Fot. Wolfcraft

Gdy mamy do pocięcia na kawałki kilka metrów sześciennych drewna w rachubę wchodzi tylko użycie pilarki łańcuchowej. Wielką wygodę pracy i duży poziom bezpieczeństwa podczas cięcia zapewnia składany i bardzo stabilny kozioł marki Wolfcraft.

bezpieczne cięcie drewna do kominka

Fot. Wolfcraft

Drewno na opał musi być dobrze wysuszone i pocięte na kawałki, dostosowane długością od wielkości naszego kominka lub pieca. Z reguły optymalna jest długość do 30 cm. Do cięcia można użyć ręcznej piły kabłąkowej lub pilarki łańcuchowej. Oczywiście pilarki łańcuchowe pracują znacznie szybciej, ale można ich używać wyłącznie w ubraniu ochronnym. Zakładanie tego sprzętu ma sens jednak tylko wtedy, gdy mamy zamiar pociąć co najmniej kilka metrów sześciennych drewna.

By piłowanie pniaków było bezpieczne trzeba to robić na stabilnym koźle. Najtańsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Lepsze, wyposażone w trzy podpory krzyżowe, zabezpieczają odcinany fragment przed upadkiem. Najwygodniejsze są jednak kozły, w których pień klinuje się na jednym końcu, dzięki czemu można go pociąć na kawałki, bez konieczności ciągłego przesuwania.

bezpieczne cięcie drewna do kominka

Fot. Wolfcraft

Dla osób samodzielnie tnących drewno na opał idealną propozycją jest stojak do cięcia drewna marki Wolfcraft model WF5121000. Jest wykonany z solidnych rurek o średnicy 26 mm. Dzięki nóżkom o szerokim rozstawie jest bardzo stabilny. Ma górną poprzeczkę, służącą do dociskania pni ułożonych na trzech przęsłach – dzięki temu możliwe jest także cięcie kilku pni lub szczap naraz, więc możemy pracować znacznie szybciej. Poprzeczka jest równocześnie zabezpieczeniem przed wyrzutem drewna. W dolnej części stojaka są zamocowane dwie wzdłużne deski, które chronią łańcuch piły przed uderzeniem w podłoże. Stojak waży ok. 10 kg. Jest składany – po złożeniu ma zaledwie 11,5 cm grubości – co ułatwia przechowywanie.

Dane techniczne:
– wymiary po rozłożeniu: 83 x 115 x 71 cm
– wymiary po złożeniu: 113 x 115 x 11,5 cm

Cena – około 390 zł.