Mieszkasz w bloku i nie chcesz przeszkadzać sąsiadom? Dziecko sąsiadki zza ściany uczy się grać na gitarze? A może po prostu lubisz zapraszać gości? Warto już na etapie wykańczania lokalu pomyśleć o sposobach na wyciszenie pokoju lub całego mieszkania!
Nie musisz instalować drogich powłok dźwiękochłonnych, wygłuszaczy czy specjalnych ekranów, żeby wyciszyć mieszkanie. Już kilka niezwracających uwagi elementów wyposażenia sprawdzi się doskonale.
Podłoga drewniana
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podłoga z litego drewna lub drewniane i korkowe panele podłogowe mają ogromny wpływ na wytłumianie dźwięków. I to zarówno docierających do mieszkania, jak i wychodzących!
Dobrej jakości podłoga drewniana świetnie izoluje hałas – odgłosy kroków, dreptanie psa czy zabawy dzieci. Wycisza zwłaszcza tzw. dźwięki uderzeniowe – stuknięcia, stąpnięcia, upadające przedmioty. Dobrze sprawdzają się także drewniane panele podłogowe tzw. warstwowe, z kilku rodzajów drewna.
Jeśli zaś wolimy zwykłe panele podłogowe, warto pod nie podłożyć maty korkowe, piankowe lub poliuretanowe, które rozproszą dźwięk, a jednocześnie nie będą chłonęły wilgoci. Odpowiedni materiał najlepiej dobrać po konsultacji z ekspertem z branży.
Panele ścienne
Poza podłogą warto pomyśleć o drewnie na ścianach. Podobnie jak w przypadku podłogi drewnianej, panele na ścianach rozproszą dźwięk, a z dodatkową izolacją będą świetnym wyciszeniem pokoju. Dodatkowo odpowiednio zaaranżowane staną się oryginalną ozdobą każdego wnętrza.
Okna dźwiękoszczelne
To rozwiązanie niezbędne dla tych, którzy urządzają dom lub mieszkanie w dzielnicy turystycznej, przy dużych ulicach lub w pobliżu potencjalnie głośnych miejsc – stadionów, szkół, lotnisk. Ten wydatek na pewno dosyć szybko się opłaci.
Wyciszenie pokoju – co możesz zrobić już teraz
Jeśli już mamy zamontowane odpowiednie panele podłogowe i wybrane panele ścienne, pora pomyśleć o „lżejszych” metodach wyciszenia wnętrza. Do najpopularniejszych należą:
- dywan, wykładzina lub mata na podłodze – to rozwiązanie można zastosować w każdym pomieszczeniu;
- drzwi z litego drewna – to rozwiązanie dotyczy raczej drzwi wejściowych (które mają w jak największym stopniu zablokować hałas z zewnątrz), ale można je wykorzystać również np. do gabinetu.
Oczywiście to rozwiązania, które sprawdzają się w przypadku „zwykłego” natężenia hałasu. W sytuacji, gdy zależy nam na absolutnej ciszy w pokoju do pracy lub na idealnej izolacji dźwięku – na przykład muzycznym – warto dopytać w sklepach o rozwiązania specjalistyczne: warstwy izolacyjne, wytłumienia i specjalne maty. Jeśli nie chcemy montować paneli ściennych, dobrym rozwiązaniem są specjalne pokrycia ścian – tynki i farby rozpraszające dźwięki.