Artykuł sponsorowany

Dziadkowie, rodzice oraz dzieci w jednym domu? Mamy tutaj do czynienia nie tylko z różnymi poglądami, ale także odmiennymi potrzebami i gustami w kwestii aranżacji wnętrz. Jak sprawić, aby każdy miał swój własny kąt i czuł się komfortowo? Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Czy najważniejszą rolę odgrywa duży metraż?

Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni niewątpliwie jest ważną kwestią, zwłaszcza w przypadku dużych rodzin. Każdy potrzebuje intymności i możliwości spędzenia kilku chwil w samotności. Przyjmuje się, że dom, w którym chce zamieszkać rodzina licząca 5 osób powinien mieć co najmniej 160 m². Taka powierzchnia rzeczywiście stwarza duże możliwości, jednak – jak się okazuje – nie jest tutaj najważniejsza.

Przede wszystkim liczy się funkcjonalne wykorzystanie każdego metra i optymalne rozplanowanie przestrzeni. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej liczby oddzielnych pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie mniejszych sypialni oraz przestronnych części wspólnych – salonu, jadalni, kuchni. Warto też pomyśleć o przynajmniej dwóch łazienkach.

W jakim stylu urządzić wnętrza?

W praktyce rzadko się zdarza, że seniorzy preferują ten sam styl, co współcześni 30-latkowie. Doskonale świadczą o tym zebrane na potrzeby Salonów Agata opinie dotyczące upodobań w kwestii aranżacji wnętrz. Oczywiście jeszcze inne zdanie będą miały nastolatki. Jak zatem to wszystko pogodzić?

Pomieszczenia wspólne najlepiej urządzić w stylu nowoczesnym. Jest uniwersalny oraz bardzo praktyczny. Cechują go łagodne kolory, niewielka ilość ozdób, wykorzystanie dobrych jakościowo materiałów (np. drewno, kamień) oraz ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Przestrzeń staje się bardziej przestronna, nie tylko wizualnie.

Pokoje pełniące rolę sypialni powinny odzwierciedlać charaktery ich lokatorów. Oczywiście nie mogą zbytnio odbiegać od stylu reszty domu, jednak kolorystyka, dekoracje czy rozmieszczenie mebli są kwestią indywidualną. Pozwólmy zatem dziadkom oraz dzieciom na samodzielne zagospodarowanie swojej prywatnej przestrzeni.

Czym się kierować przy wyborze mebli i sprzętów?

Zajmiemy się tutaj wyposażeniem wspólnej części domu. Odwiedzając sklep meblowy, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim względy praktyczne i wybierać wyłącznie takie sprzęty, z jakich na pewno będziemy korzystać. Wielkość szaf i półek musi odpowiadać liczbie domowników i ilości posiadanych rzeczy. To samo dotyczy pojemności pralki, suszarki czy zmywarki do naczyń.

Dobrą opcją będą rozwiązania 2 w 1 pozwalające zaoszczędzić trochę miejsca. Będzie to np. rozkładany stół, wanna z parawanem czy sofa z funkcją spania.