Artykuł sponsorowany

Majsterkowanie to nie tylko przyjemne, lecz także bardzo pożyteczne hobby. Umiejętność samodzielnej naprawy domowych sprzętów przydaje się w wielu codziennych sytuacjach. Aby zostać złotą rączką wcale nie trzeba od razu być ekspertem w danej dziedzinie – każdy w końcu kiedyś zaczynał. Wystarczą chęci, zapał i odpowiedni sprzęt.

Jakie narzędzia powinny znaleźć się w warsztacie majsterkowicza? Aby wyposażyć swój własny kąt do kreatywnej pracy DIY wcale nie trzeba wydawać fortuny. Skompletowanie podstawowego zestawu narzędzi jest dosyć proste – o ile wiemy, co należy kupić. Dobry warsztat ma być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Podstawą każdej narzędziowni są odpowiednio dobrane klucze. Jakie typy kluczy warto uwzględnić przy wyposażaniu domowego warsztatu?

Klucz płasko-oczkowy

Klucz płasko-oczkowy

Fot. Metroz

Klucz płasko-oczkowy jest w zasadzie połączeniem dwóch prostych narzędzi: klucza płaskiego oraz oczkowego w tym samym rozmiarze. To jeden z najczęściej używanych przyrządów zarówno w przydomowych pracowniach, jak i w profesjonalnych warsztatach. Nie wymagają dużo siły, a ich obsługa jest bardzo prosta. Klucze płaskie są przeznaczone do odkręcania i przykręcania. Ze względu na prostą budowę najlepiej sprawdzają się w miejscach, które są łatwo dostępne. Klucz płaski przydaje się przede wszystkim do operowania wokół śrub i nakrętek o większej średnicy.

Zakończenie oczkowe pozwala z kolei objąć śrubę z każdej strony, dzięki czemu zapewnia precyzyjniejszy i bardziej dokładny chwyt. Używanie końcówki z oczkiem zapewnia przy okazji dodatkową ochronę śruby przed ścieraniem. Klucze oczkowe mogą być wykorzystywane również do pracy w miejscach trudnodostępnych. Rozmiary kluczy płasko-oczkowych podawane są z zastosowaniem dwóch klasyfikacji: metrycznej i calowej. Rozmiar klucza odpowiada odległości między szczękami, która w systemie metrycznym podawana jest w milimetrach, a w systemie calowym w calach. Ponieważ to narzędzie, z którego korzysta się dosyć często, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Polecamy przede wszystkim klucze płasko-oczkowe wykonane ze stali chromowo-wanadowej. To bardzo wytrzymałe i solidne narzędzia, mogące posłużyć nam przez wiele lat.

Klucz nastawny

klucze nastawne

Fot. Metroz

Kolejnym narzędziem, które z pewnością przyda się majsterkowiczowi, jest klucz nastawny. To bardzo pragmatyczny przyrząd, dzięki któremu można pracować na różnych rozmiarach śrub. Jest niezbędny przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju naprawach hydraulicznych. Jego największą zaletą jest uniwersalność: klucz nastawny posiada zmienny rozstaw szczęk, regulowany za pomocą specjalnego mechanizmu. Dzięki systemowi dostosowania rozstawu szczęk możemy używać takiego klucza do śrub, nakrętek i rur o różnej średnicy. Możliwości wykorzystania narzędzia są naprawdę ogromne. Istnieje kilka typów kluczy nastawnych do rur, wśród których najpopularniejsze są klucze szwedzkie, samozaciskowe, francuskie i angielskie.

Na początek warto wzbogacić swój kącik majsterkowicza o zestaw kluczy nastawnych typu szwedzkiego . Popularny szwed w pewnym zakresie przypomina szczypce ogrodowe. Konstrukcja działa w oparciu o dźwignię prostą: siłę zacisku reguluje się poprzez dociśnięcie ramion narzędzia. Na jednym z ramion klucza znajduje się mechanizm do regulowania rozstawu szczęk w postaci specjalnej nakrętki. Niektóre dostępne w sprzedaży modele posiadają także zacisk sprężynowy lub sterowany za pomocą przycisku. Aby móc cieszyć się jak największą trwałością narzędzia, najlepiej wybrać te wykonane ze stali. Klucze stalowe wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Klucz hakowy

klucz hakowy

Fot. Metroz

Klucze hakowe to specjalistyczne narzędzia wykorzystywane przede wszystkim przy pracach z zakresu hydrauliki. Ich zastosowanie jest jednak o wiele szersze: można ich używać również do nakrętek i śrub o zniszczonych krawędziach. Narzędzie doskonale radzi sobie w miejscach, w których standardowe klucze płaskie i oczkowe nie są w stanie sobie poradzić. Klucz hakowy można zastosować właściwie do każdej śruby czy nakrętki, która posiada otwór boczny. Określenie klucz hakowy pochodzi od charakterystycznej konstrukcji przyrządu. Wygląd szczęki zaciskowej przypomina zakrzywiony do dołu hak. Same szczęki są ząbkowane, co pozwala na mocny chwyt odkręcanej śruby.

Klucze hakowe posiadają regulowany rozmiar szczęk. Górna szczęka jest ruchoma, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować narzędzie do wielkości rury lub nakrętki. W sprzedaży można znaleźć narzędzia w różnych rozmiarach. Na początek warto zainwestować w klucz hakowy 300 mm  wykonany ze starannie dobranych materiałów. Korpus narzędzia jest zbudowany z wytrzymałego żeliwa ciągliwego, dzięki czemu klucz jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz różnego rodzaju odkształcenia. Z korpusem połączone są dwie szczęki: prosta i hakowa. Rozstaw szczęk regulujemy za pomocą wygodnej w obsłudze nakrętki.

Inne rodzaje kluczy

Opisane powyżej klucze warsztatowe to tylko niektóre ze wszystkich możliwych wariantów. Kompletując zestaw narzędzi z całą pewnością natkniemy się również na inne rodzaje tych praktycznych przyrządów. Oczywiście nie musimy od razu kupować wszystkiego: nie zaszkodzi jednak wyposażyć się w komplet kluczy imbusowych czy kilka prostych grzechotek. Więcej rodzajów kluczy bez problemu znajdziesz w Internecie. Na koniec jeszcze jedna uwaga: systematyczne porządkowanie narzędzi z pewnością ułatwi odpowiednią organizację przestrzeni w warsztacie. Na początek warto więc zainwestować w dobre skrzynki narzędziowe oraz pojemniki do przechowywania.