Fot. Black+Decker

Nowe pilarki akumulatorowe Black+Decker® sprawdzą się w zimowej pielęgnacji ogrodowych drzew. Ich lekka konstrukcja i prowadnica długości do 30 cm umożliwiają swobodne manewrowanie wśród gałęzi, a wymienny akumulator pozwala na wykonanie nawet 560 cięć o średnicy 3.5 cm na jednym naładowaniu. Jednak dobry sprzęt to nie wszystko. Warto jeszcze poznać kilka wskazówek dotyczących cięcia gałęzi.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe Black+Decker

Fot. Black+Decker

Luty i marzec to okres kształtowania koron młodych drzew lub cięć prześwietlających drzew starych. Usuwając suche oraz chore gałęzie dajemy miejsce młodym pędom, ułatwiając drzewu zdrowy wzrost wiosną. I chociaż wydawać by się mogło, że zima nie jest idealnym momentem na tego typu prace, okazuje się, że nie jest to wyzwanie dla gatunków mrozoodpornych jak np. wiśnia, czy jabłoń. Zimowe cięcie należy zakończyć przed okresem wegetacyjnym, który startuje gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5ºC. Wtedy drzewa „budzą się”, a cięcia mogłyby utrudnić ich rozwój.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe Black+Decker

Fot. Black+Decker

Do kształtowania koron drzew i cięcia gałęzi o średnicy powyżej 3 cm najlepiej użyć pilarki. Nowością rynkową są dwa modele akumulatorowe firmy Black+Decker® – GKC1825L20 i GKC3630L20. Ich najważniejsze zalety to: niewielkie wymiary, niska waga oraz brak przewodu zasilającego. Pilarkami możemy więc łatwo i bez wysiłku manewrować wśród gałęzi drzew, nawet tych, które rosną w najdalszym zakątku ogrodu, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Komfort pracy tymi narzędziami zwiększają ergonomiczna konstrukcja oraz ogumowany uchwyt. Co istotne, w pilarkach wykorzystano nowoczesne akumulatory 18V Li-Ion (GKC1825L20) i 36VLi-Ion (GKC3625L20), które utrzymują swój stan naładowania. Charakteryzują się one także długim czasem pracy oraz szybkim ładowaniem, które można rozpocząć niezależenie od stanu baterii. Konstruktorzy Black+Decker® pamiętali także o bezpieczeństwie użytkowników i zainstalowali w pilarkach GKC1825L20 i GKC3630L20 funkcję zapobiegającą niekontrolowanym odbiciom, które występują podczas zetknięcia prowadnicy z ciętym elementem. Dla bezpieczniejszego transportu pilarki wyposażono także w ochronę prowadnicy.

Jak ciąć drewno

Jak należy ciąć gałęzie? Pierwsze cięcie wykonuje się od dołu, 20 cm za „obrączką”, czyli zgrubieniem u nasady pnia. Następnie, kilka centymetrów dalej, należy piłować konar od góry, aby bezpiecznie odpadł od drzewa. W przypadku większych gałęzi może być potrzebne kilkukrotne powtórzenie tych czynności. Pozostałą część gałęzi trzeba wyrównać pod kątem 10–15º od pnia. Pozwoli to drzewu stworzyć tkankę zabezpieczającą odsłonięte miejsce. Proces gojenia przyspieszy maść lub sztuczna kora dostępne w sklepach ogrodniczych.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe Black+Decker

Fot. Black+Decker

Aby cięcia przebiegały łatwo, a pilarka miała długą żywotność należy ją systematycznie konserwować. Pomogą w tym dwie funkcje, w które wyposażono model GKC3630L20. Technologia beznarzędziowego napinania łańcucha ułatwia jego wymianę oraz umożliwia naprężenie bez rozkręcania obudowy. Z kolei automatyczny system smarowania łańcucha dba o sprawne działanie pilarki, nie powodując brudzenia i ściekania oleju.

Przycinanie gałęzi jest niezbędne w każdym ogrodzie. Jednak pilarki GKC1825L20 i GKC3630L20 są przydatne nie tylko podczas prac pielęgnacyjnych. Można je stosować także do cięcia drewna kominkowego i pni o grubości do 20 cm.

Dane techniczne

Pilarka GKC1825L20 jest zasilana akumulatorem Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 2 Ah. Jest wyposażona w wymienny akumulator, uchwyt antypoślizgowy i osłonę prowadnicy. Ma prowadnicę długości 25 cm, waży 3,1 kg, zbiornik na olej ma pojemność 53 ml. Ma wyłącznik bezpieczeństwa, funkcję zapobiegającą odbiciom, uzębiony grzebień oporowy, wskaźnik kontroli poziomu oleju. Cena – 749 zł.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe Black+Decker

Pilarka Black+Decker GKC1825L20.

Pilarka GKC3630L20 jest zasilana akumulatorem Li-Ion o napięciu 36 V i pojemności 2 Ah. Jest wyposażona w wymienny akumulator, uchwyt antypoślizgowy i osłonę prowadnicy. Waży 3,8 kg, ma prowadnicę długości 30 cm, zbiornik na olej ma pojemność 110 ml. Ma wyłącznik bezpieczeństwa, funkcję zapobiegającą odbiciom, funkcję samoczynnego smarowania łańcucha, uzębiony grzebień oporowy, wskaźnik kontroli poziomu oleju. Cena – 1296 zł.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe Black+Decker

Pilarka Black+Decker GKC3630L20.