Artykuł sponsorowany
W ciągu ostatnich kilku lat można obserwować rosnące zainteresowanie domami parterowymi. Jest to inwestycja wygodna w realizacji, a w wielu przypadkach również szybsza do wykonania niż dom piętrowy. Szczególną popularnością cieszą się domy parterowe o powierzchni do 100 m2. Domy posiadające prostą bryłę należą do relatywnie tanich w budowie i stanowią atrakcyjną alternatywę dla mieszkań w blokach. Na jakie trendy należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu parterowego?
Domy z poddaszem użytkowym
Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza u inwestorów z niedużą lub wąską działką. Dodatkowa przestrzeń jest aranżowana standardowo na strefę prywatną, w której znajdują się najczęściej pomieszczenia takie jak sypialnia, garderoba, czy gabinet. Druga kondygnacja stworzona poprzez wykorzystanie poddasza pozwala także na utworzenie balkonu lub tarasu z dodatkową przestrzenią do wypoczynku.
Projekty domów parterowych w kształcie litery L
Budynek w kształcie litery L jest ustawny i wysoce praktyczny. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku działek o nieregularnych kształtach. Projekty z popularną ,,elką”oferują większe możliwości w kwestii architektury i stylu domu, pozwalają też na większą swobodę w ustawieniu poszczególnych pomieszczeń oraz utworzeniu dwóch odrębnych stref użytkowania.
Domy w kształcie litery L rezygnują ze zwartej bryły na rzecz dwóch przylegających do siebie skrzydeł. Charakterystyczny kształt umożliwia wyraźne oddzielenie garażu wraz z przestrzenią gospodarczą od ogólnodostępnej części dziennej.
Projekty domów parterowych z garażem
Aktualnie standardem staje się posiadanie co najmniej dwóch samochodów przez jedną rodzinę. Odpowiedzią na te realia są projekty domów parterowych z garażem dwu-stanowiskowym, który buduje się od frontu lub w bocznej części domu. Garaż można wpisać w obrys budynku oszczędzając miejsce na działce. Jest to także dodatkowa przestrzeń do przechowywania narzędzi, rowerów oraz wszystkich sprzętów domowych uznawanych za chwilowo niepotrzebne.
Innym pomysłem na rozstrzygnięcie tej sytuacji bez garażu jest zaplanowanie miejsca postojowego i osłonięcie go wiatą, która estetyką i wyglądem wpisze się w styl domu.
Projekty domów parterowych z płaskim dachem
Choć dach dwuspadowy jest wciąż powszechnie stosowany, coraz częściej można się spotkać z dachem płaskim. To nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które oprócz walorów estetycznych, zapewnia także dodatkowe korzyści funkcjonalne. Inwestorzy decydujący się na tę opcję zyskują pełną kondygnację do zaadaptowania – bez skosów utrudniających aranżację. Dodatkową zaletą płaskiego dachu jest też możliwość zaprojektowania na nim tarasu widokowego lub ogrodu.
Projekty domów z tarasem
Taras jest przestrzenią, która zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu. W okresie wiosenno-letnim znajduje też swoje zastosowanie jako jadalnia i miejsce spotkań. Coraz częściej w projektach domów parterowych stosuje się tarasy zadaszone. Stanowią one powierzchnię łączącą w sobie przytulną atmosferę domu oraz odprężający klimat ogrodu. Tarasy zadaszone pozwalają na użytkowanie tej powierzchni niemal prze cały rok, bez względu na pogodę.
Umiejscowienie tarasu zależy od położenia działki i czynników wpisujących się w najbliższe otoczenie domu. Inwestorzy decydują się zwykle na usytuowanie tarasu z dala od ruchliwej drogi, sąsiadów oraz garażu.
Nowoczesny dom parterowy – jaki powinien być?
Większość projektów domów parterowych zakłada pomieszczenia takie jak: hol, kuchnia, łazienka, pokój dzienny, oraz sypialnia (jedna lub więcej). Powierzchnia, na którą zwykle decydują się inwestorzy nie przekracza 100-140 m2 i gwarantuje komfortowe warunku dla rodzin o różnym modelu.
Trendy pojawiające się w nowoczesnych projektach domów parterowych stanowią cenną podpowiedź, ale decyzję o zastosowaniu poszczególnych rozwiązań należy podejmować indywidualnie. Ważne, aby projekt był dostosowany do realnych warunków i potrzeb, zapewniając przy tym najlepszą możliwą funkcjonalność.