Pomysłowość czy zwykła głupota – to odwieczne pytanie, które zadajemy sobie widząc coś, co, mówiąc kolokwialnie, nie mieści się nam w głowie. Fryzjer z Chin do skrócenia włosów jednego z klientów zamiast profesjonalnych narzędzi golarskich użył szlifierki kątowej. Sprzęt budowlany sprawdził się w nowej roli zaskakująco dobrze za sprawą pewnej ręki balwierza.
Dla każdego coś miłego
Wyróżniamy kilka rodzajów szlifierek, które w przeciwieństwie do szlifierki kątowej służą przede wszystkim nie do przycinania materiału, a jego szlifowania (lub polerowania – dzięki odpowiedniej nakładce). Są to:
- szlifierki oscylacyjne (prostokątny kształt, ruch kołyszący na boki),
- szlifierki mimośrodowe (kolisty kształt, łączące ruch oscylacyjny z ruchem obrotowym),
- szlifierki taśmowe (podłużny kształt, pas z materiałem ściernym obraca się z dużą prędkością),
- szlifierki uniwersalne (posiadające wymienne stopy, na których montujemy papier).
Poniżej przyjrzymy się taśmowym szlifierkom do drewna. Ten typ narzędzi okazuje się przydatny, gdy mamy do oczyszczenia duże, płaskie powierzchnie (ewentualnie lekko wypukłe).
Szybkość, dokładność, wydajność
Specyficzna budowa szlifierek taśmowych, oparcie mechanizmu czyszczącego na mechanizmie taśmowym, zwiększa szybkość pracy (zwłaszcza w porównaniu do szlifierek mimośrodowych) – im większa prędkość obracania się pasa z materiałem ściernym, tym szybciej następuje zebranie (oczyszczenie) materiału szlifowanego. Droższe modele szlifierek taśmowych ręcznych ma wbudowaną opcję wyboru prędkości przesuwu taśmy, a tym samym dopasowania jej do naszych indywidualnych potrzeb.
Na szybkość i dokładność pracy wpływa również dobór samej taśmy: im dłuższe i szersze taśmy tym mniej precyzyjne efekty. Warto zwrócić również uwagę na granulację używanej taśmy – grubsze ziarno pozwala na bardziej agresywne czynności, zaś mniejsze ziarno stosuje się do prac wykończeniowych. Papiery ścierne dzielimy na odpowiednie do drewna miękkiego i twardego.
Nie zapominajmy o wygodzie
Producenci szlifierek taśmowych ręcznych oferują następujące udogodnienia dla użytkowników:
- system odsysania pyłu, znacząco poprawiający komfort pracy,
- opcja centrowania taśmy – w zależności od modelu może to następować autonomicznie (tuż po uruchomieniu) lub mechanicznie (po użyciu odpowiedniego pokrętła),
- instalacja ramki szlifierskiej, która unosi taśmę i zapewnia jednolite szlifowanie na całej powierzchni materiału,
- nałożenie prowadnicy kątowej (do szlifowania kątów),
- statyw, który zmienia urządzenie ręczne w stacjonarne.
Profesjonalne narzędzia? Sprawdź elektryczne szlifierki taśmowe na phuabc.com.pl.