Nie tylko pozwalają na łatwe regulowanie dostępu światła, ale również są bardzo efektowne – rolety typu dzień-noc to jeden z hitów!

Najczęściej rolety okienne kojarzymy ze standardowymi roletami nawijanymi na rolkę składającymi się z warstwy jednolitego materiału – lekko przepuszczającego światło albo całkowicie zaciemniającego. Jednak w sprzedaży możemy znaleźć również innego rodzaju rolety, które nie tylko wyglądają lepiej, ale również są bardziej funkcjonalne – jedne z nich to wewnętrzne rolety typu dzień-noc, które kupimy jako gotowe i na wymiar.

Podwójna budowa dla podwójnej korzyści

W przeciwieństwie do standardowych rolet okiennych rolety typu dzień-noc charakteryzują się inną konstrukcją, a dokładnie tkaniną, która jest w nich zastosowana. Zamiast jednej warstwy materiału mamy do czynienia z podwójnym materiałem składającym się z naprzemiennych, poziomych pasów przepuszczających światło oraz zaciemniających. Dzięki temu rolety te przypominają żaluzje.

Korzystanie z rolet dzień-noc jest bardzo proste. Podobnie jak zwykłe rolety, są one wyposażone w łańcuszek do regulowania. Dzięki niemu możemy zmieniać położenie pasów względem siebie, a tym samym wpuszczać do wnętrza słońce, przesłaniać okno częściowo albo całkowicie je zaciemnić. Rolety typu dzień-noc mogą być również dawać okno całkowicie odsłonięte lub częściowo odsłonięte przez podnoszenie ich w górę albo opuszczanie w dół przez odpowiednie operowanie łańcuszkiem.

W roletach tego rodzaju montuje się też prowadnice boczne, których zadaniem jest równe przytrzymanie rolety także wtedy, gdy okno jest uchylone. Prowadnice mogą mieć formę plastikowych osłon lub linek.

Rolety dzień-noc mogą być wykonane w kilku wariantach konstrukcji:

  • rolety w kasecie – roleta schowana jest w specjalnej kasecie, która zapobiega jej zabrudzeniu w trakcie użytkowania, montaż odbywa się na oknie
  • roleta wolnowisząca – montowana jest do ściany albo sufitu, dobry wybór w przypadku dużych przeszkleń lub okien o nietypowych wymiarach
  • roleta mini – roleta bez kasety, montowana na ramie okiennej, wyróżnia się niską ceną, ale nie zabezpiecza materiału przed zabrudzeniami

Montaż rolet typu dzień-noc odbywa się inwazyjnie, z wykorzystaniem specjalnych wkrętów, albo bezinwazyjnie, gdy roleta zawieszana jest na oknie z użyciem nakładek. Uwaga! Gdy okna są jeszcze na gwarancji, najlepiej zdecydować się na montaż bezinwazyjny albo montaż na ścianie, aby nie zniszczyć ich konstrukcji i nie utracić ochrony gwarancyjnej.

Rolety dzień-noc – gdzie warto je zamontować?

Rolety typu dzień-noc mają wszechstronne zastosowanie ze względu na swoją oryginalną konstrukcję oraz wytrzymałość. Do produkcji stosuje się materiały z tworzyw sztucznych, które odporne są na działanie wilgoci, a także rozdarcia. Są też łatwe w utrzymaniu w czystości – wystarczy je odkurzyć albo przetrzeć wilgotną ściereczką.

Do wyboru mamy różne kolory – są to barwy jednolite, ale materiał ma najczęściej melanżowe wykończenie, dlatego prezentuje się bardzo efektownie. Możemy zdecydować się na klasyczną biel pasującą do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji, na kolory beżowe, brązy czy szarości. Możemy zamówić również rolety w intensywnych kolorach, na przykład granatowym, czerwonym, zielonym.

Kolorystyka kaset i prowadnic może być również dopasowana do koloru ramy okiennej.

Dzięki swojemu efektownemu wyglądowi rolety typu dzień-noc mogą być traktowane jako zamiennik firanek – dzięki temu nie musimy kupować ich dodatkowo. Możemy zastosować je wraz z ozdobnymi zasłonami albo bez nich.

Ile kosztują rolety typu dzień-noc i gdzie je kupimy?

Aktualnie rolety typu dzień-noc są bardzo popularne i możemy dostać je w wielu sklepach jako gotowe albo możemy zamówić je na wymiar. Takie usługi świadczy między innymi firma START z Lublina – z jej ofertą można zapoznać się na stronie internetowej: .

Ceny rolet dzień-noc zależne są przede wszystkim od ich wymiarów oraz od rodzaju konstrukcji. Za jedną roletę zapłacimy najczęściej od 60 do 250 złotych.