Fot. tesa
Paleta kolorów i wzorów wykładzin – z linoleum, PCV lub dywanowych – jest ogromna, dlatego nie ma problemu z dopasowaniem wykładziny do wystroju wnętrza. Przed zakupem wykładziny trzeba jednak ustalić, ile materiału potrzeba, aby pokryć całą podłogę. Podpowiadamy także, jak ułożyć wykładzinę, by się nie przesuwała i nie fałdowała.
W przypadku wykładzin podłogowych ważnym czynnikiem jest materiał, z którego zostały wykonane. Wykładziny np. z materiałów tekstylnych, włókien naturalnych, PVC [pol. PCW] lub linoleum wymagają zawsze innych zasad postępowania. Podczas zakupu należy zatem spytać sprzedawcę o sposób postępowania z danym materiałem. Mimo to istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać.
Ilość potrzebnego materiału
W pierwszej kolejności należy obliczyć potrzebną ilość wykładziny podłogowej łącznie z niezbędnym naddatkiem. Aby nie zapomnieć o żadnej wnęce lub uskoku, najlepiej sporządzić rysunek pomieszczenia i nanieść na nim jego wymiary. Należy zwrócić także uwagę na to, czy ściany są ustawione względem siebie pod kątem prostym. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej założyć dla bezpieczeństwa rezerwę 10 cm.
W przypadku wykładzin z włókien naturalnych naddatek warto powiększyć o ok. 2% ze względu na higroskopijne właściwości włókien, które mogą powodować kurczenie się wykładziny.
Przygotowanie
Podłoże powinno być równe, dlatego masą szpachlową wyrównujemy wszystkie pęknięcia i nierówności. Należy także usunąć zabrudzenia i resztki kleju pozostałe po poprzedniej wykładzinie. Podłoża „sypiące się” trzeba najpierw pomalować środkiem głęboko gruntującym. Układanie wykładziny zaczynamy dopiero po wyschnięciu podłoża.
Rozłożenie wykładziny
W pierwszej kolejności rozkładamy wykładzinę luźno w pomieszczeniu – powinna zachodzić na ściany na wysokość ok. 10 cm. Pozostawiamy ją na podłodze, aby wyrównały się pofałdowania – najlepiej na całą noc. Wykładziny z włókien naturalnych muszą „aklimatyzować się” w temperaturze pokojowej przez co najmniej 24 godz.
Przyklejanie
Wykładzinę przyklejamy do podłoża taśmami dwustronnymi do wykładzin tesa®. Możemy zastosować taśmę usuwalną (dla delikatnych powierzchni, np. parkietu), supersilną (o zwiększonej przyczepności) lub standardową.
W przypadku niewielkich powierzchni taśmę klejącą wystarczy umieścić tylko na brzegach. W przypadku większych pomieszczeń stosujemy dodatkowo paski taśmy przyklejone do podłoża „na krzyż” na całej długości. Odklejamy folię ochronną z końca taśmy i mocno dociskamy wykładzinę za pomocą szerokiego przedmiotu. Niektóre typy włókien naturalnych wymagają przyklejenia na całej powierzchni – o to należy zapytać sprzedawcę podczas zakupu wykładziny.
Brzegi i narożniki
Po przyklejeniu odcinamy zachodzące na ścianę brzegi wykładziny – łatwiej to zrobić dociskając ją wzdłuż linii łączącej ścianę z podłogą. Wykładzinę docinamy przy pomocy prowadnicy lub profilu, wzdłuż którego prowadzimy nóż. Pamiętajmy, by nóż zawsze był ostry. Ostrze wymieniajmy tak często, jak to konieczne.
Przy narożnikach wewnętrznych naddatek wykładziny zachodzący na ścianę nacinamy najpierw po przekątnej, nie do samej podłogi. Wykładzinę wciskamy do wnętrza narożnika. Odcinamy nadmiar materiału, uważając, żeby nie odciąć zbyt dużo. Przy narożnikach zewnętrznych, np. przy drzwiach lub wnękach, wykładzinę rozcinamy bez dociskania jej do podłogi, kończąc cięcie w jej pobliżu. Następnie kontynuujemy cięcie równolegle do linii łączącej podłogę ze ścianą.
Układanie fragmentów wykładziny
Jeżeli jeden pas wykładziny nie wystarczy na pokrycie całej podłogi, układamy obok niego drugi. Oba powinny na siebie zachodzić (zakładka) na 3–5 cm. Następnie przecinamy oba pasy wykładziny przy pomocy prowadnicy lub metalowego profilu, wzdłuż którego prowadzimy nóż. W ten sposób uzyskamy idealne łączenie pomiędzy poszczególnymi pasami wykładziny. Zwróćmy uwagę, by wzór i jego kierunek na wykładzinie był identyczny na obu łączonych pasach.
Elementy wykończeniowe
Przy progach drzwiowych wykładzinę dywanową wciskamy w krawędź za pomocą płaskiego tępego przedmiotu i obcinamy z naddatkiem ok. 0,5 cm od linii zagięcia. Uzyskany w ten sposób krótki nadmiar wykładziny wciskamy nożem pod próg drzwi. W miejscu łączenia wykładziny ze schodami montujemy listwę metalową. Przy ścianach wykańczamy wykładzinę za pomocą odpowiednio dobranych listew przypodłogowych.
Artykuł opracowano na podstawie materiałów firmy tesa.