Fot. homebook.pl/Architetto

Czarno na białym? A może biało na czarnym? W równowadze – czy przy dominacji jednej z barw? Wbrew pozorom te dwa kolory dają szerokie pole do wykazania się twórczą kreatywnością. Ekspert z Homebook.pl podpowiada, jak najlepiej wykorzystać ich potencjał dekoracyjny, by domowe wnętrza nigdy nie wyszły z mody.

Zaprojektowanie własnych czterech kątów to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli w natłoku zmiennych trendów wnętrzarskich ciężko odnaleźć nam swojego faworyta. Rozwiązanie jest proste – powrót do klasyki. I to tej w najlepszym wydaniu. Proste, bazowe barwy, ponadczasowe zestawienia form i struktur materiałów pozwolą wypracować doskonały styl, pod którym z pewnością podpisałaby się Coco Chanel.

Styk wypisany czarno na białym

Fot. homebook.pl/all design

Biel z czernią czy czerń z bielą?

Ponadczasowa czerń i biel to duet doskonały. Nie bez powodu na przestrzeni stuleci tak chętnie powracają do niego najwięksi kreatorzy. Również w aranżacji wnętrz te dwa, niepozorne kolory, dzięki odpowiednim połączeniom mogą uwypuklać walory wnętrza, uczynić je bardziej eleganckim i wyrafinowanym, lub wręcz przeciwnie surowym i ultranowoczesnym. Tylko od nas zależy, jaki będzie rozkład „kolorystycznych sił”.

Styl wypisany czarno na białym

Homebook.pl/formativ Kasia Michał Dudko. Fot. tomirri

Projekty, które na pierwszym miejscu stawiają jasne barwy to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla niewielkich pomieszczeń o niskich stropach oraz pozbawionych okien. Jak mówi ekspert z Homebook.pl „Kompozycja, w której zarówno podłogi, ściany, jak i meble utrzymane są w białej kolorystyce skutecznie odwraca uwagę od niewielkiego metrażu pokoju. Sypialnia, kuchnia czy salon, w których brak wyraźnej granicy między płaszczyzną pionową a poziomą wydadzą się znacznie bardziej przestronne i słoneczne. Wprowadzenie czarnych akcentów dekoracyjnych, w postaci np. dekoracyjnych grzejników, poduszek, ram obrazów, półek, foteli czy wiszących lamp rozbije monotonię stylizacji, nadając całości bardziej szykowny i nowatorski wyraz. Oryginalnie, a przy tym bardzo efektownie, prezentować się będą np. pojedyncze czarne płytki na śnieżnobiałej posadzce, fototapeta zdobiąca ścianę czy ciężkie drewniane okiennice”.

Czerń warto wziąć pod uwagę nie tylko obsadzając ją w roli drugoplanowej. Gdy metraż pomieszczenia nie stanowi dla nas problemu można pokusić się o jeszcze bardziej ekstrawaganckie aranże, jedynie subtelnie przełamanych bielą. Zdaniem eksperta z Homebook.pl „To z pewnością dobra propozycja dla osób, które w prosty sposób chcą osiągnąć ekskluzywny, wręcz kuluarowy wystrój np. sypialni czy salonu kąpielowego. Duże znaczenie dla wypracowania końcowego efektu mają oczywiście same materiały. Polerowany czarny kamień, barwione szkło czy lakierowane drewno wyglądać będą bardzo wyrafinowanie, zwłaszcza jeśli stanowią tło dla białych dodatków.  Wystarczy, że będzie to biała rama łóżka, finezyjna lampa czy armatura łazienkowa.”

Styl wypisany czarno na białym

Fot. homebook.pl/Lesinska Concept

Za wyborem czarno-białej stylizacji przemawia również fakt, że kolory te doskonale łączą się z pozostałą paletą barw. Jeśli kiedyś zechcemy odświeżyć aranżację, wprowadzenie dodatkowego koloru nie będzie wymagało drastycznych zmian.

styl wypisany czarno na białym

Fot. homebook.pl/KJ.architekt