Kluczem do dobrej aranżacji wnętrza jest współgranie ze sobą wszystkich elementów wystroju. Nie można więc uzyskać takiej harmonii bez odpowiedniego oświetlenia. W poniższym tekście pokażemy, co można osiągnąć przy użyciu tego ważnego, acz nie zawsze traktowanego z należytą uwagą elementu aranżacji.

Rodzaje oświetlenia wnętrz

Zasadniczo wśród dostępnych na rynku rodzajów oświetlenia możemy wyróżnić trzy podstawowe typy, z których każdy pozwala osiągnąć inne efekty wizualne.

Oświetlenie główne (ogólne)

Ten typ służy za substytut światła dziennego. Ma przede wszystkim zapewnić równomierne rozświetlenie pomieszczenia, gdy do wnętrza nie wpada już wystarczająco dużo światła słonecznego. Zaliczymy tu przede wszystkim oświetlenia górne jak lampy wiszące i żyrandole, dające bezpośrednie lub rozproszone światło.

Oświetlenie kierunkowe (miejscowe)

Jego rolą jest uzupełnianie oświetlenia głównego. Służy przede wszystkim do rozświetlania konkretnych stref, pozwalając na wykonywanie rozmaitych czynności bez konieczności oświetlania całego wnętrza. Do tej grupy zalicza się m.in. lampy ścienne oraz stojące stołowe i podłogowe.

Oświetlenie w aranżacji wnętrz

Oświetlenie dekoracyjne

Może stanowić ozdobę samą w sobie, zwłaszcza gdy zastosujemy kolorowe światło. Drugą rolą tego typu oświetlenia jest wyeksponowanie konkretnych detali podświetlanego przedmiotu. Dzięki temu można z łatwością wydobyć jego najlepsze atuty. Do tej grupy przynależą m.in. taśmy LED, reflektory, lampy na wysięgnikach, oprawy schodowe oraz oczka sufitowe. W celu zakupu oświetlenia dekoracyjnego najlepiej wybrać sklep z nowoczesnymi lampami, znajdziesz tam szeroką ofertę designerskich lamp dekoracyjnych.

Wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrza – h2

Skoro wiemy już, jakie typy oświetlenia mamy do dyspozycji, pora przejść do kilku przykładów wykorzystania ich przedstawicieli w urządzaniu wnętrz.

Lampa wisząca

Wszechstronne źródło światła, pasujące do prawie każdego pomieszczenia — wyjątkiem będą tutaj tylko ciągi komunikacyjne. Nic więc dziwnego, że jest to bardzo popularne oświetlenie w niemal każdym domu. Szkoda tylko, że nie wszyscy pamiętają o jednej małej, ale ważnej zasadzie. Otóż jako jeden z wyraźniejszych elementów aranżacyjnych, lampa wisząca musi mieć odpowiednie rozmiary. W żadnym wypadku nie powinna sprawiać wrażenia zbyt małej do danego pomieszczenia. Powinno się raczej celować w ciut „przesadzone” rozmiary.

Bardzo ważnym jest też to, aby tego typu lampa zawieszona nad stołem oświetlała całą jego powierzchnię. Gdy w naszym wnętrzu stoi długi stół, można nawet zaryzykować zamontowanie więcej niż jednej lampy. Pojedyncza sztuka może bowiem nie poradzić sobie z właściwym doświetleniem blatu.

Lampy ścienne

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka lamp tego typu, jednak nadal najpopularniejsze pozostają kinkiety i plafoniery. Te drugie sprawdzają się szczególnie dobrze w małych i niskich pomieszczeniach. Przylegają bowiem ściśle do sufitu, tworząc na nim ciekawie się prezentującą poświatę, dzięki której wnętrze będzie naprawdę nastrojowe. Nowsze modele tego typu lamp mogą być też bezproblemowo montować na ścianach, dając ciekawą alternatywę dla kinkietów.

To oczywiście nie wszystko, co można osiągnąć dzięki ściennemu oświetleniu. Odpowiednio kierując światłem, da się wizualnie zmienić rozmiary wnętrza. Po skierowaniu w dół obniżymy optycznie pomieszczenie, natomiast wymierzywszy ku górze, podwyższymy je. Gdybyśmy zaś chcieli wizualnie poszerzyć pokój, powinniśmy zamontować kinkiety na dłuższych ścianach pomieszczenia.

Lampy stojące

Stojące lampy podłogowe umożliwiają nam doświetlenie konkretnej strefy (np. fotela do czytania, czy kanapy do oglądania telewizji) oraz stworzenie przy tym ciepłego i intymnego miejsca. Lampy tego typu są też przyjaciółmi każdego, kto lubuje się w częstych eksperymentach aranżacyjnych. Można je bowiem dowolnie przestawiać. Daje im to znaczącą przewagę nad przytwierdzonym na stałe oświetleniem.

Iluminowane wnęki

Wszelkie nisze architektoniczne czy wnęki dają nam niepowtarzalną okazję do stworzenia ciekawych aranżacji świetlnych. Odpowiednio oświetlone stworzą naprawdę niesamowity klimat. Świetnym rozwiązaniem będą tutaj reflektorowe oprawy LED. Ten typ oświetlenia daje nam naprawdę spore pole do manewru, gdyż można go bez problemu dostosować do indywidualnych potrzeb przez manipulację kolorem lub natężeniem światła. Podświetlane wnęki sprawdzą się zwłaszcza w korytarzach i łazienkach, dając możliwość łatwego podkreślenia detali wnętrza.

Rozświetlone schody

Oświetlenie schodów jest nie tylko praktyczne, ale niesie z sobą także wyjątkową wartość dekoracyjną. Doświetlone schody będą więc nie tylko bezpieczne, ale też dostarczą wielu walorów estetycznych. Do tego zadania nadają się idealnie taśmy lub oprawy oświetleniowe LED. Zwłaszcza że są bardzo proste w instalacji i nie wymagają zatrudniania fachowców.

Podwieszany sufit

Ostatnio bardzo popularna opcja. Coraz częściej spotyka się podwieszane sufity, a nawet konstrukcje naścienne z płyt OSB. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, gdyż bardzo łatwo jest je wykorzystać jako element dekoracyjny wnętrza. Wystarczy tylko dodać odpowiednie oświetlenie. Użycie do tego taśmy LED pozwoli zachować jak najwięcej przestrzeni. Poza tym wybranie opcji RGB pozwoli sterować kolorem oświetlenia na bieżąco i dowolnie dostosowywać go do danej okazji czy nawet nastroju.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka oświetlenie może się wydawać nieistotne w aranżacji wnętrz. Nic bardziej mylnego. Ma ono bowiem zasadniczy wpływ nie tylko na komfort przebywania w danym pokoju, ale także na charakter i ogólną estetykę wnętrza. Dobierając lampę, nie powinniśmy się więc ograniczać wyłącznie do jej parametrów technicznych. Może ona bowiem stanowić centralny punkt całej aranżacji lub podkreślić i wyeksponować inne elementy wystroju.