Fot. Velux
W wielu domach poddasze jest niedoceniane. Często suszymy tam jedynie pranie lub przechowujemy niepotrzebne rzeczy. Miejsce pod skosami możemy funkcjonalnie wykorzystać: urządzić domowe biuro, garderobę, a nawet łazienkę.
Anna Nalepa
Sposób wykorzystania skosów zależy przede wszystkim od wysokości ścian kolankowych (zewnętrzna ściana poddasza, stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, biegnąca wzdłuż połaci dachowej; na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej) oraz kąta nachylenia dachu:
do 70 cm – przy tak małej wysokości poddasze można wykorzystać jedynie w celach gospodarczych, jako schowek na rzadko używane rzeczy,
80-100 cm – pod skosem zmieści się łóżko lub biurko,
140-150 cm – przy tej wysokości przestrzeń można już swobodnie zagospodarować,
200-210 cm – pomieszczenie urządzamy bez ograniczeń.
Garderoba
Poddasze najłatwiej zaadaptować na garderobę, której wymiar dopasowuje się do kształtu pomieszczenia. Pod skosem możemy zamontować drążek na wieszaki – by ubrania się nie gniotły, powinien się znaleźć 90 cm nad podłogą. Przy wyborze szafy najlepiej zdecydować się na model, który będzie robiony na wymiar. Dzięki temu unikniemy problemu z dopasowaniem mebla do stopnia nachylenia skosu. W szafie koniecznie zaplanujemy kosze, półki i wysuwane szuflady, dzięki którym zyskamy dodatkowe miejsca do przechowywania.
Biuro
Przy ściance wysokości 80 cm możemy postawić biurko wysokie na 75 cm. Niestety, nie uda nam się w pełni wykorzystać całej jego powierzchni. Jeśli ścianka będzie miała minimum 115 cm, nad biurkiem będziemy mogli powiesić dodatkową półkę.
Sypialnia
Jeśli na poddaszu chcemy urządzić sypialnię, pamiętajmy, że materac łóżka znajduje się ok. 40 cm nad podłogą. Żeby móc swobodnie stanąć przy łóżku, w połowie jego długości pochyły sufit powinien znajdować się na wysokości 190 cm. Bezpieczną, poranną pobudkę bez ryzyka uderzenia głową o strop zapewni nam ścianka kolankowa o wysokości 95-100 cm.
Kuchnia i łazienka
Te pomieszczenia na poddaszach urządza się stosunkowo rzadko, gdyż skosy komplikują funkcjonalne rozmieszczanie sprzętów. Jeśli pod skosem chcemy ustawić szafki kuchenne i stół, ścianka kolankowa musi kończyć się przynajmniej na wysokości 140 cm. Niższa uniemożliwi wygodne wstawanie od stołu. Pamiętajmy też, że pomieszczenia na wyższych kondygnacjach szybciej się nagrzewają, dlatego kuchnię najlepiej zaplanować od strony północnej. W przypadku łazienki ścianka kolankowa wysokości 75 cm umożliwi ustawienie pod skosem wanny. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się narożne, półokrągłe kabiny prysznicowe. Na prostych ściankach najlepiej ustawić lustro, półki i umywalkę, przy ściankach kolankowych – sedes.