Podpowiadamy, jak dobrać sprzęt ogrodniczy, który pozwoli nam zadbać o przydomowy trawnik.

Wiosna i lato to te okresy, kiedy prace w ogrodach, na działkach czy też w przydomowych ogródkach idą pełną parą. Dbanie o trawnik, rośliny, kwiaty i drzewa nie tylko poprawia nam nastrój, odstresowuje, ale również pozwala odpocząć w bliskim kontakcie z naturą. A trendy w ogrodnictwie są bardzo szerokie, począwszy od tego, że praktycznie nie ingerujemy w to, jak rośliny rosną i tworzymy bardzo dziką przestrzeń aż do kierunków, które zakładają, że nowoczesne przestrzenie są kreowane według konkretnych i jasnych wzorów. I niezależnie od tego, jaki ogród uprawiamy, jakie mamy w nim rośliny, meble i gadżety, to najważniejsze jest to, byśmy się w nim doskonale czuli. A szereg urządzeń pomaga nam szybko i sprawnie zadbać o zieloną przestrzeń.

Sprzęt, który pozwala zadbać o trawę

Ze wszystkich przestrzeni ogrodu to właśnie trawa jest najbardziej wymagająca. Regularne jej koszenie nie tylko ułatwia kolejne zabiegi, ale również sprawia, że miejsce będzie wyglądać rewelacyjnie. Szeroki wybór kosiarek spalinowych pozwoli każdemu miłośnikowi zieleni dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia, które wykorzystują najnowsze osiągnięcia techniki. Możemy wybierać spośród kosiarek spalinowych czy elektrycznych, rotacyjnych czy bębnowych, z koszem czy bez, a każda z nich sprawdzi się rewelacyjnie w różnych przestrzeniach – przydomowym ogródku, na działce za miastem. Warto więc zakup przemyśleć, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat.

Kosiarka czy może podkaszarka?

narzędzia ogrodowe Stiga PowerPack 48VDuży wybór kosiarek elektrycznych to również różne funkcjonalności i ogromny przedział cenowy. Te najdroższe zazwyczaj będą wykonane z najlepszych materiałów i będą wykorzystywać zaawansowane rozwiązania techniczne lub mieć lepsze wyposażenie. Ale najważniejszym kryterium powinno być przede wszystkim określenie naszych potrzeb. Mały ogród nie będzie wymagać kosztownej w zakupie i utrzymaniu kosiarki spalinowej i w takich wypadkach zapewne lepiej sprawdzi się tańszy i cichszy model elektryczny. Poza powierzchnią trawnika bardzo ważnym argumentem będzie to jak często i w jaki sposób będziemy kosić oraz samo ukształtowanie terenu – nierówności, drzewka. Bardzo istotnym elementem musi być również dostępność źródeł zasilania. Może się okazać, że w niektórych wypadkach lepszym rozwiązaniem będzie podkosiarka, która sprawnie poradzi sobie przy omijaniu rabatek, wycinaniu trawy przy płocie lub między drzewami i krzewami. Poza tym to rozwiązanie jest tańsze i prostsze w obsłudze. Podkaszarki dostępne są z zasilaniem elektrycznym lub spalinowym. To doskonała propozycja dla właścicieli małych trawników oraz wszędzie tam, gdzie manewrowanie kosiarką byłoby trudne lub niemożliwe. Niektórzy używają jej nawet do koszenie niewielkiego trawnika, pomimo tego że może się to okazać mało precyzyjne. Sama podkaszarka jest lekka i wygodna oraz dość cicha, a nylonowa żyłka jest łatwa do wymiany.

Modele i warianty

Wśród narzędzi ogrodniczych oraz kosiarek znajdziemy ogromny wybór  urządzeń. Na to, jak będzie wyglądać nasz trawnik, ma wpływ oczywiście jakość noży tnących oraz to, w jaki sposób są zamocowane. Dlatego właśnie wielką popularnością cieszą się kosiarki bębnowe, które krótko przytną trawę nawet do wysokości 3 centymetrów. Kiepsko sobie radzą natomiast przy nierównej nawierzchni oraz z wysoką trawą. Sprawdzają się więc przy trawnikach dekoracyjnych, które rosną na bardzo precyzyjnie wyrównanej glebie. Oczywiście, trzeba kosić trawę regularnie.

Jeśli taka systematyczność nie leży w naszej naturze lub też na działce mamy nierówną powierzchnię warto zainwestować w kosiarkę rotacyjną. Tu mechanizm działania oparty jest na kilku płaskich profilowanych nóżkach, które obracają się wokół osi pionowej. Najrzadziej można spotkać kosiarki listwowe, które wykorzystuje się do koszenia bardzo wysokich i zachwaszczonych traw.

Kosiarki mają różne kształty i mechanizmy działania, ale jednym z najważniejszych elementów skutecznego ich działania jest kontrola, czy noże tnące są ostre. Zbyt tępe mogą rwać blaszki trawy, a tym samym powodować, że będzie ona wyglądać nieatrakcyjnie i szybko żółknąć. Na rynku dostępne są również kosiarki ręczne, które nie wymagają ani paliwa ani prądu. „Napędzane” są siłą mięśni, ale jest to rozwiązanie ciche, wygodne i bardzo efektywne oraz co ważne dla wszystkich miłośników ogrodów – ekologiczne. I można ich użyć, gdziekolwiek tylko chcemy.