Obecnie wiele z dostępnych mebli charakteryzuje się asymetrią wpisującą w trend nowoczesności. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że meble o nietypowych kształtach znane są już od setek lat. Doskonałym przykładem może być szezlong, czyli rodzaj kanapy w kształcie wydłużonego fotela, który służy do odpoczynku w pozycji półleżącej.
Historia popularności szezlongów
Szezlong kojarzony jest głównie z francuskich wnętrz. Był to mebel arystokracji – odpoczywały w nim damy dworu, dworzanie, członkowie rodzin królewskich. Stanowił oznakę luksusu i wygody dostępnej tylko dla nielicznych. Sama nazwa szezlong pochodzi z języka francuskiego od słowa „chaise-longue”, co oznacza krzesło do odpoczynku, wylegiwania się i pierwotnie była to ławeczka z wydłużonym podłokietnikiem. Duża popularność tego rodzaju leżanek sprawiła, że zaczęły powstawać jego różne formy wyposażone o wezgłowia i oparcia podwyższone z jednej strony.
Mimo, iż największą popularność ta forma wypoczynku zdobyła we Francji to jego początki sięgają znacznie dalej. Już w starożytnym Rzymie, zamożni arystokraci posiadali tego rodzaju leżanki. Pierwotnie służyły one do spożywania posiłków w pozycji półleżącej, czego potwierdzeniem są starożytne ryciny przedstawiające Rzymian wykonujących tę czynność w taki właśnie sposób. Szezlongi wykorzystywane były także w czasie czytania poezji, podczas toczących się dyskusji oraz do przyjmowania gości, w trakcie organizowanych biesiad.
Wydłużone krzesła funkcjonowały także kilka wieków przed naszą erą w Egipcie. Służyły one głównie przedstawicielom najwyższych warstw społecznych i faraonom. Wykonywane były z gałęzi palmowych, pokrywanych skórami zwierzęcymi. Z upływem czasu przeradzały się w coraz to bardziej kunsztowne wypoczynki, ozdabiane kością słoniową.
Szezlongi obecnie
Szezlongi znane od czasów starożytnych miały zdobione nóżki, dekoracyjne rzeźbienia i aplikacje – zwykle były obite bogatymi tkaninami. Wszystko to sprawiło, że do dziś uznawane są za meble ekskluzywne, które umożliwiają komfortowy odpoczynek oraz wzbogacają każdą aranżację. Nic dziwnego więc, że tego typu fotele stanowią podstawową ofertę włoskich producentów mebli. Włoskie wnętrza to elegancka nowoczesność, nie może więc w nich zabraknąć szezlongów.
Meble włoskie słyną ze swojej niepodważalnej jakości wykonania i dbałości o każdy szczegół, a doskonałe proporcje i piękna linia włoskich szezlongów, jest tego potwierdzeniem. Najbardziej ozdobne modele nawiązujące do tradycji luksusu, wykonywane były z mahoniu i pokrywane drogocennymi materiałami. Coraz częściej powstające modele pozbawione są ornamentów i dekoracji. Utrzymane w nowoczesnym stylu, zachowują prostotę, elegancję oraz funkcjonalność.
Szezlongi pierwotnie były przeznaczone dla jednej osoby, obecnie możemy spotkać bardzo wiele różnych odmian tego wypoczynku. Dużą popularność zdobyła méridienne, która jest wystarczająco szeroka by pomieścić dwie osoby. Sofa ta charakteryzuje się pochyłym oparciem oraz znajdującymi się po obu stronach poręczami.
Klasyczne szezlongi o kształcie wydłużonego fotela również doczekały się swojej odsłony w nowoczesnej formie. Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na zakup tego rodzaju wypoczynku, gdyż doskonale prezentuje się w salonach, sypialniach, a także gabinetach. Nieoczywiste kształty szezlongów oraz ich liczne powiązania z luksusem sprawiły, że bardzo wiele projektantów czerpie z nich inspiracje, tworząc designerskie wersje sof przypominające dzieła sztuki.