Salon to wielofunkcyjne pomieszczenie – służy ono jako miejsce do relaksu, a także spotkań z rodziną i przyjaciółmi. W salonie wyprawiamy huczne imprezy, jak i romantyczne kolacje we dwoje, dlatego bardzo ważną sprawą jest to, jakie oświetlenie dobierzemy.
Oświetlenie salonu to ważna kwestia, która jest zwieńczeniem aranżacji wnętrza. Najczęściej pojawiającym się rodzajem oświetlenia w naszych salonach są lampy wiszące, które oddzielone są od sufitu, umieszczone zazwyczaj nad stołem jadalnym bądź ławą. Lampa wisząca podkreśla odrębność salonu od innych pomieszczeń, a także buduje wyjątkowy klimat.
Jak odpowiednio dobrać i zamontować lampę wiszącą?
Wysokość podwieszenia lampy zależy od kilku kwestii, ale przede wszystkim od wysokości pomieszczenia, a także charakteru samej lampy. Światło padające z lampy powinno obejmować zasięgiem cały stół, zatem wysokość podwieszenia powinniśmy dostosować do jego wymiarów. Przyjmuje się jednak, że lampy zawiesza się mniej więcej 70-100 centymetrów nad blatem. Zgodnie z inną koncepcją lampa powinna być zawieszona w taki sposób, by odległość żyrandola od podłogi wynosiła minimum 210 cm. Z tego względu w mieszkaniach o małej wysokości (2,5 m) zaleca się montowanie plafonów.
Gdzie montować lampy wiszące?
Lampy wiszące najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach. Źle dobrany żyrandol w małym pomieszczeniu, może spowodować, że wyda się ono jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. By żyrandol nie zmniejszał salonu, światło powinno być skierowane ku górze, dzięki czemu sufit zostanie doświetlony, a otrzymany efekt optycznie powiększy pomieszczenie. W dużych salonach, w starych kamienicach lub nowoczesnych loftach doskonale sprawdzą się lampy wiszące zamknięte od góry, ze światłem skierowanym w dół. Sprawi to, że pomieszczenie będzie miało bardziej intymny i przytulny charakter. Jeśli zależy nam na świetle kierunkowym, warto wybrać lampę z materiału nieprzepuszczającego światła, np. metalu czy grubej tkaniny, natomiast lampy z transparentnych tworzyw, takich jak papier czy tworzywo sztuczne, dadzą światło rozproszone.
Odpowiedni kształt ma znaczenie
Nowoczesne lampy wiszące spełniają nie tylko funkcję oświetleniową, ale także dekoracyjną. Interesujący żyrandol przykuwa uwagę i dodaje pomieszczeniu charakteru. Na rynku oświetleniowym dostępne są tysiące wzorów i kształtów lamp. Sporą popularnością cieszą się lampy jednopunktowe, czyli takie, które posiadają jedno źródło światła, w nowoczesnych aranżacjach używa się na przykład dwóch lub więcej lamp jednopunktowych, które w efekcie tworzą imponującą całość. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj oświetlenia wiszącego się zdecydujemy, ważne by lampa reprezentowała styl, w jakim urządzone jest mieszkanie, dzięki temu wnętrze prezentować się będzie spójnie i harmonijnie.