Podpowiadamy, jak przygotować ogród do zimy. Oto kilka praktycznych i ciekawych porad.

Zima to okres, w którym rośliny ogrodowe “odpoczywają” przed kolejną wiosną. W tym czasie ogrodnik nie ma wiele do roboty, ale jesień jest czasem intensywnych przygotowań do tego spoczynku. Każda z roślin ma jednak inne wymagania i wymaga innego rodzaju zabiegów. Jak więc powinno wyglądać przygotowanie ogrodu do zimy?

Dlaczego warto zadbać o krzewy, drzewka i kwiaty?

Mimo iż zimą rośliny pozostają w stanie uśpienia, to jednak ten okres będzie miał ogromne znaczenie dla ich kondycji i zdrowia kolejnej wiosny. A sposób ich przygotowania zależy od nas, ogrodników. To my zapewnimy im, poprzez odpowiednie postępowanie, zapas składników odżywczych oraz wody, który pozwoli im przetrwać czas niedostatku.

Dlatego też nie wolno zaniechać jesiennych przygotowań – podlewania i nawożenia. Jeśli w tym właśnie okresie zgromadzą w swoich tkankach wszystkie potrzebne im składniki pokarmowe oraz wodę, wiosną będą mogły z nich czerpać i wyrosną zdrowe i silne.

Co jeszcze robimy jesienią?

Na to pytanie każdy zapalony ogrodnik ma gotową odpowiedź: “planujemy”. I rzeczywiście, jesień to idealny czas na zaplanowanie nowych nasadzeń i projektowanie ogrodu. Kiedy rośliny są już przygotowane na zimę, możemy przygotować plan prac wiosennych oraz zaprojektować nowe rabaty, skalniaki, i inne. Aranżacja ogrodu jest tym, co ogrodnicy uwielbiają. A jak to zrobić?

Dobrze zaaranżowany ogród jest harmonijny o każdej porze roku, dobrze komponuje się także z domem i jest łatwy w pielęgnacji. Warto bowiem pamiętać, że to przede wszystkim strefa wypoczynku całej rodziny – obsadźmy go takimi gatunkami roślin, które nie będą  wymagać od nas ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście nieco inaczej zaplanujemy ogród dla rodziny z dziećmi, a inaczej dla małżeństwa emerytów, które dysponuje prawie nieograniczoną ilością czasu.

Aby jednak osiągnąć obydwa te cele – harmonię i jak największą łatwość w pielęgnacji – trzeba dobrze znać specyfikę i wymagania poszczególnych gatunków i odmian roślin, które planujemy zasadzić. Należy wziąć pod uwagę także fakt, iż rośliny zmieniają się wraz z upływem kolejnych pór roku – jedne najpiękniejsze są wiosną, inne dopiero jesienią pokazują swoją urodę. Nie bez znaczenia są także preferencje roślin dotyczące warunków glebowych, ilości światła i wilgotności gleby. I ostatnia sprawa – jedne rośliny lubią towarzystwo innych, a inne z kolei można sadzić tylko w sąsiedztwie konkretnych gatunków.

Wszystko to sprawia, że zaprojektowanie ogrodu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Profesjonalna aranżacja Twojego ogrodu to zadanie dla specjalistów – jeśli nim nie jesteś, poproś o pomoc firmę świadczącą takie usługi, a z pewnością będziesz zadowolony. Twój ogród będzie pięknie prezentował się przez cały rok, a rośliny będą świetnie się w nim czuły.

Najpopularniejsze zabiegi wykonywane jesienią

Ich rodzaj, technika wykonania oraz termin uzależnione są od gatunków roślin zasiedlających ogród. Należy zaliczyć do nich podlewanie, nawożenie, przycinanie oraz okrywanie korzeni i części nadziemnych w celu ochrony przed mrozem. Bulwy, kłącza i cebule warto wykopać z ziemi i umieścić w piwnicy lub garażu, aby nie przemarzły. Trawy ozdobne, tak modne ostatnio ze względu na ich urodę i niewielkie wymagania, należy zebrać w kopki i związać razem.

Popularnym zabiegiem jest także grabienie liści. Warto jednak dobrze się zastanowić zanim to zrobimy. Ich warstwa zapewnia ochronę trawnika przed mrozem, daje schronienie wielu gatunkom pożytecznych zwierząt, a wiosną stanowi źródło składników odżywczych. Ostatnie spadające z drzew liście zostaw więc na zimę.

jesienne liście w ogrodzie

Ochrona roślin przed mrozem

Większość rodzimych roślin ogrodowych dobrze znosi warunki panujące zimą – są odporne na niskie temperatury, niegroźne im lodowate podmuchy wiatru. Niektórym z nich jednak należy nieco pomóc w przetrwaniu tego niesprzyjającego okresu. Należą do nich na przykład róże oraz krzewy owocowe takie jak maliny. Róże trzeba więc okryć słomą, a maliny – krótko przyciąć. Co się stanie, jeśli zaniechamy tego? Na wiosnę nie wypuszczą nowych pędów, przemarzną i obumrą.

Większym problemem mogą być drzewka i krzewy sprowadzone z cieplejszych regionów świata – one są zupełnie nieodporne na niskie temperatury. Podobnie rzecz ma się z roślinami młodymi oraz przesadzonymi w okresie jesiennym. Należy je bezwzględnie okryć agrowłókniną lub słomą.

Rośliny zimozielone, na przykład iglaki, także muszą zostać przygotowane do zimy, choć u nich proces ten przebiega nieco inaczej. One nie zatrzymują swoich funkcji życiowych, choć czynności fizjologiczne zwalniają. W ich przypadku warto więc postarać się przede wszystkim o to, by zdążyły zgromadzić w swoich tkankach odpowiednią ilość wody, której zimą nie będą mogły pobierać. Należy więc podlewać je regularnie, nawet późną jesienią. Trzeba także pamiętać, że część z nich ma płytki system korzeniowy, a więc jest narażona na przemarzanie. Dobrze jest więc wysypać wokół nich korę lub trociny, która nieco ochroni korzenie przed mrozem.

Każda roślina ma nieco inne wymagania, które należy bezwzględnie poznać, aby wiosną móc cieszyć się widokiem odradzającej się zieleni. W przeciwnym razie czeka nas gorzkie rozczarowanie.

Piękny ogród wymaga sporo pracy i ogromnej wiedzy oraz zmysłu estetycznego. Jeśli to nie są Twoje mocne strony, poproś o pomoc specjalistów świadczących usługi ogrodowe.