Jeśli masz w sobie żyłkę majsterkowicza, do wykonania wielu prac remontowych nie musisz angażować ekipy fachowców. Wystarczy zestaw podstawowych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, które usprawnią i przyspieszą pracę, a także kilka dni wolnego dla sprostania wszystkim wyzwaniom remontu.
A jakie konkretnie rodzaje narzędzi mamy na myśli? Pomijając kwestię narzędzi ręcznych tj. młotek, kombinerki, poziomica, śrubokręt, szpachelka czy pędzel malarski, mamy na myśli przede wszystkim takie elektronarzędzia jak: wiertarka, wkrętarka, szlifierka, wyrzynarka i pilarka.
Wiertarka – to podstawowy sprzęt remontowo-budowlany, którego w zasadzie nie da się zastąpić żadnym innym narzędziem ręcznym (oczywiście możemy używać wiertarki ręcznej, jeśli taką uda nam się gdzieś znaleźć, ale praca tego typu sprzętem to prawdziwa katorga). Wiertarki możemy używać do nawiercania otworów w ścianach, do zgrubnego szlifowania różnego typu powierzchni (po zastosowaniu odpowiedniej końcówki), a także do mieszania zapraw betonowych, gipsowych lub do mieszania farb (po dokupieniu odpowiedniego osprzętu). Obecnie na rynku bez problemu znajdziemy wiele modeli nowoczesnych wiertarek bezszczotkowych, które są znacznie trwalsze, lżejsze i mniej awaryjne od konstrukcji starego typu. Taki sprzęt oferuje chociażby firma Makita. Znana firma produkująca różnego rodzaju elektronarzędzia do zastosowań hobbystycznych i w pełni profesjonalnych.
Wkrętarka akumulatorowa – to niezastąpione narzędzie przy skręcaniu i rozkręcaniu mebli oraz innego typu sprzętów, jakie można znaleźć w każdym domu. Wkrętarkę możemy kupić jako samodzielne elektronarzędzie. Możemy również poszukać takiego elektronarzędzia jak wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. W tym drugim przypadku zamiast dwóch osobnych sprzętów mamy jeden, który może pełnić dwie różne funkcje. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego miejsca do przechowywania narzędzi. Wiele różnych, wysokiej jakości modeli wkrętarek i wiertarko-wkrętarek znajdziemy np. w ofercie firmy Festool.
Szlifierka – jeśli w ramach remontu przymierzamy się do zdarcia starej warstwy lakieru lub farby z wybranych mebli, tego typu narzędzie na pewno nam się przyda. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli szlifierek różniących się od siebie kształtem, wielkością, mocą działania i wynikającym z tego docelowym przeznaczeniem. W przypadku drobnych prac remontowych, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szlifierki kątowej oraz szlifierki oscylacyjnej. Pierwsze narzędzie przyda się wtedy, gdy będziemy chcieli coś dociąć (również elementy metalowe i betonowe). Drugie będzie pomocne przy szlifowaniu równych i gładkich powierzchni drewnianych.
Wyrzynarka – jeśli potrzebujesz dociąć lub podciąć jakiś drobny element konstrukcyjny, tego typu elektronarzędzie będzie naprawdę niezastąpione, oszczędzając mnóstwo czasu związanego z precyzyjnym docinaniem ręcznym. Wyrzynarki w odróżnieniu od pilarek służą nie tylko do cięcia prostego, ale także do cięcia krzywoliniowego, co otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Elektronarzędzia tego typu mogą być używane do docinania płyt kartonowo-gipsowych, blatów kuchennych, płyt drewnopodobnych, desek i wielu innych.
Pilarka tarczowa – gdy szkoda nam czasu na ręczne docinanie desek, drewnianych klepek, z których układamy parkiet, paneli podłogowych czy dużych płyt kartonowo-gipsowych, najlepiej sięgnąć właśnie po pilarkę tarczową. W sklepach znajdziemy całe mnóstwo różnych modeli pilarek. W przypadku drobnych prac remontowych, najlepiej sięgnąć po jeden z wielu dostępnych na rynku modeli pilarek stołowych, które oferują dużą wygodę i wysokie bezpieczeństwo pracy.