O cechach dobrego kompletu wypoczynkowego można powiedzieć w trzech słowach: design, komfort i funkcjonalność. Wszystkie te pojęcia są jednak bardzo obszerne, dobry design zależy od upodobań i dla każdego oznacza coś innego, a wygoda i funkcjonalność zależą w dużej mierze od docelowego przeznaczenia. Oprócz tego pod uwagę musimy wziąć jeszcze kilka innych czynników, takich jak metraż pomieszczenia, liczba członków rodziny, styl aranżacji, czy budżet, jakim dysponujemy.

Wybór mebli do naszej strefy relaksu powinien być więc poprzedzony analizą potrzeb i oczekiwań. Oprócz walorów estetycznych warto równie dużo uwagi poświęcić kwestii użytkowej. W poniższym artykule postaramy się rozważyć wybór kompletu wypoczynkowego, zwracając uwagę na trzy główne aspekty, jakimi są forma, funkcja i styl.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem meblowym Furnix.pl

meble

Po pierwsze forma, czyli komponujemy własny zestaw

Możliwości jest wiele. Możemy zdecydować się na sofę i fotel lub dwa, możemy wybrać narożnik zapewniający nam podobną ilość miejsca co taki komplet, a możemy wybrać mniej oczywiste rozwiązanie, jakim jest szezlong czy pufa. Dużą popularnością cieszą się także meble systemowe, których segmenty można dowolnie konfigurować.

Kanapy narożne ujmują swoją wielofunkcyjnością i na pewno świetnie wpasują się w małe przestrzenie, zaoszczędzając przy tym dużo cennego miejsca.Mały narożnik w kształcie litery L jest w stanie optycznie powiększyć nieduże pomieszczenie, przy czym pozwoli na zaaranżowanie pokoju wygodnego dla domowników.

Jeśli jednak mamy sentyment do klasycznych rozwiązań, kuszący wydaję się wybór sofy z fotelami. Komplet rodem z amerykańskich filmów sprawia wrażenie niezwykle rodzinnego i gościnnego. Wrażenie to faktycznie spełnia się w rzeczywistości, jednak w małym mieszkaniu taki zestaw często wiąże się z koniecznością rezygnacji z innych elementów wyposażenia – a tego wolelibyśmy uniknąć. Jeśli jednak bardzo zależy nam na systemie 3+2, czyli klasyczna, trzyosobowa sofa i dwie dodatkowe powierzchnie siedzenia, warto zastanowić się nad zamianą foteli na dwuosobową sofę amerykankę. Taki zestaw, w połączeniu ze stolikiem kawowym tworzy stylową i funkcjonalną strefę wypoczynku.

Kolejnym doskonałym sposobem na powiększenie kompletu wypoczynkowego jest dodatnie do niego pufy. Zarówno narożniki i fotele często mają możliwość doboru podnóżka, który w każdej chwili można wykorzystać jako pufę.

Komfort dla wszystkich użytkowników

Teraz kilka słów o funkcjonalności. Najważniejszą kwestią jest oczywiście liczba codziennych użytkowników, tudzież domowników. Jeśli jednak nasz dom jest z natury tętniący życiem i otwarty na gości, warto zadbać także o dostosowanie kompletu wypoczynkowego pod tym kątem. Najprostszym na to sposobem będzie wybór mebla z funkcją spania. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, nawet jeśli nie mamy potrzeby używać go na co dzień. Możliwość szybkiej i sprawnej zamiany w łóżko będzie niezwykle pomocna nie tylko przy odwiedzinach gości, ale i przy wieczornym, rodzinnym seansie filmowym. Obecność pojemnika na pościel pozwoli na przechowywanie dodatkowego kompletu pościeli, kocyka lub kapy. Sofy i kanapy wyposażone w funkcję spania to nie wszystko. Taki miły i praktyczny dodatek możemy znaleźć również w fotelach. Jednoosobowy mebel z funkcją spania doskonale sprawdzi się jako miejsce wypoczynku zarówno w dzień, jak i w nocy.

Odporny design

O ile o gustach dyskutować nie wypada, istnieje kilka aspektów designu, na które warto zwrócić uwagę z powodów innych niż czysty walor estetyczny. Jest nim na przykład obecność czworonoga w domu. W takim przypadku przy wyborze tapicerki dla naszego kompletu wypoczynkowego, dobrym rozwiązaniem będzie materiał o mocnym gęstym splocie i/lub niejednolitej fakturze, która skutecznie zamaskuje zabrudzenia czy drobne uszkodzenia. Jeśli z mebli będą korzystać również najmłodsi warto wybrać tkaninę plamoodporną, aby oszczędzić sobie zmartwień, a w razie nieszczęśliwego wypadku szybko usunąć wszelkie ślady i cieszyć się czystym i schludnym meblem przez cały okres użytkowania.