Wiosna to bez wątpienia najbardziej intensywny czas dla wszystkich ogrodników, ale i osób zajmujących się wiosennymi porządkami wokół domu.

Wiosna to bez wątpienia najbardziej intensywny czas dla wszystkich ogrodników, ale i osób zajmujących się wiosennymi porządkami wokół domu. Kiedy temperatura zdecydowanie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, a pierwsze przyjemniejsze promienie słońca otulają nas z każdej strony z wielką energią przystępujemy do pielęgnacji ogrodu oraz porządków po zimie. Jakie byliny i kwiaty ogrodowe sadzić wiosną? Na przełomie marca i kwietnia warto sadzić również krzewy ozdobne.

Kwiaty i byliny sadzone wiosną

Ogród pełen krzewów ozdobnych, na których tle doskonale prezentują się kwiaty oraz byliny to miejsce doskonałe do odpoczynku, zabawy czy wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Dlatego też wiosną należy zadbać o wygląd ogrodu na najbliższe miesiące.

Już pod koniec marca, kiedy temperatura na zewnątrz pozwoli możemy zasadzić np. Nagietki oraz Lilie. Z kolei kwiecień to miesiąc idealny do sadzenia Nasturcji, Astry, Niezapominajek, Stokrotek czy Bratków.

W kwietniu sadzimy również byliny takie jak tawułki i dzwonki, irysy czy dalie ogrodowe. Większość bylin to rośliny wieloletnie, a sporo z nich jest niezwykle prostych w uprawie – nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Doskonale kwitną, są odporne na czynniki atmosferyczne, a dodatkowo sprawdzają się również na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Wszystko zależy jednak od odmiany oraz gatunku byliny.

Sadzenie bylin oraz kwiatów w marcu i kwietniu

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki oraz przygotowanie gleby. Przede wszystkim dzień, w którym będziemy sadzić byliny czy kwiaty ogrodowe powinien być słoneczny, w miarę możliwości ciepły oraz bezwietrzny. Sam proces sadzenia będzie nie tylko przyjemniejszy, ale rośliny szybciej będą się przyjmować.

W zależności od gatunku należy wybrać odpowiedni rodzaj gleby oraz stanowisko. Niektóre rośliny świetnie rosną zarówno na słońcu, jak i w cieniu, inne jednak preferują wyłącznie stanowisko nasłonecznione lub całkowicie zacienione. Podobnie jest z glebą – niektóre rośliny mogą rosnąć nawet w glebie piaszczystej, inne potrzebują gleby żyznej, bądź innej – dopasowanej do wymagań.

Wiosna, a krzewy ozdobne

Różaneczniki, Magnolie, Piwonie – większość z nas kojarzy właśnie te krzewy ozdobne, które gdy tylko zakwitają zamieniają nasz ogród w prawdziwy kwiatowy raj. Nie tylko pięknie prezentują się na tle większych drzew iglastych czy liściastych, ale i wytwarzają przepiękną, kwiatową woń w okolicy. Są to jedne z krzewów, które również sadzimy wiosną.

Podobnie jak inne rośliny, krzewy ozdobne również wymagają odpowiedniego przygotowania przed posadzeniem. Korzenie niektórych krzewów warto namoczyć na kilka godzin przed sadzeniem w wodzie. W tym przypadku również należy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie oraz dopasować glebę. Niektóre rośliny często wymagają podpory tuż po posadzeniu, dlatego warto być przygotowanym, by wbić w ziemię i przywiązać roślinę.