Zaaranżowanie małej łazienki nie jest prostym zadaniem. Mała ilość dostępnego miejsca utrudnia bowiem funkcjonalne rozmieszczenie niezbędnych urządzeń oraz armatury. W każdej łazience musi się jednak znaleźć miejsce na pralkę, bez której nikt z nas nie wyobraża sobie życia. Jaką pralkę wybrać do małej łazienki i czy musi to być koniecznie pralka ładowana od góry?

Pralka ładowana od góry – najczęściej wybierana do małych łazienek

Pralki ładowane od góry są najchętniej wybieranymi modelami pralek do małych łazienek. Ich podstawową zaletą jest mała szerokość, która wynosi zaledwie 40 cm. Pralka tego typu idealnie nadaje się więc do umieszczenia w wąskiej przestrzeni, np. między wejściem do łazienki, a wanną czy kabiną prysznicową. Pamiętajmy jednak, że pralki ładowane od góry mimo, że są bardzo wąskie, to zazwyczaj są jednak dość długie. Dla przykładu pralka ELECTROLUX EWT1266ELW posiada szerokość 40 cm i głębokość 60 cm. Nie będą się więc nadawały do ustawienia w płytkiej wnęce.

Warto jednak pamiętać, że ze względu na otwieranie od góry, nad pralką ładowaną od góry nie możemy już umieścić wiszących szafek czy półek. Wolna przestrzeń nad pralką jest bowiem potrzebna do wygodnego otwierania jej drzwi oraz dostępu do zawartości urządzenia.

Pralka typu slim – idealna do małych łazienek

Wbrew pozorom posiadacze małych łazienek nie są jednak skazani na wąskie pralki ładowane od góry. Nie oszukujmy się bowiem, nie dla każdego z nas takie urządzenie się podoba, a w końcu pralka ma nie tylko dobrze prać, ale również atrakcyjnie wyglądać. W takim wypadku, o ile mamy wystarczającą ilość miejsca, możemy się zdecydować na zakup płytkiej pralki typu slim.

Pralka slim, w przeciwieństwie do urządzeń o standardowych wymiarach, jest bowiem od nich znacznie płytsza. W sprzedaży znajdziemy bowiem modele (np. INDESIT IWUD 41051 C ECO EU), które są głębokie na zaledwie 32 cm. Taka pralka pozostaje jednak ciągle dość szeroka (60 cm), dlatego dobrze sprawdzi się do ustawienia w małej łazience, gdzie do dyspozycji mamy dość szeroką, ale za to płytką wnękę. Pamiętajmy także o uwzględnieniu miejsca przed samym urządzeniem. Na wygodną obsługę pralki ładowanej od frontu będziemy bowiem potrzebowali przynajmniej 60 cm miejsca bezpośrednio przed nią.

Zaletą wąskich pralek ładowanych od przodu jest także możliwość zagospodarowania przestrzeni bezpośrednio nad nimi, co także ma duże znaczenie dla funkcjonalności małych łazienek. Nad pralką tego typu możemy bowiem umieścić szafkę na akcesoria łazienkowe czy ręczniki. Pralka typu slim otwiera się bowiem z boku, nie musimy więc zapewniać jej wolnego miejsca bezpośrednio nad nią.

Przed zakupem porównaj wymiary poszczególnych modeli pralek

To, czy do małej łazienki wybierzemy wąską pralkę ładowaną od góry, czy też może płytką pralkę slim, zależy od naszych preferencji oraz miejsca dostępnego w łazience. Warto wiec dokładnie przeanalizować ustawienie wszystkich elementów w łazience i na tej podstawie wybrać urządzenie piorące, które najlepiej sprawdzi się w naszej łazience. Pralka ładowana od góry, jak i ładowana od przodu pralka w Neonet.pl są dostępne w wielu wymiarach i modelach, które przed zakupem warto między sobą porównać. Na podstawie ich wymiarów oraz funkcji będziemy mogli bowiem wybrać urządzenie, które będzie idealnie pasowało do naszej łazienki.