Fot. Metabo
Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe do zastosowań profesjonalnych są nie tylko lepiej wyposażone, lecz także znacznie bardziej wytrzymałe niż elektronarzędzia dla majsterkowiczów. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego specjalistycznego sprzętu.
Marian Kozłowski
Zalety
Profesjonalne elektronarzędzia warto stosować także w hobbystycznej praktyce, jeśli skala planowanych zadań przekracza ramy doraźnego relaksu, a stopień ich trudności przemawia za maksymalnym uwolnieniem wykonawcy od jakichkolwiek kłopotów z roboczym sprzętem.
Wady
Są to urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów, więc są wyraźnie droższe od podobnych modeli amatorskich. Inwestycja taka zwraca się z nawiązką tylko przy bardzo intensywnej eksploatacji. Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia przy zastosowaniach drobnych i sporadycznych.
Kryteria wyboru
Decydując się na wyższą cenę zakupu, ograniczoną tylko względami budżetowymi, trzeba się skoncentrować głównie na jej praktycznym uzasadnieniu, czyli na walorach użytkowych porównywanych modeli. Ich ogólnie zwiększona trwałość jest po prostu standardem wynikającym z lepszego łożyskowania i wyważenia wirujących elementów. Warto jednak zwrócić uwagę na atestowane zalety dodatkowe, jak np. odporność na upadki z kilkumetrowej wysokości.
W ocenie silników liczyć się powinna ich bezszczotkowa konstrukcja oraz skuteczność chłodzenia, o której świadczą zwykle wielkość i rozmieszczenie otworów wentylacyjnych w obudowie.
Użyteczność profesjonalnej wiertarko-wkrętarki zależy od liczby biegów w jej przekładni. Standardem (jak w droższych modelach amatorskich) są przekładnie dwubiegowe, lecz coraz więcej spotyka się już konstrukcji trzy- i czterobiegowych, lepiej dostosowujących moc silnika do konkretnych warunków pracy. W odniesieniu do funkcji wkręcania podobne znaczenie ma liczba stopni regulacji przekazywanego momentu obrotowego i rzeczywista precyzja jego dozowania.
Korzystny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania mają: automatyczne blokady wrzeciona umożliwiające szybką i wygodną wymianę końcówek roboczych (wiertła, bity, nasadki kluczowe).
Spośród stosowanych obecnie rodzajów akumulatorów najwięcej praktycznych zalet ma ich odmiana litowo-jonowa, choć są one w porównaniu z ogniwami typu NiCd lub NiMH dość trudno zauważalne. Najważniejszy dla użytkownika jest tutaj ich czas ładowania dostarczaną w zestawie ładowarką. Wynosi on w poszczególnych modelach od 30 do 60 minut, co przekłada się na istotne różnice w zachowaniu ciągłości pracy. Przy zakupie elektronarzędzia warto także zwrócić uwagę na dostarczane wraz nim akcesoria, a zwłaszcza na asortymentowe bogactwo ich zestawu.
Zasady użytkowania
W przypadku urządzeń profesjonalnych są one niemal identyczne jak w przypadku ich amatorskich odpowiedników. Umiejętnych i dobrze przemyślanych zastosowań wymagają tylko wymienne uchwyty (osobne do wierteł, bitów i kluczy), a także specjalne nasadki wrzeciona (np. kątowe lub mimośrodowe). Umożliwiają one prowadzenie prac w miejscach niedostępnych dla wiertarko-wkrętarek ze standardowym osprzętem.
Rady dla kupujących
- Wiertarko-wkrętarka musi być wystarczająco mocna, ale narzędzie nie może przy tym być zbyt ciężkie.
- Dobra wiertarko-wkrętarka musi mieć wąską, dobrze leżącą w dłoni, antypoślizgową rękojeść.
- Gdy chcemy wkręcać i wiercić, potrzebujemy wiertarko-wkrętarki co najmniej dwubiegowej.
- Na efektywność narzędzia, np. podczas prac wymagających częstej zmiany końcówek roboczych (bitów, wierteł, nasadek kluczowych), olbrzymi wpływ ma łatwość i szybkość obsługi uchwytu narzędziowego.
Przegląd rynku: