Artykuł sponsorowany
Nawozy stosowane w ogrodnictwie umożliwiają roślinom prawidłowy wzrost i rozwój oraz dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednio dobrany nawóz wzbogaca glebę, wspomaga wzrost rośliny, zwiększa dorodność i jakość plonowania.
Stosując nawozy dostarczamy roślinom niezbędnych makroelementów jak: azot, fosfor, potas oraz wapń, magnez i siarka, a także w mniejszych ilościach mikroelementów jak: żelazo, cynk, miedź, molibden, bor i chlor. Nawozy stosowane w ogrodnictwie możemy podzielić na kilka sposobów: ze względu na rodzaj roślin, do których są przeznaczone, ze względu na skład, ze względu na sposób ich zastosowania, ze względu na postać w jakiej występują, ze względu na czas lub okres działania i częstotliwość stosowania. Dodatkowym kryterium podziału jest sposób opakowania (butelki, worki, baniaki, wiaderka itp.) i ilość nawozu. Najważniejszym kryterium doboru preparatu jest roślina, która ma być nawieziona. Najbardziej naturalnym jest podział nawozów ogrodniczych ze względu na ich zawartość.
Mineralne nawozy ogrodnicze
Są produkowane z kopalin lub wytwarzane w zakładach chemicznych w procesach syntezy. Występują jako nawozy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe, dostarczają większej ilości łatwo przyswajalnych składników mineralnych jak azot, fosfor, potas oraz wapń, magnez i innych. Nawozy mineralne zawierają składniki w postaci łatwo przyswajalnej przez rośliny. Są skuteczne, stosunkowo wydajne i szybko widać efekty ich działania. Dawka nawozów mineralnych powinna być starannie dobrana i w razie konieczności podzielona na kilka części, żeby uniknąć ryzyka przenawożenia. W uprawach amatorskich najczęściej stosuje się nawozy wieloskładnikowe, które są znacznie wygodniejsze w użyciu, wolniej działają i wystarczy je zastosować tylko raz w roku – na wiosnę. Producenci nawozów ogrodniczych i rolniczych, dla profesjonalistów i hobbystów, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oferują bardzo szeroką gamę produktów. Przykładowo GRUPA INCO S.A. produkuje cały szereg preparatów odpowiedzialnych za zwiększenie zawartości składników odżywczych w glebie pod markami Azofoska i Florovit.
Mineralno-organiczne nawozy ogrodnicze
Mineralno-organiczne nawozy ogrodnicze zawierają, oprócz składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, również substancje organiczne poprawiające jakość podłoża. Łączą w sobie cechy nawozu organicznego i mineralnego. Trendy ekologiczne i wzrost świadomości konsumentów odnośnie stosowania nawozów i środków ochrony roślin wpłynęły na poszerzenie oferty producentów w tym segmencie nawozów. Nawozy mineralno-organiczne są skuteczne w działaniu, wygodne w użyciu a jednocześnie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Jak dotąd w Polsce największą popularność cieszą się nawozy mineralne. Natomiast w przypadku rynków zachodnich coraz większą popularność zdobywają także nawozy organiczno-mineralne. Polscy producenci, jak GRUPA INCO S.A. produkują zgodnie z zasadami ekologii skuteczne preparaty przeznaczone dla hobbystów i profesjonalistów zajmujących się uprawami ogrodniczymi, sadowniczymi i rolniczymi. Przykładowo pod marką Florovit ARGO produkowane są nawozy organiczno-mineralne, komposty granulowane, nawozy doglebowe zalecane do upraw owocowych i warzywnych, nawozy dolistne, nawozy krystaliczne do nawożenia opryskowego i wiele innych preparatów.