Fot. Dynamic – Centrum Grilla

Grillowanie, jak większość form gotowania, jest nie tylko umiejętnością, lecz także pewnego rodzaju sztuką. Można wykonywać kilka podstawowych czynności i wyrobić sobie nawyk przestrzegania głównych zasad, ale aby stać się mistrzem grillowania musimy rozwijać umiejętności i wypracować własny styl.

Początkujący użytkownicy grilli gazowych często popełniają banalne błędy, którą mogą mieć niekorzystny wpływ na jakość i smak przygotowywanych potraw. Większość grillujących osób natrafia także na typowe problemy, z którymi w gruncie rzeczy można sobie łatwo poradzić. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę, gdy zaczynamy przygodę z grillem gazowym.

1. Utrzymywanie grilla w czystości

Brudny grill często jest przyczyną niekontrolowanych zapłonów. Powoduje to przypalanie potraw grillowanych na ruszcie i pozostawia na nich gorzki smak spalenizny. Aby grill gazowy był naprawdę czysty nie możemy poprzestać na jego wypaleniu przed i po użyciu. To pozwala pozbyć się większości pozostałości, ale niestety nie wszystkich. Dlatego fachowcy zalecają przeprowadzanie co najmniej dwa razy do roku dokładnego czyszczenia. Należy wtedy wyczyścić piekarnik grilla, wyjąć ruszty i palniki i dokładnie oczyścić jego wnętrze. Jeśli grillujemy bardzo często, gruntowne czyszczenie piekarnika powinniśmy wykonywać częściej niż dwa razy do roku. Czysty, zadbany grill pozwala uzyskać potrawy o lepszym smaku.

2. Precyzyjna kontrola płomienia

Kontrola intensywności płomienia w grillu to trudna sztuka. Wiadomo, że skapujące soki i tłuszcze często powodują niekontrolowane zapłony i przypalanie potraw. Dlatego podczas grillowania warto zostawić wolne miejsce na grillu, gdzie w przypadku nadmiernego zapłonu będziemy mogli odłożyć grillowaną potrawę, aby uniknąć jej przypalenia. Jeśli natomiast dopuściliśmy do nadmiernego zapłonu i nie jesteśmy w stanie go kontrolować, np. zmniejszając moc pokrętłami, musimy usunąć jedzenie z grilla, wyłączyć palniki oraz odciąć dopływ gazu na zaworze butli gazowej. Pozostawiamy otwartą pokrywę grilla i czekamy aż grill sam wygaśnie.

3. Stosowanie cukru w marynatach

Cukier spala się w temperaturze około 130°C. Dlatego jeśli przygotowujemy potrawy z sosami lub marynatami zawierającymi cukier, musimy pamiętać o tym, by temperatura była nie większa niż wspomniane 130°C. Powyżej tej temperatury cukier będzie się palił i potrawa nabierze gorzkiego aromatu.

Grille klasy Premium

Fot. Weber-Stephen Polska

4. Stały nadzór nad grillem

Aby grillowane potrawy były dopieczone ale nie przypalone, nie możemy pozostawiać grilla przez dłuższy czas bez nadzoru. Zastrzeżenie to jest szczególnie istotne w przypadku potraw, które dość szybko osiągają optymalny poziom przyrządzenia np. hamburgerów, kotletów i steków.

5. Bezpieczeństwo żywności

Potrawy z grilla muszą być całkowicie bezpieczne. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczaniu półproduktów, ich starannym myciu, dbaniu o czystość samego rusztu i używaniu oddzielnych naczyń na surowe i grillowane potrawy. Warto się także upewnić, czy potrawy są grillowane we właściwej temperaturze i osiągają odpowiednią minimalną temperaturę wewnętrzną, gwarantującą zniszczenie szkodliwych bakterii, takich jak Salmonella i E. Coli lub pasożytów. Pozwala to uniknąć chorób układu pokarmowego. Temperaturę wewnętrzną można sprawdzić za pomocą termometru do mięsa. Np. w przypadku świeżej wołowiny, cielęciny, jagnięciny i wieprzowiny minimalna temperatura wewnętrzna to 72–75°C.

6. Zapasowa butla gazowa.

Warto zawsze mieć pod ręką zapasowy zbiornik z gazem. Unikniemy wtedy sytuacji, że cała nasza impreza grillowa legnie w gruzach z powodu braku paliwa. Mając dodatkową butlę gazową będziemy czuć się pewniej. Wymiana butli to tylko chwila!

grillowanie na grillach gazowych

Grill gazowy. Fot. Campingaz

7. Optymalna temperatura grillowania.

Trzeba pamiętać, że różne potrawy grilluje się w różnych temperaturach. Cienkie kawałki jagnięciny, wieprzowiny lub wołowiny, w tym hamburgery, powinny być grillowane w wysokich temperaturach i szybko. Bardziej delikatne potrawy, takie jak ryby, warzywa i kurczak, powinny być gotowane w średnich temperaturach i nieco wolniej. Natomiast pieczenie, całe kurczaki i grube, duże kawałki mięs powinny być gotowane w niskich temperaturach metodą pośrednią.

8. Konserwacja grilla

Wykonywanie regularnej konserwacji grilla nie tylko sprawia, że działa on lepiej, lecz także wydłuża czas jego bezawaryjnego działania. Absolutną podstawą jest utrzymywanie czystości wewnątrz grilla, poza tym warto  regularnie kontrolować stan jego części i elementów wewnętrznych. Szczególnie ważne jest dokładne sprawdzanie palników – czy pracują poprawnie, nie są przepalone, rozwarstwione itp. Uszkodzone elementy muszą być wymienione.

Na podstawie materiałów firmy Dynamic – Centrum Grilla.