Poduszki marki looli. Fot. projektbazar.pl

Nie wystarczy byle jaki pomysł i kawałek materiału. Bo rękodzieło to nie zwykłe przedmioty wykonywane anonimowo na masową skalę. To starannie dopracowane prawdziwe cudeńka, robione z pasją, sercem i zaangażowaniem. Zwłaszcza te dla najmłodszych.

Rzeczy z duszą, polski handmade

Słodkie laleczki marki Lady Stump. Fot. projektbazar.pl

Miłośników handmade’u przybywa z roku na rok. Prawdziwi entuzjaści potrafią godzinami przeczesywać Internet w poszukiwaniu oryginalnej sukienki czy jedynej w swoim rodzaju biżuterii. Sporą część tej grupy stanowią młodzi rodzice, którym oferta centrów handlowych przestała wystarczać. – Jesteśmy coraz bardziej świadomymi rodzicami – przyznaje Marzena, mama czteroletniego Franka. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to my przede wszystkim kształtujemy nasze dzieci i wyrabiamy w nich dobre nawyki. Chcemy, żeby nie tylko zdrowo jadły, bez całej tej chemii, która nas niszczy, ale też, żeby otaczały się rzeczami dobrej jakości, estetycznymi, zrobionymi z materiałów trwałych, przyjaznych środowisku i przede wszystkim bezpiecznych.

Marka Ajku, tipi i konie na patykach. Fot. Kamila Gołębiewska

Marka Ajku, tipi i konie na patykach. Fot. Kamila Gołębiewska

 

Ci, którzy kupują swoim pociechom rzeczy handmade, o te aspekty na pewno nie muszą się martwić. Robione ręcznie ubrania, zabawki czy akcesoria dla najmłodszych powstają z materiałów starannie dobranych, zwykle pochodzenia naturalnego, m.in. bawełny, lnu, drewna. I absolutnie nie ma tu mowy o przypadkowych wyborach. Potwierdza to Agnieszka Skibicka z firmy Ajku, która szyje dla maluchów m.in. pościel: – Najważniejsza dla nas jest jakość materiałów, selekcjonujemy je. Głównym warunkiem jest to, by były bezpieczne dla dzieci. Według rodziców produkty handmade są zdecydowanie trwalsze – nie zdarza się, by po praniu straciły kolor lub fason. Dzięki temu na przykład z ubranek z powodzeniem może kolejno korzystać rodzeństwo czy dzieci przyjaciół. Tak właśnie jest w domu Ani Jaroch-Okapiec, mamy dwóch uroczych dziewczynek, Ady i Natalki: – Niektóre służą nam nawet latami, np. sukienki stają się tunikami, a potem bluzkami.  

Rzeczy z duszą, polski handmade

Tipi marki Ajku. Fot. projektbazar.pl

 

Ale dobra jakość produktu to nie tylko odpowiedni materiał. To także przemyślany, oryginalny projekt, idealnie dopracowane szczegóły i solidne, często wielogodzinne wykonanie – czasem nawet prucie i zaczynanie całej „zabawy” od początku. Nie ma tu miejsca na pośpiech, byle jakie przeszycia, naprędce dobrane ozdoby. To zarówno proces twórczy, jak i żmudna rzemieślnicza praca. – Wszystkie elementy muszą idealnie do siebie pasować – opowiada Magda Ulman-Soczko, która wolny czas poświęca na ręczne szycie filcowych torebek oraz robienie biżuterii, także dla tych najmłodszych. – Najpierw przez kilka dni „chodzą za mną” myśli z planami, projektami. Później staram się połączyć je w całość i wyobrazić sobie, jak dana rzecz mogłaby wyglądać. Pojawia się szkic, potem wykrój, łączenie elementów, wykańczanie, ozdabianie. Jeśli torebka wyjdzie na przykład krzywa, trzeba szyć od nowa!

Rzeczy z duszą, czyli polski handmade

Marka Dolly – komplet do pokoju maluszka. Fot. projektbazar.pl

Oczywiście nic by się nie udało bez prawdziwej pasji. Głośno mówią o niej sami twórcy, zaznaczając, że do handmade’u potrzebne są nie tylko umiejętności i głowa pełna pomysłów, ale też miłość do tego, co się robi, i zaangażowanie – czasem nawet kosztem nieprzespanych nocy. Jak podkreśla Agnieszka Skibicka z Ajku, rękodzieło to rzeczy z duszą – do każdego projektu artystka dodaje cząstkę siebie, z każdym się identyfikuje. Przedmioty, które wychodzą spod jej ręki, są dla niej wyjątkowe, dlatego stara się, by także jej mali klienci tak je odbierali. O ogromnej pasji i satysfakcji wspomina także Angelika Macheta-Krępa, właścicielka firmy looli, której znakiem rozpoznawczym jest Pan Łosiek. Doskonale udaje jej się łączyć prowadzenie firmy z wychowywaniem dzieci. – Looli jest moją pasją i daje mi ogromną przyjemność, mimo że wymaga ode mnie wiele wysiłku organizacyjnego. (…) Jestem przede wszystkim mamą, i ta rola w moim życiu jest obecnie najważniejsza. Jednak zawsze była we mnie potrzeba robienia czegoś twórczego, co dawałoby mi satysfakcję.

Rzeczy z duszą, polski handmade

Poduszka marki Ajku. Fot. projektbazar.pl

Już od jakiegoś czasu rzeczy robione ręcznie nie kojarzą się wyłącznie ze sztuką ludową i lokalnymi kiermaszami. Polski handmade to prężnie działająca grupa artystów projektantów, którzy oddają w nasze ręce produkty naprawdę wysokiej jakości. W Internecie wciąż powstają miejsca, za pośrednictwem których rękodzieło możemy nie tylko obejrzeć, lecz także kupić – szybko, wygodnie i bez tłumów. Jednym z nich jest Projekt Bazar (projektbazar.pl), wymyślony przez Kasię Chmielecką, mamę Ali i Ignasia, miłośniczkę rzeczy nietuzinkowych i dobrych jakościowo. Ponieważ w sieci brakowało jej miejsca z rzeczami handmade tylko dla najmłodszych, postanowiła stworzyć je sama. – Przed nami bardzo dużo pracy. Przygotowujemy się do targów, wdrażamy nowe funkcjonalności i każdego dnia uczymy się relacji projektant/konsument. Chcemy, by nasz butik był kojarzony z produktami tworzonymi z sercem, dobrymi jakościowo, oryginalnymi i estetycznymi. Projektanci, którzy z nami współpracują, są bardzo rzetelnie dobierani, nie ma tu przypadkowych osób. Każdy z nich wnosi coś nowego – nie tylko swoje rękodzieło, lecz także wiedzę, doświadczenie, serce i ogromną pasję. Żeby klienci mogli projektantów lepiej poznać, stworzono „Kwestionariusz projektanta” (artystów poproszono o dokończenie kilku zdań) oraz wymyślono akcję „Tydzień z…”, promującą w danym tygodniu wybranego twórcę, z możliwością nabycia jego produktów w bardzo atrakcyjnej cenie. Na Projekt Bazar można nie tylko kupić ubrania, zabawki, dodatki i akcesoria dla najmłodszych, lecz także na przykład zamówić profesjonalną, artystyczną sesję zdjęciową w bajkowej scenerii. – Organizujemy również konkursy dla dzieci – dodaje Kasia Chmielecka – a niebawem ruszamy z atrakcyjnymi warsztatami. Jest więc w czym wybierać!

Rzeczy z duszą, czyli polski handmade

Zabawki z kartonu marki Kartonmania. Fot. projektbazar.pl