Fot. Metabo
Estetyczny wygląd i jakość większości wyrobów powstających w przydomowym warsztacie w dużej mierze zależą od poziomu ich wykończenia. W tej dziedzinie pomocą nie do przecenienia są coraz tańsze i coraz sprawniejsze szlifierki oscylacyjne.
Marian Kozłowski
Zalety
Ten rodzaj elektronarzędzi jest dziś w swych profesjonalnych zastosowaniach niezastąpiony, a w amatorskich niby można z niego zrezygnować, lecz zawsze kosztem jakości lub nadmiernych nakładów pracy.
Wady
Względna uniwersalność szlifierek oscylacyjnych nie zawsze stanowi zadowalający kompromis. Przy usuwaniu farb i lakierów z dużych powierzchni wydajniejsze są szlifierki taśmowe, a większą gładkość obróbki zapewniają szlifierki mimośrodowe.
Kryteria wyboru
Za wyborem szlifierki oscylacyjnej z prostokątną stopą przemawia brak wyraźnie określonych planów w zakresie specjalistycznych prac szlifierskich. Wtedy do rozważenia pozostają tylko szczegóły różniące poszczególne modele. Większa moc silnika nie jest w tym wypadku jednoznacznie korzystna, gdyż wraz z nią rośnie wprawdzie wydajność, lecz także wymiary i masa całego narzędzia, co może obniżać jakość szlifowania. Do większości amatorskich zadań wystarcza urządzenie o mocy 200–300 W. Mocniejsze modele warte są rozważenia, jeśli zapewniają lepszą wydajność i jakość obróbki, a nie zwiększony skok (średnicę) oscylacji, raczej szkodliwy dla efektów pracy.
Możliwość płynnej regulacji obrotów silnika w przypadku szlifierki oscylacyjnej nie ma istotnego znaczenia.
Ważny jest natomiast sposób mocowania papieru do stopy. Połączenie na „rzepy” ułatwia prawidłowe ustawianie arkuszy perforowanych, a system zaciskowy zapewnia oszczędności związane z samodzielnym przycinaniem papieru kupowanego w dużych, standardowych formatach. Rozwiązaniem najlepszym jest stosowane przez niektórych producentów szlifierek dostarczanie ich wraz z wycinakami i szablonami perforacji.
Zasady użytkowania
Nieodzownym warunkiem nienagannego wyglądu wszelkich powłok malarskich jest idealna gładkość pokrywanego nimi podłoża. Dla jej osiągnięcia papier ścierny o odpowiednio dobranej ziarnistości musi być prowadzony dokładnie płaskim i gładkim dociskiem. Efektywność i jakość pracy zależą poza tym od szybkości ruchów i wielkości dociskającego klocka, a nie od siły docisku i długości jednorazowych posuwów roboczych. Wszystkie te zasady powinny być uwzględniane w budowie, działaniu i praktycznym użytkowaniu ręcznych szlifierek oscylacyjnych.
Przy szlifowaniu zgrubnym korzystać należy z papieru ściernego o ziarnistości poniżej 100, a przy wykończeniowym powyżej 100. Standardowe arkusze papieru lub płótna ściernego o wymiarach 230 x 280 mm po przecięciu na pół stają się odpowiednie do szlifierek z większymi płytami, a po rozdzieleniu na trzy równe części – do mniejszych modeli.
Przy większej wprawie użytkownika możliwe staje się szlifowanie nie tylko płaskich, lecz również łagodnie wypukłych powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, plastikowych, metalowych, w tym także pokrytych starymi powłokami malarskimi.
Artykuły o podobnej tematyce:
Szlifierka Black&Decker KA330EKA Duosand™
Przegląd rynku: