Chaos w przestrzeni miejskiej oraz w skali mikro – czyli dosłownie mówiąc, w naszych ogrodach – to niestety zmora naszego kraju. Brak uporządkowania, wiele nie pasujących do siebie materiałów czy stylów w małej architekturze powoduje uczucie przytłoczenia i nie zachęca do rekreacji na świeżym powietrzu. A wystarczy kilka prostych artykułów ogrodowych, by z miejsca to, co wydaje się nieuporządkowane, zyskało na estetyce i funkcjonalności. Jednym z takich elementów są drewniane kratki – płoty ogrodowe o bardzo wielu zastosowaniach.

Oddziel strefę intymną od czoła budynku za pomocą kratki drewnianej

Przy małych, szeregowych zabudowaniach, przód budynku, czyli niewielki trawnik dzielony jest z podjazdem dla auta. Ta część posiada bramę oraz furtkę, jest w części transparentna i w przypadku osiedli w centrum miasta, wychodzi na ruchliwą ulicę lub chodnik. W tym miejscu można skorzystać z płotu kratkowego – kilka przęseł zagrodzi boczną i tylną część domu, dzięki czemu sam ogród zyska nieco na intymności. Obrośnięte bluszczem lub drzewkami kratki ogrodowe stanowią naturalną i łatwą w utrzymaniu przegrodę. W jej zaciszu można swobodniej porozmawiać, rozpalić grilla, pobawić się z dziećmi lub zwyczajne się zrelaksować.

Kratka ogrodowa jako strefa gospodarcza niezbędna w każdym domu

Każdy posiadacz domu jednorodzinnego wie, że ogród przy odrobinie zaniechania, z miejsca staje się składowiskiem albo graciarnią. A jeśli gospodarz ma tendencje do zbierania starych rzeczy, zgodnie z zasadą: „to może się jeszcze przydać”, to sytuacja staje się wyjątkowo nieciekawa. Jeśli już musimy magazynować gdzieś starocie, artykuły przemysłowe (bo przy domu prowadzimy swoją działalność gospodarczą), albo większe ilości odpadów, warto pomyśleć o strefie zakrytej przed wzrokiem osób trzecich. Takie wiaty z kratek drewnianych to świetne rozwiązanie – nie potrzebują one pozwolenia na budowę, są tanie i łatwe w montażu, w razie potrzeby można je stawiać sezonowo i wielokrotnie wykorzystywać. Wystarczą cztery dwumetrowej rozpiętości przęsła płotu kratkowego, by powstała bardzo funkcjonalna wiata – strefa gospodarcza, dzięki której w ogrodzie zawsze będzie panować porządek.

Fot. Drewniana kratka ogrodowa – produktyogrodowe.pl

Strefa cienia – czyli kącik ukojenia dla domowników, stworzony z drewnianych kratek

Może to okazać się dziwne, ale półprzepuszczalny płot kratkowy jest idealnym rozwiązaniem na ciepłe, letnie dni. W jego cieniu można postawić ławkę ogrodową, a także zainicjować plac zabaw dla dzieci. Szczególnie osoby starsze oraz maluszki są narażone na intensywne promieniowanie latem. Dlatego płoty osłonowe z kratek ogrodowych są bardzo przydatne w tworzeniu dodatkowych stref cienia. Kratka może stanowić samodzielną „barierę” przed słońcem, jak również zapewniać cień w sąsiedztwie altany ogrodowej, tarasu itd. Jeśli posiadamy poletko uprawne dla delikatnych roślin, które nie mogą być zbyt mocno wyeksponowane na słońce, to kratka ogrodowa będzie również przydatna. Nie tylko stworzy odpowiednie warunki do rozrostu, ale naturalnie stanie się podporą do wzrostu gatunków pnących i młodych drzewek.