Artykuł sponsorowany

Każdy skrawek zieleni do zagospodarowania jest w dzisiejszych czasach dużym przywilejem – zwłaszcza w dużych miastach. Zagospodarowanie małego ogrodu wymaga sporej kreatywności – ale dzięki takim zabiegom jak rośliny szczepione na pniu, staje się to znacznie łatwiejsze.

Ogród to błogosławieństwo – coraz więcej osób dochodzi do tego wniosku, zwłaszcza przebywając we własnym domu częściej niż zwykle. Gdy wizyta w parku czy nad rzeką nie zawsze jest możliwa, namiastka zieleni we własnym domu gwarantuje oddech od zgiełku i spory zastrzyk tlenu. Nie wspominając już nawet o tym, że rośliny przecież cały czas pracują na korzyść swoich opiekunów, oczyszczając powietrze z toksyn. Dlatego każdego dnia przybywa miejskich ogrodników, na małej przestrzeni starających się stworzyć dla siebie zieloną idyllę.

Sposoby na mały ogródek

Jest dużo sposobów, jak wykorzystać przestrzeń pod ogród do maksimum. Popularnym wyborem jest korzystanie z wiszących kwietników, pergol i tworzenie roślinnych półek. Wiele osób, zwłaszcza tych, uprawiających rośliny jadalne, decyduje się również na podwyższone grządki, czyli skrzynki wypełnione podłożem – zamknięte lub otwarte od dołu, w zależności od tego, czy ogród znajduje się na tarasie, czy też na terenie z właściwą glebą.

Istnieje jeszcze jeden sposób, który coraz częściej podbija serca ogrodników, dysponujących niewielką przestrzenią – a mianowicie rośliny szczepione na pniu.

Szczepienie roślin na pniu – na czym polega?

Do tanga trzeba dwojga – aby zaszczepić roślinę na pniu, potrzebna jest również ta druga, jak wskazuje sama nazwa tego zabiegu. Jedna z nich stanowi zwieńczenie całej konstrukcji, a druga – jej podstawę. Na pniu, który wytwarza roślina ,,podkładka”, szczepi się tę drugą. Efekt przypomina nieco niewielkie drzewko, choć tak naprawdę wiele zależy od dobranych przez Ciebie odmian.

Rośliny szczepione – najpopularniejsze gatunki

Wiele roślin można znaleźć w sklepach ogrodniczych w wersji szczepionej. Które z nich należą do najpopularniejszych? Dużym zainteresowaniem cieszą się brzozy i klony oraz wierzby. Chętnie wybieranymi gatunkami są również te, wydające jadalne owoce. Rośliny szczepione mogą przybierać różne kształty koron – do najpopularniejszych należą te zaokrąglone. Wiosną wiele z nich pięknie zakwita, generując naprawdę spektakularny efekt. Metoda ta chętnie wykorzystywana jest nie tylko w ogrodach prywatnych, ale i przestrzeniach miejskich. Gwarantuje bowiem kontrolę nad nadmiernym rozrastaniem się i redukcję zajmowanej przestrzeni.

Rośliny szczepione – dlaczego są tak popularne?

Wybór roślin szczepionych to wygodna alternatywna dla sadzenia właściwych drzew i krzewów. Szczepienie na pniu sprawia, że przy podłożu przestrzeń pozostaje niewykorzystana. Można więc zasadzić na niej różne inne rośliny, zagospodarowując działkę do absolutnego maksimum. Łącząc ten zabieg z innymi sposobami, na przykład wykorzystywaniem wiszących kwietników, uczynisz z małego ogrodu swoją prywatną oazę. A wtedy nie będziesz mieć ochoty go opuszczać! Świeże, czyste powietrze, stężona dawka tlenu i piękny zapach kwitnienia – czego chcieć więcej?

Artykuł powstał we współpracy z https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/szczepione/