Fot. szczepansnycerz.pl

Narzędzia pracujące ostrzem, by dobrze pełniły swą funkcję, muszą być ostre. W swoim kolejnym filmie poradnikowym Szczepan Rachwał pokazuje krok po kroku, jak można naostrzyć dłuta z ręki, bez zastosowania specjalnych urządzeń i uchwytów.

Nie da się dobrze wykonać pracy niesprawnymi, zużytymi narzędziami. Gdy ostrze jest tępe łatwiej się zranić lub zniszczyć materiał, niż wykonać zadanie. Dlatego trzeba dbać o to, by używane przez nas w trakcie majsterkowania narzędzia (np. dłuta, piły, noże, strugi) i akcesoria (np. wiertła, brzeszczoty, tarcze pilarskie) były ostre.

Ostrzenie to dość trudne zadanie. Stępione narzędzia fachowcy ostrzą zwykle na stacjonarnych szlifierkach wyposażonych w specjalne uchwyty i podpórki, np. pozwalające zachować pożądany kąt ostrza. Jak się to robi, podpowiadamy w osobnym artykule „Jak ostrzyć narzędzia”. Możliwe jest także ostrzenie z ręki, wymaga ono jednak pewnego doświadczenia, dlatego warto zobaczyć i posłuchać, jak robi to fachowiec. Szczepan Rachwał jest snycerzem z wieloletnim stażem. Swoją wiedzą dzieli się na stronie internetowej szczepansnycerz.pl.