Zestaw Seart Aeroplane XXL Milieu. Fot. Seart

Gdy nasze dziecko wkracza w wiek szkolny, nadal pozostaje beztroskim i skorym do zabawy kilkulatkiem. Jego pokoju nie starajmy się więc urządzać zbyt poważnie, tak by za wszelką cenę poczuło się „jak dorosły”. Warto, by znalazło tam się miejsce zarówno do nauki, spania, jaki i zabawy.

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Fot. IKEA

Magdalena Prokop-Duchnowska

W strefie rozrywki zgromadźmy posegregowane w szafeczkach, pudełkach i pojemnikach zabawki – lalki, klocki, maskotki, samochody, układanki czy książki z ulubionymi bajkami. Postawmy na intensywne i energetyczne kolory (np. czerwień lub pomarańcz), które zainspirują malca do aktywnej zabawy. Dobrym pomysłem jest zakup komódki z różnobarwnymi szufladami i ustalenie stałego miejsca przechowywania konkretnych akcesoriów. Dziecko szybko zapamięta, że klocki chowamy do niebieskiego pudełka z samochodem, a książki układamy w szufladzie z zielonym uchwytem. Tym prostym sposobem pierwszoklasista nauczy się porządku i systematycznego sprzątania.

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Zestaw Seart Cowboy Milieu. Fot. Seart

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Fot. IKEA

W kąciku sypialnym powinny dominować spokojne, stonowane barwy (np. błękit lub rozbielona żółć). Rozpoczęcie szkoły to dobra okazja do wymiany łóżka z dziecięcego na „dorosłe”. Świetnym pomysłem jest zakup dodatkowej, montowanej pod łóżkiem szuflady na pościel. Dzięki temu zachęcimy dziecko do wykonywania nowych obowiązków, takich jak np. samodzielne ścielenie łóżka. Ponieważ sen powinien kojarzyć się nie tyle z koniecznością, co przyjemnością, zainwestujmy w pościel z motywem księżniczek, samochodów lub ulubionego bohatera. Nad łóżkiem zawieśmy plakat, który odzwierciedli zainteresowania dziecka. Koniecznie wygospodarujmy też miejsce na lampkę nocną i półkę z książeczkami. Nie bójmy się angażować w aranżacje i wybór poszczególnych elementów samego zainteresowanego – w końcu pokój to  będzie jego królestwo!

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Fot. IKEA

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Fot. IKEA

Strefa nauki powinna być zaaranżowana tak, by nie rozpraszać uwagi ucznia. Najodpowiedniejsze będą więc spokojne, jasne kolory. Barwy, które sprzyjają skupieniu, to beż, brąz, błękit, jasna żółć czy oliwkowa zieleń. W tej strefie trzeba postawić zarówno na komfort i funkcjonalność, jak i przyjemną dla oka estetykę. Raczej nie powinny się tu znaleźć zabawki, jednak by przełamać poważny charakter tego miejsca, warto wygospodarować kawałek półki dla ulubionego misia czy samochodziku. Dobrym pomysłem jest wydzielenie obszaru nad biurkiem, gdzie dziecko będzie mogło postawić ulubione zdjęcia lub powiesić swoje prace plastyczne. Może to być standardowa tablica korkowa lub oryginalny sznurek z drewnianymi spinaczami. Ściana nad biurkiem to również świetne miejsce dla prawdziwej tablicy, na której można pisać i malować kolorowymi kredami. Na rynku są dostępne tablice w formie różnokolorowych farb, które rozprowadzamy na ścianie według własnego pomysłu.

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Fot. IKEA

Meble dla pierwszoklasisty powinny być zarówno komfortowe, jak i funkcjonalne. Biurko i krzesło muszą być dopasowane do wzrostu naszej pociechy. Popularnym rozwiązaniem są meble „rosnące” razem z dzieckiem, czyli wyposażone w system regulacji manualnej. Na rynku znajdziemy biurka, których wysokość waha się od 53 do 82 cm – mogą zatem służyć i dziecku, i dorosłemu. Odpowiednia wysokość krzesła czy odległość od blatu biurka ma ogromne znaczenie dla wygody i zdrowia malca. Pamiętajmy, że biurko powinno znajdować się na wprost okna. Bezpośredni dostęp do naturalnego światła działa dobroczynnie na wzrok, a bliska odległość od szyby pozwala na chwilowe oderwanie zmęczonych oczu od książki czy komputera i utkwienie wzroku w widocznej za oknem zieleni, co działa zarówno relaksacyjnie, jak i prozdrowotnie.

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Fot. IKEA

W zależności od rozmiaru pokoju przyszłego ucznia można wybrać minimalistyczne, poręczne biurko lub pokaźną meblościankę. Meblościanki to gotowe zestawy, zazwyczaj połączonych ze sobą mebli, w skład których wchodzą najczęściej: biurko, komódka, półki na książki, szafa na ubrania oraz dodatkowe miejsce na drobiazgi. W niektórych modelach znajdziemy też miejsce na komputer i klawiaturę. Innym rodzajem meblościanki jest wysokie łóżko z drabiną, w którym bezpośrednio pod częścią sypialną umieszczone jest biurko, szafa czy praktyczne szuflady. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ wszystkie niezbędne akcesoria znajdują się w zasięgu ręki dziecka. Poza tym opcja łóżka połączonego z kącikiem do nauki świetnie sprawdza się w kameralnych pokojach, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

Pokój pierwszoklasisty - jak urządzić?

Fot. IKEA

Z kolei decydując się na maleńkie, pojedyncze biurko, które pomieści na blacie niewiele więcej od książki i długopisu, unikniemy niepotrzebnego bałaganu. Minimalistyczne stoliki mają pod blatem pojemne półeczki (otwarte lub zamykane na drzwiczki), w których można trzymać resztę podręcznych akcesoriów. Na rynku znajdziemy też biurka z funkcją otwieranego blatu, pod którym znajdują się praktyczne przegródki na kredki, zeszyty, spinacze czy piórnik. Blat może otwierać się w całości lub (w zależności od tego, czy dziecko jest prawo-, czy leworęczne) lewo- lub prawostronnie.

Artykuły pokrewne:

Ergonomiczne meble dla dzieci

ergonomiczne meble dla dzieci

Dobre krzesło ma regulację wysokości siedziska, oparcia oraz regulację wysunięcia siedziska. Fot. Jard/moll