Wraz z początkiem wiosny budzimy się powoli z zimowego letargu. Coraz dłuższe dni i wyższa temperatura powodują widoczne ożywienie również w naszym ogrodzie. Podczas, gdy rośliny zyskują potrzebną do funkcjonowania energię, my możemy zaplanować prace pielęgnacyjne, które przywrócą blask naszej zielonej oazie.
PIERWSZE PRACE W OGRODZIE PO OKRESIE ZIMOWYM
Na pierwsze prace po zimowej przerwie warto wybrać słoneczny i bezwietrzny dzień. Pierwszym krokiem powinno być rozejrzenie się po całym ogrodzie. Należy w pierwszej kolejności sprawdzić stan drzew, krzewów, rabatek oraz trawników. Taki rekonesans pozwoli nam na sprawne zaplanowanie dalszych prac. Ostatnie porządki w ogrodzie przed rozpoczęciem działań pozwolą na zyskanie trochę czasu, gdy pojawią się cieplejsze dni.
Zbyt długo otulone rośliny zaczynają puszczać pędy, które zaraz po odkryciu potrafią przymarznąć lub marnieć pod wpływem zbyt intensywnego słońca. W związku z tym mniej wrażliwe gatunki, takie jak: byliny, barwinki, rośliny cebulowe odkrywamy w pierwszej kolejności. Nie należy zapominać również o rozgarnięciu kopczyków wokół krzewów. Pozwoli to na szybsze rozmarznięcie ziemi dzięki czemu rośliny będą mogły pobierać z niej wodę. Wczesną wiosną po kilku ciepłych dniach przychodzą lekkie przymrozki. Warto w takiej sytuacji mieć przygotowane płachty agrowłókniny i narzucić ją na krzaki hortensji czy też róże. Na boki pokrycia można położyć kamienie, dla stabilności okrywy.
DRZEWA I KRZEWY OZDOBNE
Równie ważną czynnością w naszym przydomowym ogrodzie jest cięcie drzew owocowych. Starsze gatunki o ukształtowanej koronie wymagają raz w roku cięcia prześwietlającego, a co parę lat cięcia odmładzającego. Pierwsze polega na usunięciu części konarów oraz pędów, w celu ułatwienia przenikania promieni słonecznych do wnętrza korony. W pierwszej kolejności zaczynamy od cięcia gałęzi zeschniętych, przemarzniętych i chorych. Następnie pozbywamy się tych, które zachodzą na siebie, krzyżują się lub rosną do środka, czyli zniekształcają całą koronę. Cięcie odmładzające dotyczy drzew rozrośniętych oraz wysokich, które utrudniają dostęp do owoców. Polega na znacznym skróceniu konarów o 1/3, a nawet o połowę w celu obniżenia wysokości korony oraz zmiany kształtu. Zabieg ten pobudza drzewo do tworzenia nowych pędów, z czasem zastępujących stare konary. Należy pamiętać, że w pierwszym roku po takim skróceniu, owocowanie jest zwykle słabsze, jednak już po dwóch, góra trzech latach plony są wyższe niż przed cięciem.
W przypadku krzewów ozdobnych, pora oraz sposób cięcia zależy od tego kiedy utworzą się pąki kwiatowe. Takie gatunki jak hortensje czy pięciorniki, wydają kwiaty na pędach tegorocznych, przycinamy je więc wczesną wiosną. Należy pamiętać o pozostawieniu jednej trzeciej lub jednej czwartej długości skracanych pędów. Zabiegi te sprawiają, że rośliny obsypują się kwiatami oraz wydają dużo nowych pędów. Gatunki krzewów, które kwitną w kwietniu bądź maju z pąków utworzonych w poprzednim sezonie m.in. lilaki, forsycje, wiśnie ozdobne, tnie się dopiero po przekwitnieniu.
PRZYGOTOWANIE GLEBY
W celu prawidłowego nawożenia ziemi, należy ustalić odczyn gleby po zimie. Warto pomyśleć o zakupie do tego celu kwasomierza chemicznego, a następnie pobrać z ogrody kilka próbek gleby z niższych warstw. Alternatywą do ww. urządzenia są papierki lakmusowe, które przyłożone do ziemi zaczynają się odbarwiać ukazując odczyn gleby. Większość roślin nie toleruje gleby zakwaszonej.
Dobrze nawożona ziemia zrodzi zdrowe rośliny. Warto pamiętać o tym, aby dostarczyć potrzebnych składników odżywczych na terenie całej działki. Najlepiej sprawdzi się kompost, a także różnego rodzaju nawozy. Młode drzewka dobrze tolerują azot, z kolei starsze nawozy azotanowe, fosforanowe oraz potasowe. Należy pamiętać, aby nawóz delikatnie zmieszać z ziemią. Rośliny cebulowe nawozimy saletrą amonową. Po każdym zabiegu powinno się obficie podlać wszystkie grządki. Po okresie około trzech tygodni podobną dawkę nawozu wieloskładnikowego dostarczamy krzewom ozdobnym.
PIELĘGNACJA TRAWNIKÓW
Trawnikom po okresie zimowym należy dostarczyć sporo czasu i energii. Pierwszą pracą jaką należy przy nich wykonać jest usunięcie zalegających liści, gałęzi oraz suchej trawy, najlepiej przy pomocy grabi. Kolejnym krokiem będzie nakłuwanie darni w celu napowietrzenia trawnika oraz jego nawożenie. Do tego celu będą potrzebne specjalny nawóz do trawnika, mocznik, sól amonowa oraz azofoski. Po tym zabiegu powierzchnia trawnika powinna zostać wyrównana, a kępy traw dociśnięte do podłoża. Ubytki po uzupełnieniu zagłębień w trawniku należy obsiać nasionami trawy. Cienka warstwa ziemi powinna zabezpieczyć nasiona przed wymywaniem przez deszcz.
ZABUDOWA SZKLANA TARASU
Nic nie cieszy bardziej niż podziwianie owoców swojej ciężkiej pracy. Szczególnie latem, gdy najczęściej przebywamy na świeżym powietrzu doceniamy chwile spędzone z bliskimi. Takim miejscem może okazać się przydomowy taras. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych są konstrukcje aluminiowo-szklane. Zadaszenie tarasu to podstawa, gdy chcemy zabezpieczyć się przed niespodziewanym deszczem albo zbyt intensywnym słońcem. Z kolei pełna zabudowa tarasu szklana chroni nie tylko przed opadami, ale również silnym wiatrem oraz zimnem. Dzięki takiemu kompleksowemu rozwiązaniu możemy korzystać z relaksu na zewnątrz domu o każdej porze roku. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy powiększyć mieszkanie o dodatkową strefę wypoczynku. Niewątpliwym atutem jest również wpływ na bilans energetyczny oraz zmniejszone starty cieplne budynku. Warto zaznaczyć, że zabudowy szklane tarasu dają o wiele większe możliwości przy aranżacji przestrzeni.
W takich warunkach możemy pozwolić sobie na niemalże dowolny wybór roślinności oraz mebli, szczególnie tych nieodpornych na czynniki atmosferyczne. Zabudowa tarasu to nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalne. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie funkcji, jaką ma pełnić nasz taras warto zwrócić uwagę na same usytuowanie konstrukcji. Zabudowy tarasu zlokalizowane od strony południowej doskonale sprawdzą się jako oranżeria. Intensywne światło zapewni odpowiednie warunki do wzrostu dla wielu gatunków roślin ciepłolubnych i egzotycznych. Ekspozycja od strony wschodniej lub zachodniej to dobre miejsce do spożywania posiłków. Umiarkowana ilość słońca pozwala na urządzenie przytulnego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni. Najmniej światła zapewnia umiejscowienie tarasu od strony północnej. Jednak nawet w tym przypadku nie warto rezygnować z roślin, stawiając na gatunki o mniejszych wymaganiach słonecznych.
Do konstrukcji wykorzystywane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG. Składa się ono z dwóch tafli sklejonych specjalną folią. W sytuacji, gdy nastąpi przypadkowe zbicie, odłamki szklane zamiast rozpadać się na drobne kawałki, pozostają przytwierdzone do folii. Do laminowania może być również wykorzystywane szkło hartowane o oznaczeniu ESG VSG. Swoją trwałość zawdzięcza specjalnemu procesowi obróbki termicznej, w której jest podgrzewane do wysokiej temperatury 600ºC, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Duża przepuszczalność świetlna szkła sprawia, że konstrukcje tego typu optycznie powiększają przestrzeń przy okazji doświetlając wnętrza mieszkań.
Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie konstrukcji aluminiowo-szklanych jest SALGAT.