Fot. Fein
Wielu majsterkowiczów ma ten problem, że nie mają zbyt wiele miejsca na przechowywanie wielu różnych elektronarzędzi. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się we wszechstronne oscylacyjne narzędzie wielofunkcyjne, które umożliwia precyzyjne cięcie, szlifowanie, piłowanie lub skrobanie. Pozwala zatem na obywanie się bez innych elektronarzędzi.
Wielofunkcyjne elektronarzędzia oscylacyjne należą do w miarę nowego typu narzędzi, służących do wykonywania wielu różnych prac, które kiedyś najczęściej wykonywało się narzędziami ręcznymi. Można je wykorzystywać do piłowania, szlifowania, cięcia oraz skrobania. Już jakiś czas temu sporą popularność zdobyły ręczne obrabiarki wielofunkcyjne z różnymi, wymiennymi końcówkami roboczymi, zwane potocznie „dremelami”. Charakteryzują się one tym, że obracająca się z bardzo dużą prędkością końcówka robocza jest ustawiona współosiowo w stosunku do napędzającego urządzenie szybkoobrotowego silnika elektrycznego.
Uniwersalne narzędzia do wszystkiego
Oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne różnią się od ręcznych obrabiarek tym, że zamiast ruchów rotacyjnych wykonują ruchy oscylacyjne – drgają ok. 20 000 razy na minutę w zakresie maksymalnego kąta do 3°. Taka amplituda oscylacji całkowicie wystarcza, by precyzyjnie ciąć, szlifować lub zdrapywać pozostałości kleju z podłoża, np. w wąskich przestrzeniach. Takim narzędziem oscylacyjnym uzbrojonym w odpowiedni nóż lub tarnik wzmocniony stopami twardymi bez problemu usuniemy stare materiały uszczelniające lub uszkodzone spoiny między płytkami, przygotowując miejsce na nową masę. Równie dobre wyniki możemy uzyskać podczas piłowania. Wielofunkcyjne elektronarzędzia oscylacyjne sprawdzają się przy wykonywaniu niewielkich, zamkniętych wycięć, skracaniu ościeżnicy, odcinaniu tuż przy powierzchni obrabianego materiału wystających gwoździ czy śrub. Producenci oferują cała gamę specjalnych brzeszczotów do najróżniejszych zastosowań, nawet takie, które łatwo przecinają równocześnie drewno i metal.
Narzędzia wielofunkcyjne – wybieramy optymalny model
Przy wyborze oscylacyjnego elektronarzędzia wielofunkcyjnego musimy koniecznie zwrócić uwagę na moc silnika. Urządzenia z silnikiem o mocy 180 W i mniejszej niekiedy dostają zadyszki przy cięciu twardych materiałów. Tanie elektronarzędzia produkowane w Chinach często, choć mają stosunkowo małą moc silnika, charakteryzują się większym zużyciem prądu. Pożytecznym udogodnieniem jest funkcja regulacji prędkości obrotowej silnika, umożliwia bowiem dostosowywanie prędkości oscylacyjnej do obrabianego materiału, co czasami ma duże znaczenie.
Konieczne akcesoria
O tym jak bardzo wszechstronne i przydatne okaże się elektronarzędzie decyduje jednak przede wszystkim dostępny osprzęt. Mocne narzędzie na nic się nie zda, jeśli nie będziemy mieli możliwości dokupienia odpowiednich brzeszczotów. Mimo dużej liczby akcesoriów na rynku, niestety najczęściej jesteśmy skazani na ofertę tego producenta, którego urządzenie kupiliśmy, ponieważ oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne nie mają znormalizowanych uchwytów. Modele firmy Fein, wynalazcy napędu oscylacyjnego, dysponują szerokim asortymentem narzędzi zarówno w wersji podstawowej, jak i dostępnych za dopłatą. Sporo osprzętu mają w ofercie Bosch i Dremel. Pozostali producenci zwykle oferują niewielkie serie akcesoriów, oprócz płyty szlifierskiej typu delta dodają jeszcze tylko kilka brzeszczotów i skrobak. Dlatego przed kupieniem narzędzia koniecznie trzeba sprawdzić jaki asortyment akcesoriów oferuje dany producent.