Z papierem ściernym sprawa wydaje się prosta. Każdy szlifuje, więc każdym wykonasz zamierzoną pracę. Jeśli jednak chcesz osiągnąć wysoką precyzję wykonania, niezwykle ważny jest odpowiedni dobór granulacji papieru oraz sposób jego wykorzystania. Drewno to łatwy materiał do rozpoczęcia nauki majsterkowania, ale wciąż są aspekty, o których należy pamiętać przed pierwszą przygodą z papierem ściernym. Co do nich należy?
Papier ścierny- wybór w zależności od rodzaju materiału
Papier ścierny powinien być precyzyjnie dobrany do rodzaju szlifowanego materiału i zamierzonego efektu. Wszystko zależy więc od rodzaju drewna do obróbki, narzędzi do dyspozycji i wykończenia, jakie chcesz uzyskać.
Ścieranie papierem bez narzędzi elektrycznych
W przypadku pracy ręcznej odradza się rozpoczynanie obróbki dużych powierzchni. Jest to niezwykle pracochłonne zajęcie, a rezultat może nie być satysfakcjonujący. W tego typu sytuacjach często zdarza się, że – mimo włożonej energii – wyszlifowana powierzchnia okazuje się nierówna. Z drugiej strony w przypadku obróbki bez narzędzi możliwa jest większa kontrola nad stopniem gładkości, m.in. przez odpowiednie natężenie wykonywanych ruchów. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy nieposiadający doświadczenia w obsłudze elektronarzędzi nie są w stanie na bieżąco weryfikować efektów i szybko mogą przesadzić podczas szlifowania. W rezultacie powierzchnia będzie starta zbyt mocno.
Arkusze papieru ściernego to niezbędne materiały ścierne w przypadku pracy ręcznej. By ułatwić sobie zadanie, warto do pojedynczego z nich dokupić uchwyt na papier, by nie musieć składać go kilka razy i nie męczyć dłoni. Jeśli obróbka dotyczy surowego drewna, na początku pracy używa się hebla i strugu oraz pilnika. Papier ścierny wykorzystuje się dopiero w fazie końcowej. Odpowiednie akcesoria ścierne do znajdziesz na https://www.azur.com.pl/kategoria-produktu/arkusze-i-trojkaty-scierne/.
Grubość papieru- od jakiej zacząć?
Proces szlifowania rozpoczynamy od papieru ściernego od grubszej granulacji, a następnie przechodzimy do coraz drobniejszej. Można zacząć od papieru z oznaczeniem P60, przejść przez P120, a na koniec dojść do P240, aby osiągnąć pełną gładkość. Nazywa się to zasadą podwajania, czyli stopniowego zwiększania grubości papieru ściernego przez mnożenie jego oznaczenia. Trzeba pamiętać, że na szlifowaniu drewna się nie kończy – kolejnym etapem jest malowanie lub lakierowanie. Jednak obróbka wstępna jest niezwykle istotna. Farba nie ukryje wielu niedoskonałości i należy się ich pozbyć na etapie szlifowania.
Elektronarzędzia przy szlifowania drewna- jak używać?
Dobranie odpowiedniej grubości papieru ściernego podczas używania elektronarzędzi jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku pracy ręcznej. Dzięki wysokim obrotom urządzenia szybkość szlifowania jest duża, dlatego papier o zbyt grubej granulacji może szybko narobić więcej szkody, niż pożytku. Do elektronarzędzia powinno używać się niższych granulacji papierów ściernych i nie dociskać sprzętu zbyt mocno. Ruchy powinny być posuwiste i nieskupione w jednym miejscu, a rozproszone po całej powierzchni. Typowym odruchem każdego, kto pracuje przy obróbce drewna, powinno być ciągłe sprawdzanie rezultatu w danym miejscu przez dotykanie go gołą ręką.
Również w tym przypadku efekt pełnej gładkości osiągniesz przez używanie papierów ściernych o coraz drobniejszej granulacji. W przypadku drewna nie powinno się przekraczać granulacji P240. Ten ostatni etap będzie już pełnym wygładzeniem, tuż przed lakierowaniem lub malowaniem.
Dobór typu szlifierki do drewna
Na rynku dostępne są różne typy szlifierek do ścierania. Każdy z nich może wymagać innego papieru ściernego. Szlifierka mimośrodkowa potrzebuje krążka ściernego z welurem, który przylega do tarczy. Urządzenia taśmowe wymagają pasów bezkońcowych odpowiedniej do narzędzia długości i szerokości. Należy pamiętać, że dla szlifierek z funkcją zasysania papier musi mieć otwory.
Obróbka drewna- świetny efekt za niską cenę
Kolejny projekt z drewna spróbuj zrobić własnoręcznie. Zobaczysz, że to prostsze niż myślisz, a po poprawnym wykonaniu efekt będzie bardzo satysfakcjonujący. Zakup kilku papierów ściernych to niewielki koszt, a zadowolenie z samodzielnego wykonania, nawet prostego produktu, jest warte zachodu!