Za oknami robi się coraz chłodniej, sezon grzewczy tuż, tuż. Warto przygotować do niego swój kominek – będzie nie tylko piękną ozdobą pomieszczenia lecz także efektywnym źródłem ciepła.
Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego?
Dla wielu z nas kominek stanowi niezastąpiony element wyposażenia domu. Jest nie tylko oryginalną ozdobą pomieszczenia, ale także doskonałym źródłem dodatkowego ciepła w okresie jesienno – zimowym. Aby jednak mógł pełnić te zadania, musi być do nich prawidłowo przygotowany. Jeśli więc jeszcze nie przygotowałeś swojego kominka do sezonu grzewczego, zrób to niezwłocznie. Oto sprawdzone sposoby.
Czyszczenie wkładu kominkowego
Pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie wkładu kominkowego. Zbierają się na nim pozostałości po paleniu oraz kurz, które mogą zaburzać poprawną pracę kominka i z pewnością negatywnie wpływają na jego estetykę. Jak więc poprawnie wyczyścić wkład kominkowy?
Najpierw należy usunąć z jego wnętrza akcesoria takie jak ruszt, aby łatwo było dotrzeć do każdego zakamarka wkładu. Na tym etapie warto posługiwać się szczotką o plastikowym włosiu – pozwoli nam ona na usunięcie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia powierzchni wkładu. Wszystko, co spadnie na jego dno, należy zgarnąć szufelką i usunąć.
Kolejny etap czyszczenia kominka to dokładne umycie wkładu z tych zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć szczotką. Ponieważ zwykle są one solidnie zapieczone, warto mieć pod ręką specjalny preparat do czyszczenia kominka. Wystarczy go nałożyć i odczekać, aż zmieni się w pianę – to znak, że zanieczyszczenia rozpuściły się. Teraz należy przetrzeć powierzchnię czystą ściereczką, i gotowe.
Uszczelki i zawiasy
O elementy takie jak uszczelki i zawiasy należy bardzo starannie dbać. Ale pielęgnacja ta nie jest szczególnie uciążliwa – wystarczy raz w roku dokładnie oczyścić uszczelki i zawiasy i posmarować żaroodpornym smarem, który ochroni je przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń i usprawni pracę tych elementów.
Czyszczenie szyby kominkowej
Szyba kominka nie jest bardziej podatna na osadzanie się zanieczyszczeń niż reszta wkładu, ale jest znacznie lepiej widoczna. Brudna – wygląda fatalnie i odbiera całą przyjemność z obserwowania jasnych płomieni. Dlatego należy ją regularnie i bardzo solidnie czyścić.
Małe zabrudzenia, które powstają na bieżąco, możemy usunąć za pomocą suchej szmatki z odrobiną płynu do naczyń. Kiedy osad rozpuści się, zbierzmy jak największą jego ilość ściereczką, a następnie wypolerujmy szybę gazetą.
Znacznie lepszym wyjściem jest jednak profesjonalny środek do czyszczenia szyb kominkowych, na przykład firmy Golldrop. Pozwala on z łatwością usunąć wszelkie zabrudzenia, a równocześnie nie rysuje powierzchni szkła, nie szkodzi uszczelkom i nie pozostawia na szybie smug. Wystarczy kilka chwil, a nawet bardzo brudna szyba będzie lśniła czystością.
Warto pamiętać, że szybę kominka należy myć po każdym jego użyciu. To pozwoli na uniknięcie zapieczenia na niej kolejnych warstw osadów. Trzeba jedynie odczekać, aż szyba ostygnie, aby uniknąć poparzenia.
Kontrola stanu technicznego kominka
Żaden, nawet najbardziej wystawny i czysty kominek nie będzie dobrze funkcjonował, jeżeli jego przewody ulegną zatkaniu. Co więcej, według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, mamy obowiązek usuwania osadów z przewodów kominka przynajmniej raz na 3 miesiące.
Kontrolę stanu technicznego kominka należy pozostawić kominiarzowi. Samodzielnie możemy oczyścić jedynie tak zwany otwór rewizyjny – reszta należy do fachowca. Pamiętajmy, że od kwestii utrzymania dobrego stanu technicznego kominka zależeć będzie nasze bezpieczeństwo oraz sprawność i wydajność procesu spalania.
Jak i czym palić w kominku?
Rodzaj materiału opałowego jest bardzo istotny w kontekście dbania o czystość kominka. Niektóre rodzaje drewna są bowiem bogate w żywice, które znacznie zmniejszają przepustowość przewodów kominka. Należy więc unikać drewna pochodzącego z drzew iglastych, na przykład świerku czy sosny.
Kolejna sprawa to używanie wyłącznie drewna suchego oraz pozbawionego środków chemicznych. Nie wolno palić drewna malowanego lakierem, klejonego czy impregnowanego – to nie tylko przyspiesza tworzenie się osadów wewnątrz wkładu kominka, ale przede wszystkim jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Należy także wspomnieć o technice palenia w kominku – warto, aby szerokość, na jaką otwieramy szyber, nie była zbyt mała. To może doprowadzić do przyduszenia płomienia i nadmiernego kopcenia się materiału opałowego.
Dlaczego to wszystko jest takie ważne?
Tego, dlaczego przewody kominka powinny być regularnie udrażniane, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć – to dzięki nim możliwe jest odprowadzanie dymu na zewnątrz. Ale jest jeszcze jedna kwestia, o której należy pamiętać.
Zanieczyszczenia, które odkładają się wewnątrz przewodów i wkładu kominkowego, nazywane kreozotem, są bardzo łatwopalne, a temperatura ich spalania wynosi nawet 1000 stopni Celsjusza. Możemy sobie tylko wyobrazić jak łatwo w takich warunkach o zniszczenie komina, a nawet pożar całego domu.
Teraz już wiesz jak, krok po kroku, przygotować swój kominek do sezonu grzewczego. Jedyne, czego potrzebujesz, to chwila czasu i dobre środki do czyszczenia szyb kominkowych i wkładów.