Fot. Black+Decker

Przed zakupem wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, aby dokonać optymalnego wyboru, powinniśmy sprawdzić czy konkretne parametry techniczne tych urządzeń odpowiadają naszym potrzebom.

Marian Kozłowski

wiertarko-wkrętarki 14,4 V, to narzędzia kompaktowe, lekkie i poręczne

Wiertarko-wkrętarki 14,4 V z reguły mają kompaktowa budowę i są bardzo poręczne. Fot. AEG

Zalety

Choć bardzo rzadko zdarza się wiercić otwory lub wykonywać większe serie połączeń gwintowych bez dostępu do sieci elektrycznej, to jednak główną zaletą narzędzi akumulatorowych, jest pełna swoboda ruchów i bezpieczeństwo pracy podczas ich używania.

Wiertarko wkrętarki

14,4 V wyposażone w akumulator litowo-jonowy są też z reguły lekkie i poręczne.

Wady

Amatorskie wiertarko wkrętarki akumulatorowe mają silniki o stosunkowo niewielkiej mocy, co mimo zastosowanych przekładni nie pozwala uzyskiwać momentów obrotowych potrzebnych do obsługi dużych śrub, wkrętów i nakrętek, a wiercenie z użyciem maksymalnych średnic wierteł podawanych w firmowych charakterystykach jest praktycznie niemożliwe.

Kryteria wyboru

Znamionowe napięcie decyduje o mocy silnika. Jej wpływ na wartość maksymalnego momentu obrotowego zależy od stopnia przełożenia przekładni łączącej wał wirnika z wrzecionem narzędzia. Dlatego w profesjonalnych wkrętarkach obecnie są stosowane akumulatory 18, 24, a nawet 32-woltowe, lecz tylko część tak zwiększonej mocy jest wykorzystywana do zwiększania momentu, a pozostała umożliwia pracę odpowiednio szybszą niż w amatorskich urządzeniach 14,4 V o podobnej wartości momentu. Wyższe napięcia i moce wpływają też korzystnie na efektywność stosowania dodatkowych mechanizmów do wiercenia udarowego.

Wiertarko-wkrętarki 14,4 V, wyposażone w dwubiegową przekładnię są bardziej praktyczne

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe z dwubiegową przekładnią są bardziej praktyczne. Fot. Bosch

Z powodu ograniczonej mocy silników wiertarko-wkrętarek 14,4 V ich walory użytkowe rosną znacznie przy zastosowaniu dwustopniowych przekładni. Przy wyższym przełożeniu prędkość obrotowa wiercenia wynosić powinna co najmniej 1200–1500 obr./min, co daje zadowalające efekty w przypadku wierteł o niewielkich średnicach.
Przy przełożeniu niższym modele tej klasy powinny uzyskiwać maksymalne momenty obrotowe powyżej 40 Nm, by umożliwiać wkręcanie wkrętów do drewna o standardowej średnicy 3 mm oraz dokręcanie śrub M8.
Duże znaczenie praktyczne ma liczba stopni regulacji momentu. Im jest większa, tym narzędziem pracuje się wygodniej i bardziej precyzyjnie.
Podczas wyboru modelu akumulatorowej wiertarko-wkrętarki nie należy sugerować się liczbą dostarczanych w zestawach końcówek roboczych, ponieważ chodzi tu tylko o krótkotrwały efekt marketingowy, a takie akcesoria i tak trzeba potem kupować osobno, stosownie do rzeczywistych potrzeb.

Wiertarko-wkrętarki 14,4 V

Pokrętło regulacyjne pozwala precyzyjnie ustawiać moment obrotowy. Fot. Bosch

Zasady użytkowania

Oznaczenia stopni regulacji momentu obrotowego mają jedynie charakter orientacyjny i nie dają się przekładać na jednostki fizyczne, czyli niutonometry [Nm]. Dlatego ustawienia pokrętła regulacyjnego dobierać trzeba doświadczalnie. Nastawiony moment obrotowy rozwijany przez wkrętarkę musi całkowicie zrównoważyć opór tarcia między zewnętrznymi i wewnętrznymi zwojami gwintu połączenia śrubowego. W przypadku wkrętów zagłębiających się w stosunkowo miękkich tworzywach, takich jak drewno, płyty drewnopochodne, gipsowe itp. opór ten rośnie stopniowo w miarę zwiększania się całkowitej powierzchni nacinanego przez wkręt gwintu i osiąga wartość maksymalną podczas wciskania się w materiał stożkowego łba. Jeśli nie ustawia się on na równi z powierzchnią, trzeba odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć nastawiony moment.
Przy śrubach metalowych wkręcanych w nagwintowane uprzednio otwory sam opór ich obracania jest zwykle minimalny, lecz zwiększa się bardzo od chwili zetknięcia dolnej płaszczyzny łba z powierzchnią materiału. Potem dzięki bezwładności wszystkich wirujących części wkrętarki rozpędzonych w trakcie luźnego obracania śruby następuje sprężyste rozciąganie jej rdzenia, niezbędne do uzyskania stabilności połączenia. W praktyce więc wkrętarką wkręca się śruby tylko wstępnie do oporu, a następnie (jeśli moment musi być ściśle określony) dokręca je ostatecznie za pomocą klucza dynamometrycznego.

Przegląd rynku:

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe 14,4 V