Artykuł sponsorowany
W starszym budownictwie stosowano kominy murowane, niestety nie nadają się one do odprowadzania spalin z nowoczesnych urządzeń grzewczych. Po wielu latach eksploatacji w takich kominach mogą pojawić się zresztą usterki osłabiające ciąg, a nawet stwarzające zagrożenie dla domowników. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być montaż wkładu kominowego.
Jaki wkład wybrać do komina z cegły
Wkłady kominowe mogą być wytwarzane z różnych materiałów, a jednym z nich jest stal. Wkłady stalowe cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwy montaż i dobra efektywność działania. Do wyboru są dwie wersje: wkłady żaroodporne i kwasoodporne. Pierwszy rodzaj stosuje się w urządzeniach pracujących m.in. na drewno lub węgiel. Wkłady są odporne na wysokie temperatury, odporność sięga kilkuset stopni Celsjusza. Drugi rodzaj wkładów przystosowany jest do nowoczesnych urządzeń grzewczych na gaz lub olej opałowy. Takie wkłady nie uszkadzają się pod wpływem kwaśnych kondensatów wytwarzanych podczas spalania wyżej wymienionych substancji. Wkłady stalowe do kominów zamówisz przez Internet: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/kominy-stalowe-okragle-kwasoodporne-zestawy.
Wkład kominowy do starego komina
Dlaczego warto montować wkłady kominowe? Powodów jest kilka. Pierwszy to konieczność przystosowania komina do nowych urządzeń grzewczych. Materiały, z których buduje się kominy murowane nie są odporne na działanie spalin wytwarzanych w tych urządzeniach. Kolejna zaleta to lepsza wydajność. Wkłady stalowe są całkowicie szczelne, co przekłada się na poprawę ciągu. Ma to znaczenie także ze względów ekonomicznych – można nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Warto podkreślić, ze stal nagrzewa się w błyskawicznym tempie, więc ciąg osiągnie odpowiednią moc krótko po uruchomieniu urządzenia grzewczego. Wkłady kominowe i elementy do budowy kominów prefabrykowanych znajdziesz na stronie: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/kominy-owalne-stalowe-czarne.
Montaż wkładów kominowych
Wkłady kominowe konstruuje się z gotowych elementów: rur, odskraplacza, daszka, trójników i wyczystek. Montaż zajmuje więc niewiele czasu i jest stosunkowo prosty. Trzeba wybrać odpowiedni kształt wkładu. Możliwości są dwie: zakup wkładu okrągłego lub owalnego. Ten pierwszy stosowany jest najczęściej, pasuje do kominów kwadratowych. Jeżeli komin ma kształt prostokąta, najprawdopodobniej wkład okrągły się w nim nie zmieści, wówczas należy wybrać model owalny. Zajmie odpowiednio dużą powierzchnię, co przełoży się na wydajność całego systemu.
Wkłady kominowe ceramiczne
Oprócz wkładów stalowych można zakupić także wkłady ceramiczne. To równie skuteczne rozwiązanie, ale mniej ekonomiczne. Wkłady ceramiczne są droższe, a do tego doliczyć należy także wyższy koszt montażu. Jeżeli szukasz oszczędności, zakup wkładu stalowego będzie odpowiednim wyborem.
Gdzie kupić wkład kominowy?
Wkłady kominowe można kupić w specjalistycznych sklepach budowlanych, ale o wiele wygodniej zamówić je przez Internet. Niektórzy producenci prowadzą sprzedaż online zarówno w formie hurtowej, jak i detalicznej. Co więcej, w Internecie łatwo znajdziesz producenta, u którego można zamówić części na wymiar. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną wydajność systemu kominowego. Jeśli inwestycja we wkłady ma być trafiona, musisz wybrać produkt najwyższej klasy. Zakup elementy prefabrykowane polskiej produkcji, które objęte są wieloletnią gwarancją. Szczegółowo zapoznaj się ze specyfikacją produktu – musisz wiedzieć czy części posiadają wymagane certyfikaty i na jakie temperatury są odporne. Jeśli masz problem z wyborem właściwych elementów, zadzwoń pod numer podany na stronie sklepu i zapytaj o poradę.
Wkłady kominowe – cena
Trudno określić choćby orientacyjną cenę wkładu. Dokładna kwota zależy od tego jak wielu części potrzebujesz. Wkłady mogą składać się z kilku, bądź kilkunastu elementów o różnych wymiarach i przekrojach. Za cały zestaw trzeba więc zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena uzależniona jest również od marży sprzedawcy i od jakości materiałów, z których wykonano wkłady.
Montaż wkładu to skuteczna metoda na poprawę ciągu w starym kominie, a także na dostosowanie go do specyfiki nowoczesnych urządzeń grzewczych. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda – nie musisz nawet jeździć do sklepu. Wystarczy zamówić wkłady online, a za kilka dni będą gotowe do montażu w Twoim domu.