Artykuł sponsorowany

Ogrodzenie stanowi wyraźne rozgraniczenie między strefą prywatną a publiczną. Za teren ogrodzenia mają wstęp tylko osoby uprawnione. Nie ma znaczenia, czy jest to dom prywatny, siedziba firmy, plac zabaw czy budynek użyteczności publicznej. Ogrodzenie pełni kilka funkcji, przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, ale także jest bardzo ważnym elementem estetycznym. W zasadzie to wizytówka posesji, która z jednej strony tworzy jej wizerunek, ale także z drugiej strony wieńczy jej estetyczne wykończenie. Wybierając ogrodzenie panelowe trzeba brać pod uwagę wszystkie jego aspekty.

Czym jest ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie posesji to najczęściej ostatni etap całej inwestycji, Z tego względu dobranie jego wyglądu do wyglądu głównej posesji nie powinno stanowić większego problemu, tym bardziej, że możliwości jest bardzo wiele.

Jeszcze wiele lat temu ogrodzenie panelowe kojarzyło się z gotowymi ciężkimi panelami betonowymi odgradzającymi tereny fabryk i magazynów. Co prawda były trwałe, ale z wyglądu bardzo siermiężne i z estetyką nie miały nic wspólnego.

Współczesne panele ogrodzeniowe zdecydowanie się od nich różnią, przede wszystkim estetyką, różnorodnością materiałów oraz łatwością montażu. Ogrodzenia panelowe to gotowe elementy do montażu między słupkami. Można montować ogrodzenia z podmurówką lub bez, w sklepach dostępne są gotowe elementy betonowe do jej wykonania.

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Wybór ogrodzeń jest bardzo ogromny, od najprostszych i najtańszych siatek metalowych po bardzo drogie ogrodzenia kamienne lub drewniane wykonane z pojedynczych elementów. Wykonanie tych dwóch ostatnich jest bardzo czasochłonne i wymaga wykonania przez profesjonalną firmę. Oczywiście wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami wynikającymi z ceny materiałów i kosztów robocizny.

Opcją pośrednią między zwykłą siatką a luksusowym ogrodzeniem są ogrodzenia panelowe. Ich wybór jest bardzo duży, a dodatkowo można panele ogrodzeniowe można łączyć w różnych konfiguracjach, co daje duże możliwości aranżacyjne.

Do najpopularniejszych paneli ogrodzeniowych należą:

  • panele stalowe
  • panele drewniane
  • panele betonowe

Ogromną zaletą ogrodzenia panelowego jest możliwość łączenia paneli metalowych z drewnianymi lub kamiennymi, paneli drewnianych z kamiennymi lub betonowymi. Konfiguracji jest bardzo wiele, ale zawsze trzeba pamiętać o ostatecznym efekcie.

Ogrodzenia panelowe pełne dobrze sprawdzą się w przypadku posesji położonych przy ruchliwych drogach, skutecznie odgrodzą od hałasu i zanieczyszczeń. W terenach wiejskich lepiej sprawdzą się ogrodzenia ażurowe, które nadają posesji lekkości. Dodatkowo można wykorzystać je jako podpory dla roślin pnących.


dom i ogrodzenie
Więcej zdjęć ogrodzenia Ogbet możesz zobaczyć tutaj.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe nie jest trudne do samodzielnego zamontowania, ponieważ składa się z gotowych przęseł, słupków. Do tego można dobrać odpowiednie obejmy, śruby, podkładki i ewentualnie gotowe elementy podmurówki. Najważniejszą i zarazem pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać i to jeszcze przed zamówieniem elementów ogrodzenia panelowego, jest wykonanie dokładnych pomiarów.

Jak prawidłowo zmierzyć ogrodzenie

Panele ogrodzeniowe są elementami prefabrykowanymi, czyli produkowanymi według rozmiarów standardowych. Określona jest wysokość i szerokość panelu, najczęściej do wyboru jest kilka wariantów. Panel ogrodzeniowy może mieć wysokość od 1,2 do 2,2 m oraz szerokość od 2 do 2,5 m. Wymiary mogą różnić się w zależności od konkretnego producenta. Trzeba pamiętać, że im szersze przęsło, tym mniejsza ilość słupków, obejm i śrub, a to oznacza finalnie niższy koszt ogrodzenia.

Dokonując pomiaru ogrodzenia należy uwzględnić także dodatkowe bramy wjazdowe i furtki. Niestety to nie wszystko. Ogrodzenie o długości 100 m nie oznacza zakupienia 50 przęseł o szerokości 2 m. Trzeba jeszcze dodatkowo uwzględnić różnice wynikające z zamontowania słupków lub dodatkowych elementów.

Kolejnym problemem może być dobranie poszczególnych elementów ogrodzenia do jego rzeczywistych wymiarów. Nie zawsze da się zrobić to idealnie. W tym celu czasami konieczne jest wybieranie przęseł o różnej szerokości, warto dobierać je wtedy tak, by różnice nie były widoczne gołym okiem. Kilkucentymetrowe różnice poszczególnych paneli są niezauważalne. Niestety czasami panele ogrodzeniowe będą wymagały docięcia na wymiar.

Montaż ogrodzenia

Montaż ogrodzenia nie jest tani, waha się w granicach 60 zł za 1 m bieżący. Z tego względu niektóre osoby decydują się na samodzielne zamontowanie ogrodzenia. Biorąc pod uwagę fakt, że ogrodzenie panelowe składa się z gotowych elementów, nie jest to zbyt trudne.


montaż ogrodzenia

Przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia, należy dobrze przygotować teren. Przede wszystkim trzeba usunąć kamienie, gałęzie, żwir i inne przedmioty mogące przeszkadzać w montażu. Przy tej okazji należy także wyrównać ewentualne nierówności, zlikwidować kopce zrobione przez krety.

Kolejną czynnością jest dokładne wytyczenie miejsca, na którym będziemy montować ogrodzenie. Do tego najlepiej posłużyć się sznurkiem i drewnianymi kołkami. Rozpoczynamy od ustalenia miejsca wbicia słupka narożnego, potem sznurkiem wytyczamy miejsce ustawienia paneli, palik pod kolejny słupek i tak do końca ogrodzenia, oczywiście z uwzględnieniem bramy i furtki. Miejsca pod słupki muszą być bardzo dokładnie wyznaczone, bo po ich wbiciu nie będzie miejsca na korektę. W przypadku wykonywania ogrodzenia z podmurówką w miejscach wytyczonych przez sznurek, należy zrobić w podłożu niewielki rowek, w którym zostaną umieszczone gotowe prefabrykaty. Później ziemię trzeba dokładnie wyrównać, można posiać w niej trawę, która będzie ładnie się prezentować.

Najwięcej trudności sprawia montaż ogrodzenia panelowego na terenie spadzistym. Różnice w spadku terenu trzeba zniwelować za pomocą podmurówki, którą można wylewać samodzielnie w odpowiednich szalunkach lub wykorzystać specjalne podmurówki prefabrykowane. Dokładność pomiarów musi być w tym przypadku szczególnie precyzyjna. Taka technologia spowoduje, że wszystkie przęsła będą montowane na tej samej wysokości słupków a ogrodzenie będzie ładnie wyglądało. W przypadku terenu o sporym spadku lepiej wynająć doświadczoną firmę, która z problemem potrafi sobie poradzić.

Etapy montowania ogrodzeń panelowych

Montując samodzielnie ogrodzenie panelowe trzeba zwrócić szczególną uwagę na kolejność i dokładność wykonywanych prac. Słupki muszą być idealnie ustawione w pionie, elementy podmurówki dokładnie wypoziomowane. Poziomica, oprócz innych narzędzi, musi być cały czas pod ręką. Przęsła do słupków można montować dopiero po dokładnym stwardnieniu betonu, absolutnie w tym przypadku nie można przyspieszać procesu technologicznego, bo obciążone słupki mogą się przechylić.

Najważniejsze etapy montowania ogrodzenia panelowego to:

  • wykonanie wykopów pod słupki, ich umieszczenie i zabetonowanie,
  • zamontowanie prefabrykowanych łączników i elementów podmurówki,
  • montaż poszczególnych paneli ogrodzeniowych,
  • zamontowanie bramy i furtki.

Wszystkie prace muszą być wykonane bardzo dokładnie, dzięki temu elementy ogrodzenia będą idealnie pasowały. Podstawowym warunkiem jest dokładne pionowanie i poziomowanie poszczególnych elementów, które zapewni stabilność całego płotu.

Cena ogrodzenia panelowego

Ogrodzenia panelowe są zdecydowanie tańsze od ogrodzeń wykonywanych na zamówienie. Jednak na ich cenę wpływa wiele czynników. Najważniejszym z nich jest materiał, z którego wykonany jest panel ogrodzeniowy. Najtańsze są panele siatkowe, ale i tutaj zróżnicowanie jest bardzo duże. Cena pojedynczego panelu zależy od jego długości, wysokości oraz grubości siatki. Najtańsze panele siatkowe można kupić już za 70 zł za mb. Do tego należy doliczyć koszty słupków (20-30 zł), obejm i śrub oraz elementów podmurówki i łączników.

Ogrodzenia panelowe wykonane z grubszych drutów, bardziej ozdobne są droższe, ale zdecydowanie lepiej się prezentują i są znacznie trwalsze. Coraz częściej łączy się różne rodzaje materiałów, z których wykonane są ogrodzenia panelowe. Oczywiście ma to przełożenie na koszty całego ogrodzenia. W tym wypadku elementy panelowe cena znacznie się różnią. Panele pełne są droższe od paneli ażurowych, bo do ich wykonania potrzebna jest większa ilość materiału.

Panele drewniane wymagają w okresie eksploatacji częstszych zabiegów konserwacyjnych niż elementy stalowe czy aluminiowe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładami pracy.

Wybierając ogrodzenie panelowe warto pamiętać, że nie cena jest najważniejszym kryterium. Ogrodzenie swoim wyglądem musi pasować do elewacji budynku, stylu ogrodu i okolicy. Słupki stylistyką muszą pasować do stylistyki przęseł i stanowić z nimi kompozycyjną całość. Pamiętajmy, że ogrodzenie jest pierwszym elementem, który widzą goście lub przechodnie i na jego podstawie wyrabiają sobie wyobrażenie o całości.