Artykuł sponsorowany

Pokój dziecięcy to specyficzne pomieszczenie, które pełni wiele funkcji jednocześnie – jest miejscem, w którym maluch odrabia lekcje, oddaje się zabawie, spotyka z kolegami, a także śpi i odpoczywa. Trzeba zatem zaprojektować je z rozmysłem, by w optymalny sposób zaspokajało wszelkie potrzeby młodego domownika. Nie można zapominać także o odpowiednim oświetleniu. Jak je dobrać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Pokój dziecięcy – na co zwracać uwagę w sklepie z oświetleniem?

Wielu rodziców, odwiedzając sklep z oświetleniem, zwraca uwagę wyłącznie na żyrandole i lampy sufitowe o typowo dziecięcym designie. To prawda, że niektóre modele są urocze i przywodzą na myśl beztroskie czasy dzieciństwa. Niemniej jednak warto się zastanowić, czy planujemy zmienić typ oświetlenia za kilka lat. Dzieci rosną bardzo szybko i równie szybko zmieniają się ich upodobania. Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego oświetlenia, warto porozmawiać o rodzaju lampy, która będzie stanowić główne źródło światła w pokoju malca. Może lepiej postawić na ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie? Ciekawym pomysłem może być lampa sufitowa w stylu industrialnym, która spodoba się zarówno kilkulatkowi, jak i nastolatkowi, a rodzic nie będzie musiał wymieniać oświetlenia po kilku latach użytkowania.

Oświetlenie do pokoju dziecięcego – co powinno obejmować?

Przeglądając ofertę sklepu internetowego z oświetleniem, warto mieć na uwadze, że pokój dziecięcy wymaga zastosowania co najmniej kilku źródeł światła. Wiąże się to z tym, że – jak już wspominaliśmy – pomieszczenie to pełni różne funkcje. Poza głównym źródłem światła, a więc lampą sufitową czy też żyrandolem, będzie trzeba zakupić również lampkę biurkową oraz nocną. Górne źródło światła powinno mieć barwę neutralną lub ciepłą, która sprzyja odprężeniu i lepszemu samopoczuciu. Podobnie rzecz ma się z lampką nocną – powinna zapewniać delikatne oświetlenie o ciepłej barwie; tak, by zapewniać dziecku poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie nie rozbudzać go ze snu. Tymczasem punktowe oświetlenie, służące do odrabiania lekcji, powinno dawać światło o barwie chłodnej, gdyż sprzyja to koncentracji i skupieniu. Lampka powinna mieć możliwość skierowania światła w różne strony. Oświetlenie punktowe w pokoju dziecięcym daje możliwość nadania charakteru całej aranżacji. O ile bowiem lampa sufitowa będzie ponadczasowa i klasyczna, o tyle lampka nocna może mieć typowo dziecięcy design i wyrazisty kolor, podobnie, jak lampka biurkowa.