Styl shabby chic zyskał popularność w latach 80. XX wieku i do dzisiaj jest jednym z modnych i chętnie stosowanych do aranżacji wnętrz, zwłaszcza kobiecych lub znajdujących się w starych domach z duszą, wiejskich siedlisk czy romantycznych hoteli.

Aranżacja wnętrz w stylu shabby chic wywodzi się oryginalnie z Wielkiej Brytanii, a w latach 90. w Stanach Zjednoczonych spopularyzowała go projektantka Rachel Ashwell, która otworzyła w Santa Monica sklep z przedmiotami i meblami w stylu shabby chic.

Mieszkanie w stylu shabby chic na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie lekko zaniedbanego i tkniętego patyną czasu. Jest to jednak tylko złudzenie, które zaznacza już sama nazwa stylu. Shabby oznacza lekko przechodzony, zużyty i sfatygowany, ale połączony został ze słowem chic kojarzącym się z elegancją. Taki właśnie będzie dom w stylu shabby chic: pełen poprzecieranych mebli, na których widać dobrze usłojenie drewna, lekko otartych czy nawet spękanych, bibelotów w kobiecym stylu i pastelowych kolorów. Sprawiający wrażenie podniszczenia efekt przecieranych mebli jest tymczasem starannie wypracowanym działaniem, w trakcie którego z mebli zdzierana jest dawniej położona na nich warstwa farby, a następnie w zależności od chęci uzyskania konkretnego wyglądu, meble przeciera się woskiem, pumeksem lub papierem ściernym i maluje tak, aby widoczne były liczne warstwy farby.

Meble z duszą

Gotowe meble shabby chic, które można znaleźć w sklepie meblezagrosze.pl to elementy aranżacji wnętrz utrzymane w typowej dla tego stylu kolorystyce: zgaszonym różu, złamanych szarościach, przecieranej bieli czy pastelowe błękity i zielenie. Kolory przywodzą na myśl dawne wnętrza, nazywane przez niektórych babcinymi, które jednak mają w sobie mnóstwo uroku, zwłaszcza w połączeniu z efektownymi dodatkami tworzącymi klimat sielskości i przytulności.

Styl shabby chic często bywa mylony z prowansalskim, ponieważ w obu często pojawiają się białe meble o przecieranych frontach i bokach. Ponieważ jednak w obu z nich liczy się przede wszystkim kreatywność osoby urządzającej wnętrze, można swobodnie łączyć ze sobą elementy wywodzące się ze stylu prowansalskiego z shabby chic. Równie dobrze meble i dodatki utrzymane w tym stylu sprawdzą się we wnętrzach w stylu vintage czy retro. Prawdziwy klimat wnętrz urządzanych w tym stylu robią bowiem dodatki: zwiewne, koronkowe firanki i zasłony, obrusy i kolorowe poduszki, ozdobne doniczki i świeczniki czy wazony z kwietnymi motywami. Kobiece i romantyczne – wnętrza w stylu shabby chic z pewnością znajdą wiele zwolenniczek.