Altana ogrodowa z grillem i składem na drewno (projekt Extra gospodarczy 3 SLN17780). Fot. Extradom.pl
Altana ogrodowa może być nie tylko miejscem odpoczynku czy spotkań towarzyskich, ale również dekoracją podwórka. Producenci mebli ogrodowych oferują całą gamę altan – od metalowych po drewniane czy kamienne. Jak wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie?
Magdalena Prokop-Duchnowska
Praktyczne i efektowne projekty altan
Główną funkcją altany jest ochrona przed słońcem, deszczem i wiatrem. Dlatego wybierając projekt lub model domku ogrodowego warto zwrócić szczególną uwagę na jego solidność i wytrzymałość. Jednym z najtrwalszych materiałów jest drewno – dębowe, jodłowe lub modrzewiowe. Bardziej miękkie, ale i wyraźnie tańsze są elementy i konstrukcje z drewna sosnowego czy świerkowego. Drewno cieszy się dużą popularnością również ze względu na walory ekologiczne oraz wysoką odporność na warunki pogodowe. Wadą tego surowca jest konieczność przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych, w celu zabezpieczenia przed pleśnią, grzybami i niekorzystnym działaniem wody czy słońca. Na rynku są dostępne także elementy drewniane zaimpregnowane ciśnieniowo, które przynajmniej w teorii powinny być chronione przez dłuższy okres czasu.
Altana ogrodowa z grillem (projekt G138 – Altana ogrodowa PRA1200). Fot. Extradom.pl
Na topie jest ostatnio krycie drewnianych altan strzechą. Strzechy są bardzo dekoracyjne, ale czy równie wytrzymałe i solidne? Okazuje się, że jeśli mają odpowiednią grubość, a do tego są prawidłowo zaimpregnowane, nie straszne im żadne ptactwo, robactwo czy trudne warunki pogodowe.
Pod względem trwałości nic nie przebije altany murowanej. Podmurówka może być wykonana z cegły, betonu albo kamienia, na których ustawia się np. kratownice lub duże okna. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie takiej altany o dodatkowy element, np. rożen czy kominek. Pamiętajmy jednak, że altany murowane – w przeciwieństwie do metalowych albo drewnianych – nie nadają się do niewielkich, kameralnych ogrodów. Ze względu na swój rozmiar, najlepiej sprawdzają się na rozległych podwórkach i działkach rekreacyjnych.
Altana ogrodowa z grillem (projekt G139 – Altana ogrodowa PRA1201). Fot. Extradom.pl
Znacznie lżejszą konstrukcją, a więc i większą mobilnością odznaczają się altany z kutej stali lub giętych prętów. Pamiętajmy jednak, że metal także należy zabezpieczyć przed zniszczeniem, malując go farbą chroniącą przed korozją. Podobnie jak konstrukcje drewniane, altany z elementów metalowych wymagają dość regularnej konserwacji.
Prosta altana z aneksem kominkowym oraz zadaszoną częścią biesiadną (projekt Altanka 1 BSA1487). Fot. Extradom.pl
Prosta drewniana altanka ogrodowa (projekt Altanka A-01 KRH 274) Fot. Extradom.pl
Altana do wykorzystania na grilla i inne okazje. Klasyczna, ażurowa forma o miłym dla oka wyglądzie. Altanka została zaprojektowana na rzucie koła. Obiekt stanowi prostą, zwartą bryłę, przykryty dachem wielospadowym. Projekt zawiera 4 możliwości wykonania altanki: wersja podstawowa, wersja z pergolą, wersja ozdobna oraz wersja całoroczna. Altanka ogrodowa to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce spędzać radosne chwile w gronie rodziny i przyjaciół w zaciszu własnego ogrodu.
Altana ogrodowa z wędzarnią, projekt Wędzarnia W-04 KRH 1271. Fot. Extradom.pl
Obiekt zaprojektowano na rzucie prostokąta, nadając mu rustykalną formę. Można go traktować jako obiekt rekreacyjny, służący rodzinnemu grillowaniu i wędzeniu z rozszerzeniem funkcji na kuchnię polową (dzięki płycie kuchennej nad paleniskiem). Przewidziany w projekcie taras na legarach zapewnia miejsce pod stół do spożywania posiłków. Bryła jest wyposażona w półki i blaty do przygotowania posiłków, oraz schowki na drewno.
Artykuły pokrewne: