Fot. domidrewno.pl

Określenie kierunku ułożenia włókien podczas pracy strugiem ręcznym do podstawa sukcesu. Niekiedy układ włókien widać na pierwszy rzut oka, a czasami, by się nie pomylić trzeba skorzystać ze sprytnego triku, który pokazuje Jarosław Ostaszewski.

Ręczne struganie wymaga cierpliwości i wiedzy. Nóż struga powinien być dobrze naostrzony i perfekcyjnie ustawiony. Podczas strugania, by osiągnąć zamierzony efekt, najpierw trzeba określić kierunek ułożenia włókien w obrabianym kawałku drewna. Bywa, że jest to bardzo łatwe, czasami jednak bardzo trudne. Jarosław Ostaszewski z portalu „dom i drewno” w filmie poradnikowym pokazuje, jak w sprytny sposób stwierdzić to za pomocą pończochy.

Jak rozpoznać kierunek włókien przy struganiu

Fot. Bob Key (Praca własna) [Public domain], Wikimedia Commons

Gdy kierunek ułożenia włókien jest już ustalony, można odpowiednio unieruchomić obrabiany kawałek drewna i przystąpić do strugania. Strug prowadzimy dwiema rękami, wzdłuż włókien, pod lekkim skosem do obrabianego przedmiotu, równomiernymi, długimi pociągnięciami. Zanim rozpoczniemy kolejne pociągnięcie, unosimy stopę struga nad obrabianym przedmiotem i ponownie go osadzamy. Nigdy nie przeciągamy struga z powrotem. Narzędzie można prowadzić krótkimi ruchami, tylko gdy zestrugujemy nierówności powierzchni.