Fot. Kolce na ptaki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niemożliwy jest montaż siatki ochronnej, czyli na rynnach, parapetach czy urządzeniach klimatyzacyjnych.

Narażeni na częste wizyty nieproszonych, skrzydlatych gości zastanawiamy się, jak odstraszyć ptaki z balkonu. Rozwiązaniem, które stanowi skuteczne zabezpieczenie przeciw ptakom są kolce na gołębie. Sprawdźmy, jak zamontować takie kolce na ptaki i czy są one dla nich bezpieczne.

Kolce na gołębie – dlaczego warto je stosować?

Kolce przeciw ptakom dostępne są w wielu wariantach, jeśli chodzi o gęstość, dlatego z powodzeniem można ich używać do zabezpieczenia powierzchni zarówno przed małymi, jak i tymi większymi ptakami.

Ten sposób na gołębie pozwala uniknąć zanieczyszczeń powodowanych przez ptaki. Dzięki kolcom przeciw ptakom zyskuje się czyste balkony, parapety i elewacje. Względy estetyczne to jednak nie wszystko. Odchody ptasie są potencjalnym źródłem skażenia epidemiologicznego. Zawierają szkodliwe dla ludzi bakterie, pasożyty, grzyby i mogą wywoływać choroby odzwierzęce (np. ornitozę) oraz nasilać objawy alergii. Warto więc zastosować kolce jako zabezpieczenie przed gołębiami i uniknąć takiego zagrożenia.

Jako ochrona przed ptakami, kolce sprawdzają się także na dachach budynków czy we wnękach elewacji – podobnie zresztą jak siatki przeciw gołębiom. Zabezpieczają w tym przypadku przed zagnieżdżeniem się w nich ptaków i związanymi z tym uciążliwościami.

Kolce na gołębie – efektywne i bezpieczne rozwiązanie

Kolce na gołębie produkowane są z dużą starannością, z materiałów dobrej jakości, co sprawia, że są one trwałe i odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych. Wykonane z przezroczystego poliwęglanu, cechującego się wysoką odpornością na promieniowanie ultrafioletowe, oraz ze stali nierdzewnej, nie tracą swoich właściwości przez wiele lat.

Kolce na parapet przeciw gołębiom i innym ptakom wykonane są z tępo zakończonych drutów, co czyni je bezpiecznymi dla zwierząt. Budowa tych odstraszaczy ptaków uniemożliwia im siadanie na zabezpieczonych kolcami powierzchniach. Jednocześnie kolce przeciw gołębiom są dla ptaków wyraźnie widoczne – stanowią więc dla nich naturalną przeszkodę, którą muszą ominąć.

Montaż kolców na gołębie – jak to zrobić?

Kolce odstraszające ptaki są proste do samodzielnego zamocowania. Montuje się je bezpośrednio do podłoża bądź do specjalnie przeznaczonych do tego elementów mocujących. Do utrzymania konstrukcji na miejscu można użyć silikonu całosezonowego.

Kolce na ptaki - Sieci-siatki.pl

Fot. Odpowiednio dobrane i zamontowane kolce na gołębie są niemal niewidoczne na parapetach okien czy gzymsach i elewacji budynku.

Zabezpieczenia przeciw ptakom w formie kolców mają modułową budowę. Można je łączyć w pasy lub ustawiać obok siebie, gdy do ochrony jest szeroka powierzchnia. Ponieważ kolce są ułożone w naprzemienne rzędy, pozwalają na zabezpieczenie nawet dużych powierzchni.

Producenci kolców na gołębie oferują także specjalne akcesoria, w tym zaczepy umożliwiające zamontowanie ochrony przed gołębiami również w miejscach trudno dostępnych (np. na rynnach). Druty na ptaki uniemożliwiają wówczas lądowanie, przesiadywanie czy gniazdowanie we wnękach, wnętrzach rynien czy w pobliżu kominów, dzięki czemu unika się problemów m.in. z drożnością rur czy wylotów wentylacyjnych.

Jeśli chodzi o kolce na ptaki, cena jest zróżnicowana i zależy od kilku czynników, w tym od wybranego wariantu kolców, od ich budowy oraz materiałów, z których są one wykonane. W przypadku wątpliwości, warto zwrócić się do producenta kolców na ptaki, który może doradzić wybór najlepszego w danym przypadku rozwiązania.

Kolce na gołębie i inne ptaki, odpowiednio rozmieszczone i zamontowane, są bezpieczne dla tych zwierząt, jednocześnie stanowiąc doskonałą ochronę nieruchomości przed zanieczyszczeniami i zniszczeniami. Jeśli szuka się skutecznego zabezpieczenia przeciw ptakom, z pewnością są nim kolce na ptaki. To trwałe i efektywne rozwiązanie na lata.