Efektywnie działający opryskiwacz stanowi przydatny gadżet każdego ogrodnika- amatora w sezonie wegetacyjnym. Służy on do szybkiego nanoszenia różnego rodzaju preparatów bezpośrednio na liście roślin jednorocznych, wieloletnich, krzewów oraz drzewek. Produkt ten zyskuje ogromne znaczenie w przypadku osób posiadających rozległy ogród, które wykonują takie opryski często na dużej liczbie roślin.

Można bowiem powtarzać tę czynność prewencyjnie z wykorzystaniem preparatów naturalnych, a także w przypadku pojawienia się chorób lub szkodników z wykorzystaniem środków chemicznych o wysokiej skuteczności. Opryskiwacz ułatwia bezpieczne zastosowanie różnorodnych środków ochrony roślin, co w ogrodzie bardzo często jest konieczne. Z wykorzystaniem opryskiwacza możliwe jest też nawożenie roślin preparatami dolistnymi, co również bardzo często stosuje się w praktyce.

Opryskiwacz plecakowy- kiedy warto się na niego zdecydować?

Opryskiwacz plecakowy to jedna z ciekawszych propozycji takiego właśnie sprzętu. Doskonale sprawdza się on w praktyce ze względu na swoją funkcjonalność. Jest to gadżet dla każdego, kto chce uprościć sobie opiekę nad roślinami w swoim ogrodzie. Taki model opryskiwacza jest kompaktowy, ale jednocześnie ma sporą pojemność na ciecz użytkową, co pozwala na jednorazowe opryskanie nawet większej ilości roślin. Można z nim spacerować po całym ogrodzie. Ergonomiczny kształt dopasowuje się do pleców, a to sprawia, że jest wygodny w noszeniu. Standardowo, modele takich opryskiwaczy są mocowanie poprzez specjalne pasy. Mocowanie to pozwala odrobinę odciążyć ręce i sprawić, że wykonywanie czynności pielęgnacyjnych będzie łatwiejsze.

Modele ręczne oraz spalinowe lub akumulatorowe

Dostępne są różne wersje opryskiwaczy plecakowych, które różnicuje sposób działania. Najprostszą wersję stanowi opryskiwacz ręczny, w jego przypadku, jak sama nazwa wskazuje, działa on poprzez ręczne wprawienie w ruch pompy z dźwignią ciśnieniową. Takie rozwiązanie sprawdzi się do użytku w szklarniach lub też mniejszych ogrodach. W przypadku wykonywania oprysków na większą skalę lepszym rozwiązaniem są opryskiwacze spalinowe lub akumulatorowe, które nie wymagają żadnej dodatkowej siły do działania. Wyższy koszt eksploatacji tego urządzenia przekłada się na znacznie większą efektywność i wygodę wykonywania oprysków. Wybór odpowiedniego modelu powinien być więc jak najlepiej dopasowany do potrzeb.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując taki opryskiwacz?

Poszczególne modele różnicuje także pojemność zbiornika. Im będzie on większy tym więcej roślin będzie można opryskać za jednym razem, ale też opryskiwacz będzie cięższy. Zazwyczaj, w zależności od konkretnego producenta, można zakupić modele mieszczące od 5- 8 litrów do nawet 25- 26 litrów. Dokonując wyboru opryskiwacza plecakowego należy też wziąć pod lupę sposób jego pracy. Najlepiej, aby miał on jak największy zakres regulacji jeśli chodzi o moc zraszania czy też kierunek. Odpowiadają za to odpowiednie dysze umieszczone na lancy. Opryskiwacze zazwyczaj posiadają lance teleskopowe. Niektóre modele będą miały możliwość rozłożenia lancy tak, aby istniała możliwość opryskiwania bardzo wysokich drzew- czasem istnieje także możliwość dokupienia przedłużenia podstawowej długości lancy. Technicznie rzecz biorąc opryskiwacz plecakowy użytkuje się mając go ubranego na plecy, dobrze jednak, aby dany model był też przystosowany do tego, aby można było go zdjąć, umieścić na gruncie w ogrodzie i z tego poziomu dokonywać oprysku.