Gdy zamierzamy rozpocząć rozbiórkę budynku, musimy najpierw zgłosić prace do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Nie zawsze będzie potrzebne do tego pozwolenie. Kiedy więc wymagane jest pozwolenie, a kiedy tylko zgłoszenie?

Kiedy wystarczy zgłoszenie rozbiórki?

Pozwolenie na rozbiórkę budynku – wzór wnioskuZgłoszenie rozbiórki budynku wystarczy w przypadku niewielkich altan, przydomowych ogrodów zimowych, oczyszczalni ścieków czy wiat. Pozwolenia nie wymagają także inne obiekty, które nie zostały wpisane do rejestru zabytków lub nie posiadają ochrony konserwatorskiej. Dzieje się tak w przypadku, gdy budowla ma wysokość niższą niż 8 m oraz gdy jej odległość od granicy posesji nie jest mniejsza niż połowa wysokości budynku. Gdy obiekt spełnia powyższe warunki, musimy zgłosić prace do urzędu, określając zakres, sposób i rodzaj wykonywanych prac.

O pozwolenie nie musimy się także starać wtedy, gdy rozbiórka dotyczy urządzeń lub obiektów budowlanych, na które nie wymaga się pozwolenia na budowę. Innymi słowy – jeśli niewymagane było pozwolenie na budowę niewielkiej altany, nie musimy także wnosić o pozwolenie na jej rozbiórkę.

Kiedy konieczne jest pozwolenie na rozbiórkę?

Pozwolenie jest konieczne wtedy, gdy rozbiórka może znacząco wpłynąć na stosunki wodne, sanitarne lub ogólny stan środowiska. Starostwo lub urząd miasta, może również zażądać przedłożenia danych o obiekcie, ze względu na przepisy bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest poprawne sporządzenie wniosku – bez tego, odpowiedni organ może odrzucić pismo, co znacznie wydłuży cały proces. Dlatego warto skorzystać z gotowego wzoru pozwolenia na rozbiórkę ze sprawdzonego źródła.

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę

Zanim pozwolenie na rozbiórkę zostanie wydane, wcześniej należy przeprowadzić ocenę oddziaływania prac na środowisko (szczególnie w obrębie obszaru Natura 2000), jeżeli taka ocena jest w konkretnym przypadku wymagana. Ocena jest także konieczna po uzyskaniu przez inwestora niezbędnych pozwoleń, opinii czy uzgodnień innych organów. Co ważne, uzgodnienia czy opinie muszą być wydane nie później niż 14 dni od momentu przedstawienia proponowanych zmian. Jeżeli organ nie zajmie w tym czasie stanowiska, oznacza to milczącą zgodę na realizację przedsięwzięcia.

Co należy dołączyć do wniosku?

Pozwolenie na rozbiórkę budynku – wzór wnioskuDo wniosku o pozwolenie na rozbiórkę musimy dołączyć:

  • zgodę właściciela, do którego należy obiekt,
  • szkic lokalizacji obiektu,
  • opisany sposób i zakres planowanych robót,
  • opisany sposób zapewnienia bezpieczeństwa,
  • uzyskane pozwolenia, opinie i uzgodnienia innych organów prawnych,
  • projekt rozbiórki (w zależności od wymagań lokalnych).

Co zrobić, gdy budynek jest wpisany w rejestr zabytków?

W takiej sytuacji musimy uzyskać dodatkową zgodę. Według prawa budowlanego pozwolenie na rozbiórkę obiektu zabytkowego możemy otrzymać dopiero wtedy, gdy uzyskamy decyzję o skreśleniu tego budynku z rejestru zabytków (wydawaną przez Generalnego Konserwatora Zabytków). Jeśli budynek nie jest wpisany do powyższego rejestru, ale jest określony w gminnej ewidencji zabytków, musimy starać się pozwolone na rozbiórkę od wójta gminy, który uzgadnia pozwolenie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jeżeli konserwator nie zajmie stanowiska w okresie 30 dni, oznacza to milczącą zgodę na realizację projektu rozbiórki.

Rozbiórka w przypadku zagrożenia

Jeżeli budynek wymaga szybkiej rozbiórki z powodu realnego zagrożenia, prace możemy rozpocząć przed zgłoszeniem lub uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę. Według prawa budowlanego możemy w takiej sytuacji usunąć bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa mienia lub ludzie. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia nas to z obowiązku jak najszybszego przedłożenia wniosku o pozwolenie na rozbiórkę lub jej zgłoszenia.

Budujesz lub remontujesz dom? Sprawdź bazę wzorów dokumentów na portalu JakBudowac.pl.