Fot. Tanouchka/Fotolia

Przez lata kojarzył się z suszeniem prania i składowaniem niepotrzebnych rzeczy. Dziś coraz chętniej urządzamy go tak, by był prawdziwą wyspą relaksu. Nawet jeśli nasz balkon nie jest duży, warto stworzyć na nim własny zielony zakątek.

Agnieszka Tomczak

Urządzamy balkon

Metalowy stół Green Farm, Bonami. Fot. Bonami.pl

Zanim balkon zaczniemy urządzać, zastanówmy się, jakie ma pełnić funkcje. Jeśli będziemy tu głównie odpoczywać i spędzać czas z przyjaciółmi, koniecznie wybierzmy wygodne meble i kupmy dodatki w wesołych, energetycznych kolorach. Jeśli chcemy na nim także uprawiać sadzonki, nie zapomnijmy o ładnych i praktycznych donicach. Niezależnie od tego, do czego balkon będzie nam służył, pamiętajmy, by nie był przepełniony – zbyt wiele przedmiotów stworzy niepotrzebny chaos. Najlepiej, gdy nie zabraknie na nim zarówno zadbanych roślin, jak i miejsca na relaks.

Na balkonie na pewno powinien znaleźć się stół i coś do siedzenia – wystarczy stolik mieszczący dwie filiżanki i talerzyki oraz dwa krzesła. Najłatwiejsze w utrzymaniu i niedrogie są meble z tworzyw sztucznych. Można je składać, więc świetnie sprawdzą się zwłaszcza na małych balkonach. By wyglądały oryginalnie, warto na stole położyć kolorowe maty, a na krzesłach miękkie poduszki w ciekawe wzory.

Urządzamy balkon

Fot. Tanouchka – Fotolia

Prawdziwą ucztą dla zmysłów będą barwne i aromatyczne kwiaty i zioła. Do wyboru mamy zarówno wiele gatunków, jak i sposobów ustawienia donic. Rośliny możemy zasadzić nie tylko w podłużnych skrzyniach powieszonych na barierce balkonu , ale również w stojących donicach balkonowych. Na doniczkę doskonale nadają się: wiklinowy kosz, blaszana konewka, stara zastawa czy wazoniki. Można je dowolnie ustawić na stoliku, zewnętrznym parapecie lub podłodze. Aby kompozycja była spójna, kwiaty i doniczki powinny być utrzymane w tym samym stylu, np. minimalistycznym, prowansalskim.

Urządzamy balkon

Wykonane z drewnianych listewek lampiony Salerno marki Riviera Maison, od 361 zł/szt., House & More

Jeśli na balkonie chcemy spędzać także wieczory, nie zapomnijmy o nastrojowym oświetleniu. Mogą to być np. klasyczne świece umieszczone w słoikach – pamiętajmy jednak, by zabezpieczyć je na noc oraz przed deszczem. Równie romantyczny klimat stworzą lampiony.

Urządzamy balkon

Lampiony marki Broste Copenhagen, 68 zł/szt.,  Square Space

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Betonowe ściany możemy ocieplić samoprzylepną tapetą ozdobną albo niewielkimi drewnianymi lub wiklinowymi półkami. Ustawmy na nich lżejsze doniczki, świece lub inne przedmioty przydatne podczas relaksu.

Jeśli balkon jest mocno nasłoneczniony, a my nie przepadamy za opalaniem się, warto zainwestować w osłony przeciwsłoneczne. Na większych metrażach doskonale sprawdzi się parasol, na mniejszych – japońska roleta lub markiza, która ochroni nie tylko przed słońcem, lecz także przed deszczem.

Urządzamy balkon

Fot. Imaginis – Fotolia