Oprawy oświetleniowe to elementy przeznaczone do zamocowania źródła światła. Niegdyś za podstawowe oprawy oświetleniowe uchodziły popularne żyrandole. Dziś, kiedy zapominamy już o tradycyjnych żarówkach, elektryczne oprawy dopasowane do nowoczesnych źródeł światła stają się coraz częściej poszukiwanymi artykułami. Są one niezbędne do prawidłowego zamocowania zarówno sufitowych oczek montowanych w sufitach podwieszanych, jak i do instalacji oświetlenia przemysłowego lub zewnętrznego. Dowiedz się więcej o sufitowych oprawach oświetleniowych!

Jakie oprawy oświetleniowe wybrać?

Niemal każda z hurtowni elektrycznych (jak np. Alkan we Wrocławiu) ma w swojej ofercie oprawy oświetleniowe idealne do zastosowania w funkcji oświetlenia sufitowego. Produkty te – choć wiele z nich różni się dziś znacząco od znanych nam jeszcze kilkanaście lat temu żyrandoli czy dekoracyjnych szklanych kloszy – są bowiem najczęściej poszukiwane przez klientów przeprowadzających remonty czy wprowadzających się do nowych mieszkań lub domów. Choć teoretycznie standardowe oprawy sufitowe przeznaczone do użytku w pomieszczeniach takich jak sypialnie, pokoje dzienne czy dziecięce oraz biura są najmniej wymagającymi produktami, również one muszą spełniać pewne warunki. Zobaczmy więc, na co zwrócić uwagę przed wyborem określonego typu i modelu opraw sufitowych!

Przede wszystkim wybierając oprawy oświetleniowe, musimy zawsze sprawdzić, czy dany produkt jest wyposażony w źródło światła. Na rynku dostępne są bowiem zarówno oprawy będące artykułami przystosowanymi do określonych produktów oświetleniowych tego samego producenta, jak również oprawy przez producenta fabrycznie w źródło światła. W tej drugiej sytuacji koniecznie należy przyjrzeć się informacjom dotyczącym produktu. Takie oprawy mogą być bowiem wyposażone w niewymienne źródło światła, dlatego też ważne jest sprawdzenie, czy barwa i natężenie światła są dla nas odpowiednie. W przypadku niektórych z opraw połączonych z niewymiennym źródłem światła producenci ostrzegają również na opakowaniu, że dane urządzenie nie jest przystosowane do pracy ze ściemniaczami lub innymi elementami domowej automatyki. Dlatego też jeżeli zależy nam na tej funkcji – na przykład w sypialni czy salonie – musimy koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta.

Sufitowe oprawy oświetleniowe są również dostępne w różnych wersjach jeśli chodzi o kwestię montażu. Niektóre z nich są odpowiednie do montażu podtynkowego, inne możemy zamontować natynkowo, a jeszcze inne dobrze sprawdzą się w wersji montowanej w suficie podwieszanym. W przypadku montażu podtynkowego lub w suficie podwieszanym musimy także sprawdzić, czy urządzenie nie nagrzewa się zbytnio podczas pracy. Problem ten nie istnieje praktycznie w przypadku lamp wykorzystujących diody LED, lecz niektóre ze starszych modeli lamp halogenowych mogą już wytwarzać podczas świecenia zbyt wysoką temperaturę, aby można było je bez obaw montować we w pełni zabudowanym otoczeniu. Dlatego też jeśli marzą nam się minimalistyczne oczka wpuszczone w sufit, warto rozważyć technologię LED, o której innych zaletach wspomnimy jeszcze w dalszej części tego artykułu. Tymczasem sprawdźmy, czym od opraw sufitowych wykorzystywanych we wnętrzach budynków różnią się oprawy oświetleniowe zewnętrzne.