Bezpieczeństwo pracownika, to jedno z najważniejszych zadań pracodawcy. Składa się na nie nie tylko działający bez zarzutów sprzęt, ale również nowoczesna i praktyczna odzież robocza. Bez niej trudno wyobrazić sobie wykonywanie zadań. Zwłaszcza w branżach związanych z przemysłem, produkcją czy budowlanką. Odzież robocza jest nie mniej ważna w zakładzie pracy niż narzędzia.

Czym jest odzież robocza ?

Nazwa odzież robocza jest bardzo często używana naprzemiennie z odzieżą ochronną. Jedna i druga wpływa na komfort pracy, poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia wykonywanie zadań. I to właściwie jedyne podobieństwa łączące obie nazwy.

Zadaniem odzieży ochronnej jest zapobieganie uszkodzeniom chemicznym, mechanicznym i atmosferycznym ubrań pracownika. Natomiast odzież robocza ma znacznie szersze zastosowanie w zakładach pracy, gdyż całkowicie zastępuje prywatne ubranie pracownika, a nie tylko je chroni przed zniszczeniem czy uszkodzeniem.

Odzież roboczą można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to elementy garderoby. W jej skład wchodzą między innymi: kaski, okulary i rękawice. Druga to całe stroje – na przykład kombinezony, spodnie i bluzy.

Odzież robocza jest też dzielona ze względu na jej zastosowanie. W przypadku, gdy praca jest wykonywana w warunkach szczególnej czystości, potrzebna jest odzież jednorazowa. Jeśli takich wymogów nie ma, wtedy pracownik korzysta z odzieży wielokrotnego użytku. W tym drugim przypadku należy pamiętać o specjalnych środkach czystości. Te dostępne w hipermarketach mogą sobie nie poradzić z wieloma zabrudzeniami powstającymi w zakładach pracy, na przykład z plamami po farbach, smarach czy innych substancjach.

Odzież robocza to element ochrony pracownika

Zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu Pracy (Art. 237[7]. § 1. K.p.). W zawartych w nim przepisach jasno wynika, w jakich sytuacja pracownik powinien korzystać z odzieży roboczej. A w szczególności, gdy:

  • pracownik podczas wykonywania zajęć jest narażony na mocne ubrudzenie
  • w miejscu pracy jego ubranie jest narażone na rozdarcie, przetarcie, poplamienie, czy zabrudzenie
  • powstaje produkt wymagający dużej czystości (normy sanitarne, BHP, technologiczne)
  • istnieje kontakt ze środkami chemicznymi, promieniotwórczymi albo zakaźnymi

Przeczytaj również: Sorbenty – jak z nich korzystać?

Odzież robocza znajduje też zastosowanie w sytuacjach, gdy pracownik musi być dobrze widoczny. Wtedy konieczny jest zakup odzieży w jaskrawych kolorach oraz odblaskowej. Muszą z niej korzystać drogowcy oraz osoby pracujące w miejscach, gdzie jest duży ruch. Nie tylko przy remontach dróg, ale też w zakładach, gdzie jest mnóstwo pojazdów.

Jaką odzież roboczą wybierać

Przede wszystkim musi być ona odpowiednio dobrana do wykonywanej pracy oraz pory roku. Pracownik powinien posiadać inne jej zestawy w ciepłych miesiącach, a odmienne – zimą. To niezwykle ważne, ponieważ na przykład przegrzany pracownik czuje się niekomfortowo, przez co może być mniej wydajny.

Podobnie sytuacja wygląda w zimie, z tą różnicą, że przy źle dobranej odzieży może dojść do przeziębień, odmrożeń, czy innych niepożądanych skutków takiego stanu. Dlatego na rynku odzieży roboczej jest wiele produktów; nie każdy jest dobrej jakości. A to jest niezwykle ważne. Zwłaszcza, że istnieje szereg sytuacji, w których odzież narażona jest na czynniki mogące sprawić, że straci ona swoją funkcjonalność i właściwości.

Dlatego dobra odzież robocza powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów:

  • wytrzymałość – obecnie na rynku dostępne są produkty wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak TYVEX, który jest nie tylko wytrzymały, ale i lekki, ekologiczny, wodoodporny oraz oddychający. Innym materiałem jest lekka i wytrzymała cordura. Dobrze sprawdza się również odzież lateksowa lub wykonana z dobrej jakości bawełny
  • wygoda – odzież nie powinna krępować ruchów
  • funkcjonalność – powinna posiadać dużą ilość kieszeni oraz wzmocnienia

Profesjonalna odzież robocza

Powinna być ona zawsze dostosowana do warunków wykonywanej przez zatrudnionych pracy. Spodnie muszą być odpowiednio wzmacniane w kroku, na kolanach i na szwach. Ważne jest też, by były wyposażone w dużą ilość kieszeni, które pozwolą na przechowywanie wielu niezbędnych przedmiotów. Ważny jest też krój ubrania. Powinno być odpowiednio dopasowane do sylwetki pracownika, nie może być zbyt luźne, by zminimalizować ryzyko wkręcenia się materiału w mechanizmy, ale z drugiej strony – nie może też być zbyt wąskie, by nie krępowało jego ruchów. Spełnienie tych wszystkich kryteriów zapewni, że odzież robocza będzie wykorzystywana zgodnie ze swą rolą.

Inspiracja: Blog BHP