Świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim nasze podejście do zatrudnienia. Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną – według najnowszych danych z domu pracuje już 15 % wszystkich Europejczyków. Homeworking ma niewątpliwie wiele zalet, ale wymaga wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni do pracy. Jak zatem urządzić wnętrze naszego domowego biura?
Osoby, które pracują zdalnie, podkreślają, że dzięki temu są bardziej efektywne i lepiej zorganizowane, a poza tym nie muszą tracić czasu i pieniędzy na uciążliwe dojazdy. I choć homeworking na pierwszy rzut oka zdaje się posiadać wyłącznie same zalety, to w rzeczywistości nie jest opcją dla każdego. Przede wszystkim praca w domu wymaga sporo samodyscypliny, bo bez szefa za plecami niektórzy mogą odczuwać problem z właściwą organizacją swojej pracy. Poza tym środowisko domowe pełne jest wszelkiego rodzaju rozpraszaczy, które potrafią skutecznie zaniżać naszą efektywność. Dlatego dobrym pomysłem jest przeorganizowanie przestrzeni domowej i wyznaczenie w niej specjalnej strefy do aktywności zawodowej.
Urządzanie wnętrza z myślą o pracy
Na domowe biuro najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie. Pamiętajmy, że powinno się ono znajdować w ustronnej części mieszkania – hałas pozostałych domowników może znacznie utrudnić nam skupianie się, a tym samym negatywnie odbijać się na naszej wydajności. Dlatego za wszelką cenę warto unikać miejsc położonych w pobliżu kuchni i pokoju dziennego, bo pomieszczenia te z reguły należą do niezwykle gwarnych. W przypadku domów jednorodzinnych szczególnie dobrze sprawdzają się natomiast poddasza.
– Nie każdy może sobie pozwolić na gabinet w osobnym pomieszczeniu – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – W takim wypadku warto jednak odseparować obszar roboczy od reszty pokoju za pomocą ścianki działowej, regału z książkami, stylowego parawanu lub kotary. Pozwoli nam to – przynajmniej w jakimś stopniu – oddzielić życie zawodowego od prywatnego.
Światło i kolor
– Jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz pod pracę w domu, to hałas nie jest jedynym problemem – dodaje Maciej Balcerek. – Dużą rolę odgrywa również światło. Najkorzystniej, gdy nasz gabinet posiada dostęp do światła dziennego, ale w ostateczności wystarczą żarówki, które wiernie imitują światło naturalne.
Światło w aranżacji wnętrz ma szczególne znaczenie w przypadku biurka. Najlepiej, żeby stało ono na wprost okna, bo rozproszone światło dzienne sprzyja intelektualnym rozważaniom. Konieczne jest z całą pewnością zamontowanie lampki, która oświetli blat naszego biurka, gdyż korzystanie wyłącznie z górnego światła szybko doprowadzi do zmęczenia wzroku. Skoro już o tym wspominamy, to szybkiemu męczeniu wzroku sprzyjają również ciemne kolory mebli. Dlatego też najlepsze meble biurowe, to te wykonane z białego klonu czy jasnego dębu.
Przy urządzaniu wnętrza gabinetu, generalnie nie wolno lekceważyć roli poszczególnych kolorów. Nie wszystkie barwy sprzyjają bowiem pracy – wystrzegać powinno się przede wszystkim ciemnych i zimnych kolorów, które jedynie wzmagają senność oraz zmęczenie. W skupieniu pomaga natomiast biel oraz pastelowe odcienie: żółci, pomarańczu oraz beżu.
Nie ma jak w domu
Rozwój nowych technologii sprawia, że z roku na rok zwiększa się liczba osób pracujących w domu – w naszym kraju to około 3% wszystkich zatrudnionych. Żeby praca zdalna była jednak należycie efektywna, trzeba zadbać o odpowiednie warunki. Cisza, światło, właściwie dobrane kolory i meble – wszystko to ma wpływ na naszą koncentrację i skupienie, ale aranżacja domowego gabinetu powinna być przede wszystkim dopasowana do charakteru naszej pracy oraz indywidualnych preferencji.