Sezon zimowy nie sprzyja spędzaniu czasu na tarasie. Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu skutecznie zniechęcają do pobytu na świeżym powietrzu, a czasem go wręcz uniemożliwiają. Mimo to wiele osób, nawet w chłodniejszych miesiącach, chce cieszyć się urokami żywych roślin. Doskonałym rozwiązaniem dla nich jest stworzenie ogrodu zimowego.

Co kryje się pod tą nazwą? O czym pamiętać, planując budowę? Jakie materiały najlepiej się sprawdzą przy projekcie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Zalety ogrodu zimowego

Ogród zimowy, nazywany również oranżerią, jest dobudowaną do domu, zadaszoną, często przeszkloną powierzchnią użytkową. Może ona pełnić wiele funkcji – od miejsca uprawy ciepłolubnych roślin, przez salon wypoczynkowy lub jadalnię, aż po domowe biuro. Bez względu na to, w jaki sposób ostatecznie ją wykorzystamy, możemy mieć pewność, że o każdej porze roku i bez względu na warunki pogodowe, będziemy mogli cieszyć się otaczającą roślinnością.

O czym pamiętać

Budowę ogrodu zimowego warto starannie przemyśleć. By w przyszłości móc cieszyć się urokami tego miejsca, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad wyborem najwłaściwszej lokalizacji dla nowego pomieszczenia. Oczywiście, chęć stworzenia oranżerii dobrze zgłosić architektowi już na etapie projektowania domu. Wówczas ogród zimowy będzie współgrał z otoczeniem budynku, zyskamy także całkowitą pewność, że zostanie zbudowany zgodnie z wymaganiami budowlanymi.

Wybór roślin i nawierzchni

Ważną kwestią związaną z budową ogrodu zimowego jest wybór nawierzchni. Dzięki szerokiemu sklepowemu asortymentowi możemy wybierać spośród wielu materiałów – ceramicznych płytek, drewnianych paneli czy desek kompozytowych. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na ten ostatni. Deski kompozytowe, w przeciwieństwie do desek drewnianych, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są również bardziej wytrzymałe. Znacznie lepiej niż płytki nadają się do stworzenia ciepłego, komfortowego klimatu w pomieszczeniu. Równie istotny przy tworzeniu domowej oranżerii jest także dobór roślin. Podczas ich kupowania musimy pamiętać, by wybierać te przeznaczone do panujących w ogrodzie zimowym warunków środowiskowych. Weźmy pod uwagę m.in. panującą temperaturę, nasłonecznienie oraz wentylację. Kwiaty czy krzewy powinny nie tylko cieszyć oko, ale, wspólnie z nawierzchnią i meblami, tworzyć przyjemną atmosferę.

Jeśli deski to jaki producent?

Zanim zaczniemy zapełniać ogród zimowy donicami z roślinami, powinniśmy być pewni wyboru nawierzchni. Jeśli zdecydujemy się na zakup desek kompozytowych, warto dokładnie sprawdzić ofertę poszczególnych producentów. Dobrze postawić na sprawdzone, polskie firmy z wieloletnim doświadczeniem. Jedną z nich jest ProDeck, cieszący się zaufaniem klientów. Deski kompozytowe ProDeck łączą wygląd naturalnej deski ze wzmacniającymi jej właściwości polimerami. W efekcie powstaje niezwykle wytrzymały i elegancki produkt, idealny do ogrodu zimowego. Co ważne, producent ten oferuje długą gwarancję na deski kompozytowe, nawet do 25 lat na gnicie i butwienie.

Budowa oranżerii stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy poza sezonem wiosenno-letnim chcą cieszyć cię żywą zielenią. To również pomysł na zorganizowanie dodatkowej przestrzeni. Pamiętajmy, że komfort użytkowania zależy w znacznym stopniu od wybrania odpowiednich roślin i nawierzchni. Decydując się na deski kompozytowe, oszczędzimy czas związany z pracami konserwatorskimi i zyskamy piękne wnętrze.