Kwestia ceny jest nadal brana pod uwagę przez potencjalnych ubezpieczonych. Nic dziwnego, że nikt nie chce przepłacać za ochronę domu czy mieszkania, ale takie podejście może okazać się zgubne, czego skutkiem będzie niewystarczające świadczenie lub nawet brak odszkodowania. Jak więc znaleźć zadowalające rozwiązanie?
Zbyt tania polisa to równocześnie bardzo niska składka na poziomie 100 zł. Tyle że w polisach mieszkaniowych obowiązuje roczny okres rozliczeniowy, stąd wspomniana kwota wydaje się mniej niż symboliczna w perspektywie 12 miesięcy ochrony.
Co kryje się za niską składką?
Analizując portale poświęcone rozwiązaniom ochronnym dla nieruchomości typu www.ubezpieczeniemieszkania.pl prędzej czy później użytkownik dociera do kalkulatora czy porównywarki ubezpieczeń. Dzięki tym narzędziom może „na sucho” sprawdzić cenę swojej polisy w ramach interesujących go opcji, jak np.:
- zalanie,
- pożar,
- kradzież,
- dewastacja,
- zniszczenie mienia osoby trzeciej,
- ochrona bagażu w czasie pobytu poza domem.
Ceny polis zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, ale jest bardzo wątpliwe, że takie ubezpieczenie będzie zawierało choć połowę wypunktowanych wyżej składników. Co zatem posiada polisa mieszkaniowa w najwęższym pakiecie? Przede wszystkim ochronę murów na wypadek zdarzeń losowych.
Zdarzenia te są wymienione w umowie danego produktu polisowego – jest ich zazwyczaj kilkanaście, w tym pożar, wybuch, osuwanie się ziemi, uderzenie pojazdu, huragan i inne. A co, jeśli mieszkanie zostanie okradzione, co jest bardziej prawdopodobne niż zalanie? Wtedy właściciel tak okrojonej polisy zostanie na lodzie, czyli bez odszkodowania.
Co wpływa na wartość polisy mieszkaniowej?
Oprócz wyboru wąskiego zakresu ubezpieczeni popełniają jeszcze jeden podstawowy błąd – zaniżają w polisie wartość nieruchomości, licząc na zapłacenie niższej składki. W efekcie mieszkanie z sumą ubezpieczenia na 200 tys. zł będzie nieopłacalne. Powód jest prosty – tyle właśnie maksymalnie otrzyma właściciel domu, który ucierpiał np. w pożarze, przez co środki z odszkodowania, co łatwo policzyć, nie wystarczą do przywrócenia stanu nieruchomości sprzed zdarzenia.
Na wartość polisy mieszkaniowej, a dokładnie wysokość składki wpływ ma co najmniej kilka czynników, które można podzielić na 2 grupy: związane z ubezpieczeniem i związane z nieruchomością.
Do pierwszej grupy zalicza się głównie zawartość polisy mieszkaniowej, czyli umowy dodatkowe będące uzupełnieniem umowy podstawowej czyli ochrony nieruchomości przed skutkami finansowymi zdarzeń losowych. Tu liczy się także historia ubezpieczenia (liczba szkód w przeszłości, np. powodzi) czy chęć wykupienia cesji do ubezpieczenia.
W drugiej grupie o wysokości składki decydują parametry nieruchomości, m.in. rok budowy, rodzaj kondygnacji i rodzaj konstrukcji, obecność piwnicy, powierzchnia użytkowa, a w końcu przeznaczenie nieruchomości – inna jest stawka dla tych zamieszkanych, a inna dla będących miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.
Metoda na porównywarkę ubezpieczeń
Wspomniana już porównywarka ubezpieczeniowa to narzędzie bardzo pomocne, które skraca czas potrzebny do zakupu ubezpieczenia dla domu czy mieszkania. To także najlepsza metoda do zakupu tańszej polisy w porównaniu do ofert dostępnych telefonicznie czy w placówce stacjonarnej TU.
Polisy mieszkaniowe można nie tylko porównać pod względem zawartości i cen, ale przyjrzeć się szczegółom wybranego produktu jak https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/oferty/ubezpieczenie-mieszkania-hestia, co pozwoli użytkownikowi podjąć świadomą decyzję i cieszyć się ochroną w wymiarze, który rzeczywiście potrzebuje.