Artykuł sponsorowany

Pompa ciepła powietrze – woda to ekonomiczny i ekologiczny sposób ogrzewania budynku. Ten typ systemu grzewczego wykorzystuje nawet 75% energii z powietrza i zaledwie 25% ze źródeł nieodnawialnych. To sprawia, że na jego zastosowanie decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Pompa grzewcza może składać się tylko z jednostki zewnętrznej (monoblok) oraz zewnętrznej i wewnętrznej (split). Jakie są różnice i jak działają te rodzaje pomp ciepła powietrze – woda?

Pompy ciepła split i monoblok – różnice w budowie i działaniu?

Powietrzne pompy ciepła składają się z kilku obiegów, które pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego i oddają ją do obiegu grzewczego w domu. Obecnie do najpopularniejszych należą 2 rodzaje schematów:

  • Pompa ciepła powietrze  – woda typu split – system ogrzewania złożony jest z modułu zainstalowanego na zewnątrz i drugiego wewnątrz budynku. W skład pierwszego modułu wchodzi: wentylator, sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny. W tych elementach zachodzą główne procesy wytwarzania ciepła. Natomiast moduł wewnętrzny złożony jest ze skraplacza, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego i pompy obiegowej centralnego ogrzewania. Moduły są połączone za pomocą rur.
  • Pompa ciepła typu monoblok – posiada tylko jeden moduł, zamontowany na zewnątrz budynku. W jego skład wchodzą następujące elementy: sprężarka, skraplacz, parownik, wentylator, zawór rozprężny, elektryczny podgrzewacz wspomagający i pompa obiegowa. Instalacja zewnętrzna jest połączona ze stacją hydrauliczną lub centralą grzewczą, gdzie odbywa się pobieranie ciepła z powietrza, które zostaje skierowane do obiegu grzewczego w budynku.

Powietrzna pompa ciepła często jest stosowana w budynkach już zamieszkanych, a nie tylko w fazie projektowania ogrzewania. Więcej o pompach ciepła powietrze-woda dowiesz się na stronie columbusenergy.pl.

Pompa ciepła powietrze – woda – zasada działania?

Schemat pobierania ciepła przez pompę ciepła powietrze – woda może składać się z 3 obiegów:

Obieg I – powietrze zostaje pobrane i skierowane za pomocą wentylatora do parownika. Parownik wypełniony jest chłodną i niezamarzającą cieczą o temperaturze niższej od otoczenia. Dzięki temu ciesz przejmuje ciepło z powietrza, nawet w przypadku ujemnej temperatury panującej na zewnątrz budynków. W ten sposób powstaje różnica temperatur między cieczą a powietrzem, dzięki czemu możliwy jest pobór energii cieplnej. Ogrzana ciesz trafia do obiegu grzewczego, dzięki czemu ogrzewa budynek oraz wodę użytkową, np. do kąpieli.

Obieg II – ciesz przekazuje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu, który ulega parowaniu i wrzeniu, nawet przy niskich temperaturach. Następnie w wyniku wrzenia, czynnik ten zostaje skierowany do sprężarki w postaci gazowej, gdzie następuje jego sprężanie. Podczas tego procesu wzrasta jego temperatura do wartości, która umożliwia ogrzanie wody w obiegu grzewczym pomieszczenia.

Obieg III – czynnik chłodniczy w postaci gazowej po oddaniu ciepła ulega schłodzeniu, w wyniku czego znów przechodzi w stan ciekły. Natomiast jego ciśnienie oraz temperatura nadal się zbyt wysokie, aby mógł trafić do pierwszego obiegu i pobierać ciepło. Dlatego zostaje skierowany do zaworu rozprężnego, który obniża jego ciśnienie oraz temperaturę. Tak przygotowany czynnik zostaje skierowany do pierwszego obiegu, a proces ogrzewania może zacząć się od początku.

Pompa ciepła powietrze – woda to pozwala zredukować koszty związane z ogrzewaniem domu oraz wody użytkowej, służącej do mycia naczyń, kąpieli, itd. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, ten typ systemu grzewczego pobiera tylko minimalną ilość energii elektrycznej. Ponadto pompę można zintegrować z innymi systemami grzewczymi: wentylacyjnym, solarnym lub fotowoltaicznym, co jeszcze bardziej obniża koszty eksploatacji. Obecnie odnawialne źródła energii (OZE) stają się coraz popularniejsze, wraz z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domów za pomocą pompy ciepła powietrze – woda. Taka inwestycja pozwala uzyskać niższe koszty ogrzewania i nie szkodzi środowisku.